Blockchain – jakie ma znaczenie dla sektora finansowego? 

21.04.2023

2023-04-21T07:40:00.000Z//2023.04.21

|
Udostępnij:

Technologia blockchain znana jest głównie z zastosowań na rynku finansowym, głównie w sektorze kryptowalut. Ma ona jednak szerokie zastosowanie również jeśli chodzi o inne branże. Często zatem w niepozorny sposób odpowiada za wiele aspektów życia i technologii cyfrowych z których korzystają miliony osób.

technologia blockchain

Jak działa blockchain w sektorze finansowym?

Przede wszystkim blockchain w sektorze finansowym służy do szybkiego i bezpośredniego dokonywania transakcji między dwoma podmiotami - bez pośredników. Pomaga ułatwić całą procedurę, a także skrócić czas rozliczenia i obniżyć jego koszty. Blockchain jest również podstawową technologią na której opierają się kryptowaluty. Mowa tutaj zwłaszcza od Bitcoinie czy Ethereum, czyli najpopularniejszych kryptowalutach w sieci. Więcej na ich temat dowiesz się z naszego artykułu: Czym są kryptowaluty

To właśnie technologia blockchain odpowiada za weryfikowanie i przeprowadzanie transakcji w zdecentralizowanym systemie rozliczeniowym. Wiedząc czym jest blockchain w finansach, można również wykorzystywać go do analizowania transakcji oraz określenia ryzyka i przewidywań ekonomicznych.

Mówiąc o technologii blockchain w sektorze finansowym i kryptowalutach, warto zwrócić uwagę na powstawanie coraz nowszych i bardziej zaawansowanych kryptowalut oraz tokenów. Mogą one reprezentować:

  • niematerialne aktywa,
  • prawa intelektualne,
  • własności nieruchomości.

Przy pomocy tej technologii danych można zatem tworzyć bardziej zaawansowane projekty wirtualnej gotówki o zdecentralizowanym charakterze. Przy okazji dowiedź się, Czy dalej opłaca się inwestować w kryptowaluty?

technologia blockchain

Funkcje blockchain

Znaną funkcjonalnością technologii blockchain w sektorze finansowym są “Smart Kontrakty”. Służą one do nawiązywania transakcji po spełnieniu konkretnych warunków – wcześniej ustalonych. Jest to szczególnie ważne gdy w grę wchodzą zmieniające się kursy walut, akcji lub inne czynniki od których zależy finalizacja transakcji.

W sektorze finansowym technologia blockchain może służyć również do weryfikacji użytkowników różnorodnych platform. Może pomagać zatem weryfikować zarówno pracowników jak i klientów oraz ułatwiać wykonywanie transakcji. Będzie możliwe to ze względu na bezpieczne przechowywanie informacji o użytkownikach, które będą służyły jako dane porównawcze z tymi wprowadzonymi w procesie logowania.

Ze względu na swój niezmienny po utworzeniu bloku charakter, blockchain może również służyć do głosowań, które będą posiadały najwyższy status ochrony danych. Jest to z pewnością mniej popularna funkcja która jednak może w sektorze finansowym przydać się w pewnych sytuacjach np. związanych z zarządzaniem.

Jak działa blockchain w sektorze logistycznym?

Odpowiadając na pytanie czym jest blockchain oraz jakie posiada zastosowanie poza branżą finansową, warto przede wszystkim powiedzieć o logistyce. Nie wiedząc dokładnie czym jest blockchain, można sądzić, iż jest on wykorzystywany jedynie w sektorze finansowym. Ten zdecentralizowany system danych może służyć też w sektorze logistyki do planowania łańcuchów dostaw.

Technologia blockchain może dostarczyć wielu danych informacji o przepływie produktów pomiędzy poszczególnymi podmiotami, co z kolei ułatwi planowanie kolejnych.

technologia blockchain

Wiedząc, jak działa blockchain w logistyce, można też wykorzystywać go do monitorowania dostaw od producenta do odbiorcy. W ten sposób technologia blockchain ułatwia nadzorowanie sprzedaży, a także wykrywanie kradzieży czy nieprawidłowości. Może pomagać również zapobiegać fałszerstwom ze względu na zdecentralizowany charakter informacji.

Czym jest blockchain w sektorze zdrowotnym?

Jeszcze mniej znanym zastosowaniem technologii blockchain jest wykorzystywanie jej w sektorze zdrowotnym. Odpowiadając na pytanie czym jest blockchain i jak działa w medycynie, przede wszystkim można przytoczyć przykład przechowywania danych osobowych, które są niezmiernie wrażliwe.

Technologia blockchain słynie ze swojej anonimowości, a także wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W medycynie bardzo często wykorzystuje się wrażliwe informacje, które muszą być chronione w ponadprzeciętny sposób. Wiele placówek medycznych czy klinik dowiaduje się czym jest blockchain oraz interesuję się jak działa, aby chronić dane swoich pacjentów.

W medycynie technologia blockchain może być również wykorzystywana do monitorowania stanu leków. Poszczególne placówki wiedząc już jak działa blockchain, może monitorować i nadzorować drogę od przyjęcia leku do jego całkowitego wykorzystania. Dane prowadzone w ten sposób będą:

  • bezpieczne,
  • wiarygodne,
  • czytelne,
  • łatwo dostępne.

Jak działa blockchain w sektorze nieruchomości?

Blockchain znajduje również zastosowanie w sektorze nieruchomości. Technologia blockchain dopiero zdobywa tu popularność, ale wiele agencji i agentów – zwłaszcza dużych marek zapoznaje się z tematem i używa tej technologii.

W branży można wykorzystywać go do finalizowania transakcji i przenoszenia własności nieruchomości bez pośredników – bezpośrednio między sprzedawcą a nabywającym. Bardzo przydatną funkcjonalnością blockchain, którą można zastosować w branży nieruchomości, jest również zarządzanie umowami pomiędzy różnymi stronami. Mogą one w bezpieczny sposób przechowywać wartościowe i przydatne dokumenty, które będą dobrze chronione - jednocześnie łatwo dostępne i co najważniejsze zdecentralizowane.

Przeczytaj także:

Już w najbliższą niedzielę będziemy świadkami podniebnego spektaklu - zjawiska spadających gwiazd. Tym razem spadać będą meteoryty z roju Lirydów.

20.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Kultowa Nokia 3310 - każdy, kto ma dzisiaj więcej niż 30 lat pamięta ten wytrzymały relikt z lat młodości. Za ile dzisiaj można sprzedać swoją Nokię?

19.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Na balkonie z powadzeniem można prowadzić uprawę wybranych warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Które będą najłatwiejsze do uprawy w takich warunkach?

18.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.