Apple pracuje nad składanym iPhone'em

25.03.2022

2022-03-25T06:50:00.000Z//2022.03.25

|
Udostępnij:

Rynek składanych telefonów dotykowych nieustannie rośnie. Swoje modele na ogólnodostępny rynek wypuścili już najwięksi światowi producenci smartfonów jak Samsung, Huawei czy Xiaomi. Już od kilku lat w branży krążą też plotki o nowym iPhonie, w którym wykorzystana ma być podobna technologia. Firma z logo z nadgryzionym jabłkiem zdaje się nie spieszyć z tą nowością i wciąż nie podaje daty premiery.

nowy iPhone

Najpopularniejsze marki telefonów na świecie i w Polsce

Szacuje się, że światowy rynek smartfonów sięga wartości blisko 715 miliardów dolarów. Tak gigantyczna kwota sprawia, że nawet niewielki procent udziałów w sektorze prezentuje olbrzymią wartość. Zgodnie z danymi zaktualizowanego 8 kwietnia 2021 roku raportu IDC (International Data Corporation), w IV kwartale 2020 roku na całym świecie sprzedano 374 miliony smartfonów. Co ciekawe, najchętniej wybierane marki na świecie różnią się nieco od wyborów Polaków.

Ranking najpopularniejszych marek w ujęciu globalnym wskazuje na niekwestionowane zwycięstwo marki Apple z udziałem w rynku rzędu 23,4%. Tuż za nią znalazł się Samsung – 17%, Xiaomi – 11,6%, OPPO – 9% oraz Huawei – 8,6%. 30,3% smartfonów sprzedawanych jest na całym globie przez innych producentów telefonów.

Marki popularne na całym świecie są równie chętnie wybierane przez Polaków. Według raportu GlobalStats Statcounter udział poszczególnych firm w sprzedaży smartfonów w Polsce w okresie od marca 2020 roku do marca 2021 roku prezentuje się następująco:

  • Samsung – 32,54%,
  • Huawei – 22,68%,
  • Xiaomi – 18,03%,
  • Apple – 6,5%,
  • LG – 5,51%.

W ostatnich latach wśród największych producentów można zauważyć wyraźny wzrost popularności telefonów ze składanym ekranem. Czołówka najpopularniejszych światowych marek już zaprezentowała swoje odpowiedzi na ten trend. Fani wciąż czekają natomiast na nowego iPhone’a, o czym pisaliśmy w artykule: Składany iPhone – kiedy będzie można go kupić?.

Zaawansowanie prac nad nowym iPhone’em

Już w 2019 roku pojawiły się plotki, że firma Apple pracuje nad nowym iPhone’em ze składanym wyświetlaczem. Według chińskiego magazynu ETNews Samsung Display miał dostarczyć marce Google i Apple prototypy zamówionych wcześniej elastycznych wyświetlaczy. Wiadomo już, że Google zrobiło z nich użytek. Wersja zakupiona przez Apple wciąż owiana jest tajemnicą. Według nieoficjalnych danych zamówione przez światowych gigantów elastyczne wyświetlacze miały być do siebie bardzo podobne, ale w przypadku Apple ekran miał mieć niższą o 0,1 cala przekątną.

Obawy Apple dotyczące składanych telefonów dotykowych

Firma Apple znana jest na świecie jako solidny producent, który do sprzedaży dopuszcza wyłącznie doskonale dopracowane modele urządzeń. Może to tłumaczyć opóźnienia, które pojawiają się w pracach nad nowym iPhone’em ze składanym ekranem. Przestrogą dla giganta mogą być propozycje zaprezentowane przez Samsunga i Huawei, którym pomimo licznych zalet wciąż wiele brakuje do doskonałości. Można się domyślać, że telefon ze składanym ekranem od Apple (określany jako iPadoiPhone) znajduje się na etapie testowania lub przeprojektowania. Wszystko, aby wypuścić na rynek w pełni dopracowany składany telefon dotykowy.

Markę na swojej drodze czeka jeszcze jedna poważna trudność. Wiadomo, że system operacyjny iOS wykorzystywany w smartfonach Apple nie był projektowany z myślą o dowolnym skalowaniu interfejsu aplikacji. W przypadku urządzeń z Androidem twórca oprogramowania pomyślał o tym znacznie wcześniej. Apple natomiast musi poszukać rozwiązania, które sprawi, że proporcje złożonego i rozłożonego wyświetlacza nie wywołają komplikacji z wyświetleniem kilku programów na ekranie w tym samym czasie.

Stanowisko Apple wobec telefonów ze składanym ekranem

Amerykański producent z logiem nadgryzionego jabłka testuje podobno obecnie kilka prototypów składanych telefonów dotykowych. Apple wyraźnie podkreśla, że nie planuje zbyt wcześnie wchodzić w tę technologię. Według pracowników firmy zarząd ma poważne obawy wobec popularności telefonów ze składanym ekranem.

Zdaniem Apple składane telefony wciąż charakteryzują się zbyt dużą ilością ograniczeń w stosunku do tradycyjnych smartfonów. Szczególnie budzi obawę ich trwałość oraz jakość ekranów, która nie jest na najwyższym poziomie. Poważną wątpliwością producenta jest też moda na składane ekrany, która może okazać się jedynie chwilowym trendem, w który nie warto inwestować dużych środków finansowych.

Podsumowanie

Oczekiwanie na nowego iPhone’a ze składanym wyświetlaczem może dłużyć się wszystkim fanom smartfonów spod szyldu Apple. Producent chce mieć mimo to pewność, że wypuszczone urządzenie w niczym nie będzie ustępowało najnowszym, zaawansowanym modelom marki. Gra toczy się o naprawdę dużą stawkę, ponieważ marka Apple sprzedaje obecnie najwięcej smartfonów w skali globalnej. Nie może więc zawieść swoich wiernych użytkowników.

Mimo to pojawiające się doniesienia medialne mogą sugerować, że nowy iPhone ze składanym ekranem może pojawić się w sprzedaży już w przyszłym roku. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko czekać na oficjalną światową premierę tego modelu.

Przeczytaj także:

W ten weekend niestety, ale pośpimy godzinę krócej. Musimy przestawić się na czas letni.

24.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Tylko do końca marca można nabyć od Skarbu Państwa obligacje premiowe. Czy warto je kupić?

23.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z naciąganiem seniorów podczas prezentacji kołder, garnków czy sprzętów medycznych za kilkanaście tysięcy złotych.

22.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.