Pół godziny na reakcję dzięki sztucznej inteligencji    

29.06.2023

2023-06-29T12:55:00.000Z//2023.06.29

|
Udostępnij:

NASA (National Aeronautics and Space Administration) od dawna jest odpowiedzialne za monitorowanie i badanie różnych zjawisk kosmicznych, w tym również za śledzenie burz magnetycznych. Burze magnetyczne, znane również jako burze geomagnetyczne, to zjawiska, które występują, gdy wiatr słoneczny interakcjonuje z magnetosferą Ziemi. Mogą one mieć znaczne konsekwencje dla naszej technologii, w tym satelitów, sieci elektroenergetycznych i systemów nawigacji.

burza magnetyczna

Liczy sie czas

Jednym z najważniejszych aspektów w przypadku burz magnetycznych jest czas reakcji. Im szybciej możemy przewidzieć nadchodzącą burzę, tym lepiej możemy się do niej przygotować i zminimalizować potencjalne szkody. W tym celu NASA wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), aby zwiększyć nasze zdolności prognozowania i monitorowania burz magnetycznych.

Dane płyną z nieba

Dzięki zaawansowanym algorytmom AI i uczeniu maszynowemu, naukowcy z NASA są w stanie analizować ogromne ilości danych pochodzących z różnych źródeł, takich jak satelity, stacje naziemne i teleskopy kosmiczne. Te dane zawierają informacje o wiatrze słonecznym, magnetosferze Ziemi, natężeniu pól magnetycznych i innych czynnikach związanych z burzą magnetyczną. Analiza tych danych pozwala na precyzyjne przewidywanie i monitorowanie tych zjawisk.

Szybciej, czyli bezpieczniej

Skrócenie czasu reakcji ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej technologii. Na przykład, w przypadku sieci elektroenergetycznych, które są szczególnie podatne na burze magnetyczne, wczesne ostrzeżenie o nadchodzącej burzy pozwala na podjęcie odpowiednich środków zaradczych. Mogą to byc na przykład: zmniejszenie obciążenia sieci czy ochrona ważnych elementów infrastruktury. Podobnie jest w przypadku satelitów i systemów nawigacyjnych. Półgodzinne okno czasowe daje czas na zmianę trybu pracy lub zabezpieczenie kluczowych funkcji.

Warto podkreślić, że zaawansowane systemy sztucznej inteligencji nie zastępują roli naukowców i ekspertów z NASA. Stanowią jednak niezwykle pomocne narzędzie w ich pracy. Przy okazji sprawdź: Jak działa radar burz i do czego on służy?

Przeczytaj także:

Możesz wypróbować aplikacje, dzięki którym zobaczysz, jak zmieni się Twoja twarz za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Które z nich są warte uwagi?

28.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Z danych WHO wynika, że Polacy piją więcej alkoholu od Włochów. A Ci przecież mają w zwyczaju pić wino, już do obiadu. Czy musimy się martwić?

27.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowoczesne gadżety dla domu, oparte na inteligentnych rozwiązaniach, zapewniają wygodę, oszczędność czasu i energii, oraz dodają nowe funkcje do otoczenia.

26.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.