Sklep Żabka teraz oczyszcza powietrze w Łodzi  

27.01.2023

2023-01-27T07:39:00.000Z//2023.01.27

|
Udostępnij:

Tak zaawansowane technologie jak oczyszczanie powietrza z pewnością nie są kojarzone z branżą handlową, a zwłaszcza z tak małymi sklepami, jakimi są te z sieci Żabka. W Łodzi powstał jednak bardzo interesujący projekt, który jest zarówno energooszczędny, a także poprawia jakość powietrza w Łodzi. Oczyszczanie powietrza odbywa się bardzo zaskakująco, a rozwiązania zastosowane w tym autonomicznym wręcz sklepie, są niezwykle interesującym połączeniem.

oczyszczanie powietrza

Jakość powietrza Łódź

Jakość powietrza w Łódzi i okolicach interesują wiele osób mieszkających w tej lokalizacji. Z racji wielu fabryk, a także terenów przemysłowych i aglomeracji miejskiej, jakość powietrza w tym miejscu nie jest najlepsza. W Łodzi mamy zatem do czynienia z wieloma alertami odnośnie powietrza, którym regularnie oddychają mieszkańcy, a także częstymi niedogodnościami. Jeśli zatem podkreślamy niską jakość powietrza Łódź jest tym miastem, które należy wymienić na czołowych alarmowych pozycjach.

Działania Żabki wpisują się w chęć osiągnięcia równowagi emisyjnej do 2025 roku, a także proekologicznej misji. Sam sklep jest praktycznie laboratorium i poligonem doświadczalnym, gdzie sieć zbiera niezwykle ważne informacje, które posłużą do rozwoju tego typu technologii w przyszłości. Żabka w ten sposób chce pomóc zarówno swoim franczyzobiorcom, a także pracownikom i dbać o klientów.

Informacje o samym eko sklepie Żabki

Sklep Żabka, o jakim mowa w tym artykule to jeden ze sklepów sieci. Żabka Eco Smart to najnowszy typ sklepów, który cechuje się wysokimi rozwiązaniami technologicznymi. Co warto zauważyć, sklep tego typu jest drugim otwartym w Polsce po poznańskiej Żabce, a więc możemy uznać projekt tego typu za pionierski i innowacyjny. Znając złą jakość powietrza Łódź będzie zatem zwalczał ją w bardzo nowatorski i efektywny zarazem sposób.

Ten rodzaj sklepów Żabka ma wyróżniać się nie tylko zero emisyjnością, a także dawać profity naturze oraz najbliższej lokalizacji. Oprócz czystego powietrza możemy zaliczyć również do nich zainstalowanie ławki solarnej dla klientów, którzy mogą naładować telefon zieloną energią. W samym sklepie zostały stworzone i zainstalowane zaawansowane systemy zbierające dane, a także pomagające zarządzać wszystkimi funkcjami sklepu oraz wykrywać awarie. Pomoże to jeszcze bardziej oszczędzać energię, a także stawać się jeszcze bardziej wydajnym samemu budynkowi. W sklepie zastosowano bardzo intrygujące rozwiązania ekologiczne. Z pewnością takim jest wykonanie blatu z żywicy i łusek kawowych oraz fusów, które są odpadem powstającym przy wypalaniu kawy. Również izolacja nowoczesnych lodówek wykonana jest z mat konopi siewnych, czyli naturalnego materiału.

Przede wszystkim Eko Smart Żabka w Łodzi jest sklepem ekologicznym. Sklep korzysta z 24 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu. Dodatkowo prąd pozyskiwany jest też przez turbinę wiatrową, a całość generuje czystą energię, która jest w pełni wykorzystywana do funkcjonowania sklepu. Żabka ta wykorzystuje również lodówki, gdzie czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla. W porównaniu do standardowych i konwencjonalnych czynników chłodzących rozwiązanie takie pomaga zmniejszyć efekt cieplarniany, a także jest bardziej efektywne. Eko Smart Żabka posiada również piękne zielone kolory elewacji, które podkreślają jej proekologiczny charakter.

Żabka i oczyszczanie powietrza

Głównym elementem, który sprawia, że Eco Smart Żabka jest ta wyjątkowym sklepem, jest oczyszczanie powietrza. Budynek ten posiada specjalną technologię, która oczyszcza powietrze znajdujące się w jej pobliżu i wnętrzu. Oznacza to, że pozytywnie wpływa na ekologię. Dla wielu osób może być to niezwykle zaskakujące. Jeśli zatem mówimy o pozytywnym wpływie technologii na jakość powietrza Łódź będzie dobrym przykładem.

Cała magia oczyszczenia powietrza dzieje się przy pomocy zaawansowanych filtrów umieszczonych w budynku. W samym sklepie zainstalowano najwyższej jakości systemy oczyszczające powietrze. Najnowszej generacji system oczyszczania powietrza Safe Air wychwytuje wirusy, a także szkodliwe zanieczyszczenia i drobne cząstki bakteryjne. Filtry HEPA h14 zapewniają 99,9% skuteczności oczyszczenia powietrza, którym oddychamy, a więc praktycznie wychwytują wszystkie zanieczyszczenia.

Bardzo zaskakującym sposobem na dbanie o powietrze wokół sklepu jest antysmogowa kostka. Jest ona znacznie korzystniejsza od betonu, gdyż zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu o blisko połowę. Podwyższoną jakość powietrza najlepiej można odczuć na niskiej wysokości tuż przy gruncie. Będzie ona zatem szczególnie ważna dla dzieci podróżujących w wózkach lub biegających wokół sklepu.

Bardzo praktycznym ukłonem w stronę oczyszczania powietrza jest ustawienie stojaka na rowery przed sklepem, który zachęca klientów, aby podróżowali do niego właśnie na dwóch kołach, rezygnując z samochodu i emitowania szkodliwych substancji do atmosfery. Obok sklepu ustawiony jest również automat umożliwiający oddawanie opakowań zwrotnych, co również pośrednio wpływa na dbałość o czystość powietrza, gdyż do produkcji nowych opakowań będzie można zużyć te stare. Walcząc o jakość powietrza Łódź będzie miała zatem kolejnego zielonego sprzymierzeńca. Jeśli natomiast interesuje Cię dobra jakośc powietrza w domu, koniecznie przeczytaj artykuł: Jaki nowoczesny oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

Przeczytaj także:

Prawie 47 procent Polaków jest zdania, że inflacja w 2023 r. będzie jeszcze wyższa niż w 2022 roku. Rządowi specjaliści maja jednak inne zdanie.

26.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Udostępnianie ekranów w ramach subskrypcji Netflixa, doprowadziło, że koncern zaczął borykać się z problemami finansowymi. Jednak znalazł na to sposób.

25.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Nadal obowiązują przepisy o nakazie zakładania maseczek w niektórych miejscach. Gdzie jeszcze trzeba zakrywać usta i nos? Czy ktoś to sprawdza?

24.01.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.