Czego nie można sprzedawać w serwisach ogłoszeniowych?

22.06.2021

2021-06-22T07:04:00.000Z//2021.06.22

|
Udostępnij:

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, za cel wybraliśmy Olx.pl. To jeden z popularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Polsce. W większości rankingów plasuje się na drugim miejscu zaraz za Allegro. Internauci chętnie publikują tam ogłoszenia, ale nie wszyscy wiedzą, że regulamin zabrania wystawiania na sprzedaż niektórych rzeczy. Jakich konkretnie?

czego nie można sprzedawać

O tym, czego nie można sprzedawać w serwisie olx.pl, dowiadujemy się z regulaminu. Zostały w nim wymienione zasady wystawiania ogłoszeń z podziałem na poszczególne kategorie – między innymi: dla dzieci, motoryzacja, nieruchomości, czy ślub. Co ciekawego można dowiedzieć się z regulaminu OLX?

 • Dla Dzieci - Nie ma zgody na sprzedaż żadnych leków, zarówno na receptę, jak i bez.
 • Zwierzęta - Sprzedaż psów i kotów może być dokonana jedynie przez hodowlę zarejestrowaną w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
 • Moda - Niedozwolona jest sprzedaż produktów podrobionych (np. perfum). Nie jest dozwolone oferowanie przedmiotów o przeznaczeniu erotycznym.
 • Dom i Ogród - Niedozwolona jest sprzedaż jakichkolwiek leków i środków spożywczych dostępnych wyłącznie w aptekach, substancji narkotyzujących, alkoholu i tytoniu.
 • Elektronika – Olx nie pozwala na sprzedaż: muzyki, oprogramowania, filmów oraz sprzętu, który narusza prawa autorskie, a także produktów nieoryginalnych, kluczy seryjnych (CD key) bez dołączonego oryginalnego oprogramowania, kont na platformach cyfrowej dystrybucji gier, kont w grach online. W kwestii gier zakazana jest sprzedaż: gier w wersji cyfrowej, gier w wersji demonstracyjnej oraz tych, których klucze aktywacyjne zostały wykorzystane. Nie wolno również sprzedawać kodów i doładowań, które nie są w formie oryginalnej zdrapki.
 • Sport i Hobby - Niedozwolona jest sprzedaż: broni oraz miotaczy gazu, biletów na mecze piłki nożnej, banknotów obiegowych, monet. Natomiast bilety na imprezy sportowe lub koncerty nie mogą być sprzedawane w cenie wyższej niż nominalna.
 • Usługi – Na Olx nie można publikować ogłoszeń związanych ze sprzedażą faktur i wysyłki e-mailingu.
 • Praca - Niedozwolone jest zamieszczanie ogłoszeń, w których wymaga się od kandydatów przesłania pieniędzy lub zaadresowanych kopert ze znaczkiem w celu uzyskania dalszych informacji na temat oferty pracy. Niedozwolona jest także publikacja ofert pracy: z wynagrodzeniem wyłącznie prowizyjnym, związane z branżą erotyczną lub o charakterze towarzyskim, niezwiązanej z faktycznym zatrudnieniem oraz bez umowy.
 • Rolnictwo - Niedozwolone jest zamieszczanie ogłoszeń, które dotyczą sprzedaży przyczep i traktorów bez dokumentów.
 • Nieruchomości - Można dodać co najwyżej dwa ogłoszenia dotyczące tej samej nieruchomości: sprzedaży i wynajmu albo sprzedaży i zamiany. Niedozwolone jest zamieszczanie ogłoszeń, które bezpośrednio nie dotyczą sprzedaży nieruchomości (np. apeli lub ostrzeżeń).
 • Motoryzacja – Olx nie pozwala na sprzedaż: punktów karnych, dowodów rejestracyjnych i kart pojazdu bez pojazdu, pojazdów i przyczep bez dokumentów. Nie można również publikować ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodów lub części niebędących na terenie Polski.
 • Muzyka i Edukacja - Niedozwolone jest zamieszczanie ofert dotyczących sprzedaży prac maturalnych, licencjackich, magisterskich itp. oraz pomocy w tworzeniu takich prac (np. korekta, edycja, graficzne opracowanie, przepisywanie, tłumaczenie).

Ponadto we wszystkich kategoriach ogłoszeń, jeden przedmiot można sprzedawać tylko w jednym ogłoszeniu. Nie można ich duplikować. Zdjęcia powinny przedstawiać rzeczywisty stan przedmiotu i powinny być wykonane przez sprzedającego.

Przeczytaj także:

Kody QR coraz śmielej wkraczają do naszego życia, pojawiając się na stronach internetowych, biletach komunikacyjnych, produktach, czy w muzeach. Mimo że ich potencjał wciąż pozostaje niewykorzystany, to z dnia na dzień coraz chętniej sięgamy po ich dobrodziejstwo. 

21.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

O zbieraniu punktów PAYBACK słyszał każdy, kto regularnie wykonuje zakupy w ponad 2000 sklepów stacjonarnych i online uczestniczących w programie. Z zalet platformy można skorzystać, gdy robisz codzienne zakupy, tankujesz paliwo, idziesz do kina, czy wybierasz się na wakacje.

18.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakończenie roku szkolnego to doskonały moment na podsumowanie wyników swoich podopiecznych. Dobre oceny, zachowanie oraz osiągnięcia sportowe zasługują na nagrodę, która będzie jednocześnie świetnym gadżetem na wakacje. 

17.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.