Blockchain – jakie ma znaczenie dla sektora finansowego?
Technologia blockchain znana jest głównie z zastosowań na rynku finansowym, głównie w sektorze kryptowalut. Ma ona jednak szerokie zastosowanie również jeśli chodzi o inne branże. Często zatem w niepozorny sposób odpowiada za wiele aspektów życia i technologii cyfrowych z których korzystają miliony osób.
Jak działa blockchain w sektorze finansowym?
Przede wszystkim blockchain w sektorze finansowym służy do szybkiego i bezpośredniego dokonywania transakcji między dwoma podmiotami - bez pośredników. Pomaga ułatwić całą procedurę, a także skrócić czas rozliczenia i obniżyć jego koszty. Blockchain jest również podstawową technologią na której opierają się kryptowaluty. Mowa tutaj zwłaszcza od Bitcoinie czy Ethereum, czyli najpopularniejszych kryptowalutach w sieci. Więcej na ich temat dowiesz się z naszego artykułu: Czym są kryptowaluty
To właśnie technologia blockchain odpowiada za weryfikowanie i przeprowadzanie transakcji w zdecentralizowanym systemie rozliczeniowym. Wiedząc czym jest blockchain w finansach, można również wykorzystywać go do analizowania transakcji oraz określenia ryzyka i przewidywań ekonomicznych.
Mówiąc o technologii blockchain w sektorze finansowym i kryptowalutach, warto zwrócić uwagę na powstawanie coraz nowszych i bardziej zaawansowanych kryptowalut oraz tokenów. Mogą one reprezentować:
- niematerialne aktywa,
- prawa intelektualne,
- własności nieruchomości.
Przy pomocy tej technologii danych można zatem tworzyć bardziej zaawansowane projekty wirtualnej gotówki o zdecentralizowanym charakterze. Przy okazji dowiedź się, Czy dalej opłaca się inwestować w kryptowaluty?
Funkcje blockchain
Znaną funkcjonalnością technologii blockchain w sektorze finansowym są “Smart Kontrakty”. Służą one do nawiązywania transakcji po spełnieniu konkretnych warunków – wcześniej ustalonych. Jest to szczególnie ważne gdy w grę wchodzą zmieniające się kursy walut, akcji lub inne czynniki od których zależy finalizacja transakcji.
W sektorze finansowym technologia blockchain może służyć również do weryfikacji użytkowników różnorodnych platform. Może pomagać zatem weryfikować zarówno pracowników jak i klientów oraz ułatwiać wykonywanie transakcji. Będzie możliwe to ze względu na bezpieczne przechowywanie informacji o użytkownikach, które będą służyły jako dane porównawcze z tymi wprowadzonymi w procesie logowania.
Ze względu na swój niezmienny po utworzeniu bloku charakter, blockchain może również służyć do głosowań, które będą posiadały najwyższy status ochrony danych. Jest to z pewnością mniej popularna funkcja która jednak może w sektorze finansowym przydać się w pewnych sytuacjach np. związanych z zarządzaniem.
Jak działa blockchain w sektorze logistycznym?
Odpowiadając na pytanie czym jest blockchain oraz jakie posiada zastosowanie poza branżą finansową, warto przede wszystkim powiedzieć o logistyce. Nie wiedząc dokładnie czym jest blockchain, można sądzić, iż jest on wykorzystywany jedynie w sektorze finansowym. Ten zdecentralizowany system danych może służyć też w sektorze logistyki do planowania łańcuchów dostaw.
Technologia blockchain może dostarczyć wielu danych informacji o przepływie produktów pomiędzy poszczególnymi podmiotami, co z kolei ułatwi planowanie kolejnych.
Wiedząc, jak działa blockchain w logistyce, można też wykorzystywać go do monitorowania dostaw od producenta do odbiorcy. W ten sposób technologia blockchain ułatwia nadzorowanie sprzedaży, a także wykrywanie kradzieży czy nieprawidłowości. Może pomagać również zapobiegać fałszerstwom ze względu na zdecentralizowany charakter informacji.
Czym jest blockchain w sektorze zdrowotnym?
Jeszcze mniej znanym zastosowaniem technologii blockchain jest wykorzystywanie jej w sektorze zdrowotnym. Odpowiadając na pytanie czym jest blockchain i jak działa w medycynie, przede wszystkim można przytoczyć przykład przechowywania danych osobowych, które są niezmiernie wrażliwe.
Technologia blockchain słynie ze swojej anonimowości, a także wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W medycynie bardzo często wykorzystuje się wrażliwe informacje, które muszą być chronione w ponadprzeciętny sposób. Wiele placówek medycznych czy klinik dowiaduje się czym jest blockchain oraz interesuję się jak działa, aby chronić dane swoich pacjentów.
W medycynie technologia blockchain może być również wykorzystywana do monitorowania stanu leków. Poszczególne placówki wiedząc już jak działa blockchain, może monitorować i nadzorować drogę od przyjęcia leku do jego całkowitego wykorzystania. Dane prowadzone w ten sposób będą:
- bezpieczne,
- wiarygodne,
- czytelne,
- łatwo dostępne.
Jak działa blockchain w sektorze nieruchomości?
Blockchain znajduje również zastosowanie w sektorze nieruchomości. Technologia blockchain dopiero zdobywa tu popularność, ale wiele agencji i agentów – zwłaszcza dużych marek zapoznaje się z tematem i używa tej technologii.
W branży można wykorzystywać go do finalizowania transakcji i przenoszenia własności nieruchomości bez pośredników – bezpośrednio między sprzedawcą a nabywającym. Bardzo przydatną funkcjonalnością blockchain, którą można zastosować w branży nieruchomości, jest również zarządzanie umowami pomiędzy różnymi stronami. Mogą one w bezpieczny sposób przechowywać wartościowe i przydatne dokumenty, które będą dobrze chronione - jednocześnie łatwo dostępne i co najważniejsze zdecentralizowane.
Przeczytaj także:
Przed nami noc spadających gwiazd
Już w najbliższą niedzielę będziemy świadkami podniebnego spektaklu - zjawiska spadających gwiazd. Tym razem spadać będą meteoryty z roju Lirydów.
20.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJStara Nokia – ile dzisiaj jest warta?
Kultowa Nokia 3310 - każdy, kto ma dzisiaj więcej niż 30 lat pamięta ten wytrzymały relikt z lat młodości. Za ile dzisiaj można sprzedać swoją Nokię?
19.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJCo można posadzić na balkonie?
Na balkonie z powadzeniem można prowadzić uprawę wybranych warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Które będą najłatwiejsze do uprawy w takich warunkach?
18.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.