Co można posadzić na balkonie?

18.04.2023

2023-04-18T07:07:00.000Z//2023.04.18

|
Udostępnij:

Niestety, nie każdy ma to szczęście aby mieć dom z ogrodem, w którym można hodować rośliny czy kwiaty. Nie każdy ma nawet działkę ROD, która idealnie nadaje się pod uprawę. Większość z nas ma jednak balkon. Takie warunki równie dobrze, można wykorzystać do rozwijania ogrodniczej pasji.

uprawa na balkonie

Na każdym balkonie można postawić donice z roślinami, ale nie w każdych warunkach rośliny będą tu rosły. Wiele zależy od:

  • nasłonecznienia,
  • wiatru,
  • opadów,
  • regularności w podlewaniu,
  • jakości nasion i sadzonek,
  • zaangażowania w dbanie o uprawę.

Sprawdźmy po kolei, jakie warzywa, kwiaty i zioła będą odpowiednie do uprawy na balkonie.

uprawa na balkonie

Warzywa i owoce

Ceny warzyw w sklepach i na targu potrafią zwalić z nóg, dlatego warto mieć swoje. Przeglądając serwisy poświęcone ogrodnictwu, eksperci wskazują zazwyczaj na następujące warzywa: pomidor, ogórek, fasola, papryka, sałata, szczypiorek, rzodkiewka, pietruszka naciowa, seler naciowy, kalarepa, a nawet buraki. Z owoców odpowiednie na balkonową uprawę będą: truskawki, poziomki, maliny, porzeczki i agrest.

Kwiaty i zioła

Z uprawą ziół na balkonie można zaszaleć, bo nie zajmują dużo miejsca i nie są wymagające. Z pewnością bez problemu urosną:

  • majeranek,
  • bazylia,
  • tymianek.

W kwestii doboru kwiatów, zawsze trzeba kierować się stopniem nasłonecznienia. Jeśli słońca jest dużo na balkonie sprawdzą się przede wszystkim pelargonie, begonie i werbeny, bratki, stokrotki, wrzosy, chryzantemy, komarzyce. Jeśli światła jest mało, to odpowiednie będą: bluszcz, barwinek, kiścień i niecierpki.

Zanim kupisz nasiona, czy sadzonki, pamiętaj, że większość warzyw dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Trudno będzie wyhodować rośliny na balkonie o wystawie północnej, a najłatwiej będą rosnąć na tarasie południowym i zachodnim. Trzeba też zadbać o dobrą ziemię oraz pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Przeczytaj także:

Weryfikacja biometryczna, weryfikacja dwuetapowa i aktualizacja oprogramowania - to najważniejsze zasady, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo cybernetyczne.

17.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Roboty potrafią wykonywać pracę człowieka szybciej i dokładniej. Nie potrzebują przerw i działają cały czas z taką samą wysoką wydajnością.

14.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Okulary polaryzacyjne to okulary z filtrem, który pomaga zredukować odblaski światła słonecznego. Przydają się podczas uprawiania sportów i jazdy autem.

13.04.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.