Przed nami noc spadających gwiazd

20.04.2023

2023-04-20T08:05:00.000Z//2023.04.20

|
Udostępnij:

W najbliższą niedzielę 23 kwietnia będziemy obserwować maksimum meteorów z roju Lirydów. To oczywiście prościej ujmując, zjawisko spadających gwiazd. Najbardziej widowiskowa część podniebnego spektaklu nastąpi około 3 w nocy. Czego można się spodziewać?

noc spadajacych gwiazd

Meteoryty z roju Lirydów

Maksimum meteorów z roju Lirydów występuje co roku w okolicach 22-23 kwietnia. W tym czasie, obserwatorzy na całym świecie mogą zobaczyć zwiększoną liczbę meteorów, czyli tzw. deszcz meteorów.

Średnio, w czasie maksimum Lirydów, można zaobserwować około 10-20 meteorów na godzinę, ale w niektórych latach może to być nawet więcej. Jednakże, warto zaznaczyć, że wiele czynników, może wpłynąć na ostateczną liczbę widocznych meteorów. To przede wszystkim warunki pogodowe i lokalizacja obserwatora.

noc spadających gwiazd

Zjawisko spadających gwiazd

Warto pamiętać, że „spadające gwiazdy” to meteory. To krótkotrwałe, lśniące zjawisko na niebie, powstaje, gdy małe ciała niebieskie, zwane meteoroidami, wpadają w atmosferę Ziemi i ulegają spaleniu w wyniku tarcia z powietrzem. W wyniku tego procesu powstaje jasne światło, które widoczne jest z Ziemi jako tzw. spadająca gwiazda.

Meteoroidy są zwykle rozmiarów od kilku milimetrów do kilku metrów i pochodzą z różnych źródeł, takich jak komety, planetoidy czy resztki po zderzeniach między planetami. W większości przypadków, meteoroidy są na tyle małe, że całkowicie spalają się w atmosferze. Czasem większe kawałki mogą dotrzeć na powierzchnię Ziemi.

Obserwacja meteorów to popularne zajęcie dla astronomów amatorów i innych osób interesujących się astronomią. W szczególności, regularne roje meteorów, takie jak Perseidy czy Geminidy, stanowią okazję do podziwiania piękna nieba. To fascynujące zjawiska, które podobno spełniają marzenia. Mamy nadzieję, że podczas niedzielnej nocy spełnią je jak warunki pogodowe i lokalizacja obserwatora wszystkie.

Przeczytaj także:

Kultowa Nokia 3310 - każdy, kto ma dzisiaj więcej niż 30 lat pamięta ten wytrzymały relikt z lat młodości. Za ile dzisiaj można sprzedać swoją Nokię?

19.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Na balkonie z powadzeniem można prowadzić uprawę wybranych warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Które będą najłatwiejsze do uprawy w takich warunkach?

18.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Weryfikacja biometryczna, weryfikacja dwuetapowa i aktualizacja oprogramowania - to najważniejsze zasady, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo cybernetyczne.

17.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.