Gdzie możesz naładować samochód elektryczny? 

25.06.2021

2021-06-25T07:09:00.000Z//2021.06.25

|
Udostępnij:

W Polsce pod koniec maja 2021 roku, było zarejestrowanych aż 25 407 samochodów elektrycznych. To oznacza, że z impetem wkraczają na polskie drogi. Rozwój tego rynku jest możliwy dzięki przywilejom, na jakie mogą liczyć kierowcy. Również system ładowania samochodów z napędem elektrycznym dynamicznie się rozwija. Gdzie konkretnie można doładować samochód elektryczny w Polsce? Koniecznie sprawdź, czy na Twojej trasie znajdują się takie punkty.

samochód elektryczny

Samochód elektryczny – coraz bardziej popularny

Transport jest odpowiedzialny za generowanie od 25 do 30% rocznego udziału całkowitej emisji CO2 w UE. Dlatego tak ważne są projekty związane z elektromobilnością. Celem jest znaczne ograniczanie śladu węglowego. Koncepcja samochodów elektrycznych przyjęła się również w Polsce.

Jak informuje globenergia.pl w styczniu przybyło w Polsce 796 samochodów z napędem elektrycznym. Stanowi to wzrost na poziomie 35 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Natomiast według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego - w Polsce w styczniu 2021 roku było zarejestrowanych łącznie 19 671 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W maju liczba wzrosła do 25 407 samochodów elektrycznych. Najwięcej jest samochodów w pełni elektrycznych (BEV) - 52%. Znaczącą grupę reprezentują także hybrydy typu plug-in (PHEV). Takich samochodów elektrycznych w Polsce na początku roku, było prawie 10 tysięcy.

Z jakich przywilejów mogą korzystać kierowcy samochodów elektrycznych?

O tym, czy warto kupić samochód elektryczny pisaliśmy w artykule: Samochód elektryczny – tak czy nie? Doszliśmy do wniosku, że jest to dobra inwestycja, dzięki której w dłużej perspektywie można sporo zaoszczędzić. Co prawda samochody elektryczne nie należą do najtańszych, ale ich posiadacze mogą korzystać z wielu udogodnień. Jakich konkretnie? Mogą chociażby omijać korki, jadąc pasem przeznaczonym dla transportu miejskiego. Właściciele samochodów elektrycznych dodatkowo nie muszą płacić za postój na płatnym parkingu.

Darmowe parkowanie i możliwość jazdy po buspasie to nie wszystkie przywileje. Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce, od niedawna – 18 czerwca 2021 roku, mogą korzystać z kolejnego uprawnienia. Użytkownicy pojazdów zasilanych wyłącznie prądem, którzy przynależą do EV Klub Polska, będą mogli za darmo korzystać z płatnych odcinków autostrad A1 i A4.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – czym są?

Dynamiczny rozwój branży samochodów elektrycznych, powoduje, że wzrasta również zapotrzebowanie na kolejne punkty do ładowania. Czas ładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych zależy w głównej mierze - od pojemności oraz prądu, jakim będą ładowane. Duże znaczenie jest, na jakiej stacji ładowania samochodów elektrycznych to zrobimy. Proces ładowania może zająć kilkadziesiąt minut, a czasem nawet kilka godzin. Ile ich obecnie jest stacji ładowania samochodów elektrycznych i które miasto może pochwalić się największą liczbą takich stacji?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - mapa

Stacje ładowania samochodów elektrycznych nie są równomiernie rozsiane po kraju. Najwięcej jest ich w dużych miastach, np. w Warszawie. Jak informuje globenergia.pl, na podstawie danych PSPA, Licznik Elektromobilności wskazuje, że pod koniec stycznia w Polsce funkcjonowało 1395 ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. W sumie samochód można ładować na wybranym spośród 2711 punktów stacji ładowania samochodów elektrycznych. Mapa tych stacji pokazuje, że większość z nich to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). Aż 67% stanowią wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równe 22 kW.

Na początku roku dodatkowo uruchomiono 31 nowych, czyli razem 70 punktów stacji ładowania samochodów elektrycznych. Mapa ewidentnie wskazuje Warszawę, jako najbardziej przyjazne miasto dla użytkowników tych samochodów. Znajduje się tam około 160 stacji. Sporo jest ich też w okolicach Krakowa, Wrocławia i Gdańska.

Chcesz zobaczyć gdzie są stacje ładowania samochodów elektrycznych? Mapa znajduje się na stronie MAPA

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - prognozy

W Polsce niestety nadal jest zbyt mało stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W maju tego roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska. Dotyczy ono sposobu ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych przy budynkach użyteczności publicznej oraz domach wielorodzinnych. Celem regulacji jest zabezpieczenie mocy umożliwiającej instalację punktów ładowania, ale nie tylko. W planie jest wdrożenie działań, które pozwolą na stopniowe zwiększanie liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Przeczytaj także:

Dzięki usłudze „Historia Pojazdu” możesz dowiedzieć się, wielu ważnych informacji na temat każdego zarejestrowanego pojazdu. Z raportu, dowiesz się między innymi, jaki ma przebieg, czy jest kradziony i czy posiada ważne ubezpieczenie.

24.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Umiejętne wyszukiwanie lotów pozwala dostać się w zakątek oddalony o kilkanaście tysięcy kilometrów od domu za niewygórowane kwoty. Podpowiadamy, jak poszukiwać tanich lotów.

23.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Internauci chętnie publikują ogłoszenia na olx.pl, ale nie wszyscy wiedzą, że regulamin zabrania wystawiania na sprzedaż niektórych rzeczy. Jakich konkretnie? 

22.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.