Google Obiektyw - wszystko o aplikacji

17.05.2021

2021-05-17T06:24:00.000Z//2021.05.17

|
Udostępnij:

Google Lens, czyli aplikacja Obiektyw Google to zaawansowana technologia rozpoznawania obrazu, której zapowiedzi pojawiły się już w 2017 roku. Jej możliwości znacznie ułatwiają codzienne życie, ponieważ pozwalają uzyskać błyskawicznie informacje na temat otaczającego nas świata. Stało się to możliwe, dzięki połączeniu sztucznej inteligencji z obszerną bazą wiedzy Google.

apka Obiektyw

Wpływ sztucznej inteligencji na rozwój technologii

Według publikacji z 2017 roku „Rewolucja AI – jak sztuczna inteligencja zmieni biznes w Polsce?” powstałej przy współpracy McKinsey&Company z Forbes, globalne inwestycje w AI regularnie rosną. Już w 2016 roku najwięksi technologiczni giganci zainwestowali w sztuczną inteligencję od 18 do 27 mld euro. 90 proc. tej kwoty przeznaczono na prowadzenie własnych prac badawczych i wdrażanie opracowanych technologii. Tak właśnie na rynku pojawiła się m.in. rewolucyjna apka Obiektyw Google, która wciąż jeszcze nie cieszy się tak dużą popularnością, na którą niewątpliwie zasługuje.

Dla porównania w raporcie przytoczono kwotę, jaką nasz kraj zainwestował w 2016 roku w rozwój AI. Wydatki w tym przypadku sięgnęły blisko 11 mln euro. Mimo że prowadzone badania znajdują się na wczesnym etapie, można mieć nadzieję, że za kilka lat sztuczna inteligencja stanie się dla nas ważnym elementem życia codziennego.

Google Obiektyw – co to jest?

Aplikacja Obiektyw Google to rozbudowane narzędzie bazujące na rozszerzonej rzeczywistości. Jak sama nazwa wskazuje, do jej wykorzystania potrzebny jest aparat fotograficzny wbudowany w urządzenie mobilne, który rejestruje miejsca lub przedmioty, na których temat chcemy wyszukać informacje. Połączenie sztucznej inteligencji z bazą wiedzy zgromadzoną przez lata przez Google to skomplikowany mechanizm, który ułatwia poruszanie się w codziennym życiu. Dzięki temu twórcy przewidują, że już wkrótce Google Obiektyw stanie się standardowym uzupełnieniem wyszukiwania tradycyjnego i głosowego.

Mimo że apka Obiektyw wciąż nie działa jeszcze idealnie, to z roku na rok za jej pomocą da się wyszukać coraz więcej informacji. Można się spodziewać, że będzie tylko lepiej.

Aplikacja Obiektyw Google – jak korzystać?

W zależności od rodzaju posiadanego telefonu istnieje kilka sposobów na wykorzystanie apki Obiektyw:

  • W nowszych smartfonach narzędzie to jest zintegrowanie z aplikacją aparatu.
  • W starszych modelach można je uruchomić po pobraniu aplikacji Obiektyw Google na swój telefon.
  • Opcja rozpoznawania obiektów na wykonywanych fotografiach jest powiązana także z aplikacją Zdjęcia Google.

Google Obiektyw można pobrać na swój telefon ze Sklepu Play. Póki co narzędzie dostępne jest wyłączenie dla posiadaczy urządzeń działających na Androidzie. Próżno więc poszukiwać go na App Store dedykowanym dla urządzeń Apple. Minimalna wersja obsługująca aplikację to Android 6.0 Marshmallow.

Google obiektyw – zastosowanie aplikacji

Aplikacja Obiektyw Google to rozbudowane narzędzie, które można wykorzystać na wielu płaszczyznach życia codziennego:

  • Kopiowanie tekstu ze zdjęć – wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu lub notatek, a aplikacja sama odczyta umieszczony w nich tekst, przekładając go na wersję elektroniczną.
  • Rozpoznawanie obiektów – zakres tej funkcji obejmuje wiele dziedzin, a za pomocą jednego zdjęcia możesz np. sprawdzić nazwę rośliny, która przypadła ci do gustu, poznać autora dzieła sztuki lub dowiedzieć się więcej o mijanym budynku, pomniku lub parku.
  • Wyszukiwanie przedmiotów – załóżmy, że spodobała ci się sukienka koleżanki lub widzisz na zdjęciu w gazecie wymarzony model butów – wystarczy, że zrobisz im zdjęcie, a aplikacja wyszuka nie tylko informacje o danej rzeczy, ale również wyświetli linki do sklepów, gdzie można je kupić wraz z przybliżonymi widełkami cenowymi.
  • Skanowanie menu w restauracjach – to rozwiązanie przyszłości, które za pomocą zdjęcia menu pozwala dotrzeć do najpopularniejszych dań w konkretnej restauracji oraz opinii na ich temat innych gości, którzy próbowali poszczególnych potraw z karty.
  • Dodawanie kontaktów – załóżmy, że otrzymasz od kogoś tradycyjną wizytówkę i chcesz ją wprowadzić do swoich kontaktów w telefonie. Wystarczy jedno zdjęcie, a apka Obiektyw skopiuje wszystkie potrzebne dane do uzupełnienia wizytówki w telefonie. Zostaniesz też zapytany, czy chcesz nawiązać połączenie ze wskazanym numerem.
  • Przerzucanie stron internetowych z komputera na telefon – jeśli przeglądasz stronę internetową na komputerze i potrzebujesz ją szybko przenieść do przeglądarki w telefonie, wystarczy zrobić zdjęcie i witryna wyświetli się na urządzeniu mobilnym.

Aplikacja Obiektyw Google – dalszy rozwój

Korzystanie z apki Obiektyw ma zostać wkrótce znacznie ułatwione użytkownikom, co zapewne wpłynie na jej popularność. Aby z niej korzystać nie będą potrzebne dodatkowe aplikacje. Twórcy przewidują dodanie funkcji do widgetu wyszukiwarki Google. Obok istniejącego już mikrofonu służącego do wyszukiwania głosowego ma pojawić się nowa ikona Google Lens, którą będzie można łatwo wykorzystać do wyszukiwania z użyciem obrazu z aparatu. Dodanie tego rozwiązania według firmy Google jest kwestią czasu, ponieważ już znajduje się w fazie intensywnego testowania.

Przeczytaj także:

Klimatyzacja we własnym mieszkaniu, do niedawna była uznawana za luksus. Obecnie, coraz częściej dbamy o swój komfort. Ma to szczególne znaczenie, gdy w domu również wykonujemy obowiązki zawodowe i spędzamy w nim większość czasu. Czym więc, sugerować się podczas zakupu?

12.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Klimatyzacja we własnym mieszkaniu, do niedawna była uznawana za luksus. Obecnie, coraz częściej dbamy o swój komfort. Ma to szczególne znaczenie, gdy w domu również wykonujemy obowiązki zawodowe i spędzamy w nim większość czasu. Czym więc, sugerować się podczas zakupu?

12.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Kamerka samochodowa, to bardzo praktyczne urządzenie, które może okazać się przydatne, np. podczas stłuczki. Stały się tak popularne, że już większość kierowców je ma. Jeśli dopiero decydujesz się na zakup, sprawdź, na co zwrócić uwagę.

11.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.