Jak sprawdzić pojazd przed zakupem?

24.06.2021

2021-06-24T06:14:00.000Z//2021.06.24

|
Udostępnij:

Planujesz kupić używany samochód, ale wiele słyszałeś na temat oszustw i kradzieży? Dzięki usłudze „Historia Pojazdu” możesz dowiedzieć się wielu ważnych informacji na temat każdego zarejestrowanego pojazdu. Z raportu, dowiesz się między innymi: jaki ma przebieg, czy jest kradziony i czy posiada ważne ubezpieczenie.

historia pojazdu

Historia Pojazdu to usługa realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu. Z bazy wiedzy mogą skorzystać również przyszli posiadacze motocykli lub innych pojazdów, które zostały zarejestrowane w Polsce. Informacji należy szukać pod adresem: Historia Pojazdu

Skąd pochodzą dane?

Usługa Historia pojazdu wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dane są gromadzone już od 2004 r.

Co możesz zyskać?

Informacje, które zweryfikujesz, pomogą Ci ocenić stan techniczny pojazdu i to zupełnie za darmo. W ten sposób możesz również poddać ocenie wiarygodność sprzedającego. Jeżeli będzie się upierał przy swoim, wystarczy, że pokażesz mu dane, do których dotarłeś, a rozmowa potoczy się inaczej. Być może w ten sposób wynegocjujesz atrakcyjniejszą cenę. Może również okazać się, że w ogóle zrezygnujesz z zakupu, jeśli oferta mocno odbiega, od tego co zostało przedstawione w raporcie.

Tak wygląda przykładowe sprawozdanie:

historia pojazdu

Jakie informacje są zawarte w raporcie?

 • dane techniczne,
 • informacje dotyczące okresowych badań technicznych,
 • odczyt drogomierza,
 • informacje, czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • informacje o szkodach istotnych (tylko od 1 marca 2020 roku),
 • liczbę właścicieli i współwłaścicieli,
 • województwo rejestracji,
 • czy pojazd jest kradziony,
 • informacje dotyczące daty zbycia pojazdu,
 • czy należy do osoby fizycznej, czy firmy,
 • czy był czasowo wycofany z ruchu.

Aby sprawdzić pojazd, wystarczy, że będziesz znał: numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji pojazdu oraz numer VIN. Znajdziesz je w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu.

Przeczytaj także:

Umiejętne wyszukiwanie lotów pozwala dostać się w zakątek oddalony o kilkanaście tysięcy kilometrów od domu za niewygórowane kwoty. Podpowiadamy, jak poszukiwać tanich lotów.

23.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Internauci chętnie publikują ogłoszenia na olx.pl, ale nie wszyscy wiedzą, że regulamin zabrania wystawiania na sprzedaż niektórych rzeczy. Jakich konkretnie? 

22.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Kody QR coraz śmielej wkraczają do naszego życia, pojawiając się na stronach internetowych, biletach komunikacyjnych, produktach, czy w muzeach. Mimo że ich potencjał wciąż pozostaje niewykorzystany, to z dnia na dzień coraz chętniej sięgamy po ich dobrodziejstwo. 

21.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.