Lista krajów z największym spożyciem alkoholu – na którym miejscu jest Polska?   

27.06.2023

2023-06-27T12:17:00.000Z//2023.06.27

|
Udostępnij:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała dane dotyczące spożycia alkoholu w różnych krajach. Przygotowała listę krajów, w której przedstawione są informacje o ilości spożywanego alkoholu na mieszkańca. Lista ta jest istotnym narzędziem analizy zdrowia publicznego i pomaga zidentyfikować kraje o wysokim ryzyku problemów związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu. Jak wypadła Polska?

alkohol Polska

Jeśli chodzi o zapoznanie się z danymi WHO dotyczącymi spożycia alkoholu w różnych krajach, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony WHO. Na tej stronie można znaleźć szczegółowe informacje na temat opublikowanych danych, ich analizy oraz metodyki badawczej użytej przez WHO. Dane zaprezentowała również Polska Agencja Prasowa, najrzetelniejsze źródło informacji w naszym kraju.

Rzetelne dane WHO

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, jest agendą specjalizowaną ONZ zajmującą się zdrowiem publicznym na skalę globalną. Jej głównym celem jest promowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i poprawa kondycji zdrowotnej populacji na całym świecie. WHO:

 • prowadzi badania,
 • gromadzi dane,
 • opracowuje wytyczne,
 • podejmuje działania w celu ochrony zdrowia społeczeństwa.

Dane publikowane przez WHO są uważane za jedne z najbardziej rzetelnych i wiarygodnych źródeł informacji zdrowotnej na świecie. Organizacja stosuje rygorystyczne standardy metodyczne i przeprowadza badania na szeroką skalę, uwzględniając różne kultury, kraje i regiony.

alkohol Polska

Dane publikowane przez WHO są szeroko akceptowane i wykorzystywane przez:

 • rządy,
 • organizacje zdrowotne,
 • badaczy,
 • inne instytucje na całym świecie.

Spożycie alkoholu w krajach UE

Europa jest liderem światowego spożycia alkoholu. Aż dziewięć krajów Unii Europejskiej znalazło się w pierwszej dziesiątce państw z największym spożyciem. Polska zajmuje 17. miejsce na liście, ze średnim spożyciem alkoholu wynoszącym 11,9 litra na osobę.

Według raportu WHO z 2021 roku, każdy Europejczyk w wieku 15 lat lub więcej wypija rocznie średnio 9,5 litra czystego alkoholu. To równoważne:

 • około 190 litrom piwa,
 • 80 litrom wina,
 • lub 24 litrom napojów spirytusowych.

Tym samym spożycie alkoholu w Europie Zachodniej jest najwyższe.

Na podium europejskich krajów o największym spożyciu alkoholu na mieszkańca plasują się Czechy (14,3 litra), Łotwa (13,2) i Mołdawia (12,9). Polska, z rocznym spożyciem alkoholu wynoszącym 11,9 litra na osobę, zajmuje 17. miejsce. W Unii Europejskiej żaden kraj nie spada poniżej pięciu litrów rocznego spożycia na mieszkańca, a jedynie pięć krajów ma spożycie poniżej 10 litrów. Są to Włochy (8 litrów), Malta (8,3 litra), Chorwacja (8,7 litra), Szwecja (9 litrów) i Holandia (9,7 litra). Natomiast kraje muzułmańskie, gdzie spożywanie alkoholu jest zabronione, zajmują ostatnie miejsca na liście.

alkohol Polska

Kto najwięcej pije i dlaczego?

Mężczyźni piją więcej alkoholu niż kobiety. Codziennie alkohol spożywa 13,0 proc. mężczyzn i 4,1 proc. kobiet, a co tydzień - 36,4 proc. mężczyzn i 21,7 proc. kobiet. Dane WHO pokazują również, że spożycie alkoholu wzrasta wraz z wiekiem:

 • osoby w wieku 75 lat i starsze są bardziej skłonne do codziennego picia (16 proc.),
 • osoby w wieku 15-24 lat stanowią najmniejszą grupę osób pijących (1 proc.).

Jakie są skutki nadużywania alkoholu?

Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych, w tym chorób wątroby, uszkodzenia układu nerwowego oraz wpływu na zdrowie psychiczne. Dlatego istotne jest, aby rządy, organizacje zdrowotne i społeczności podejmowały odpowiednie działania mające na celu edukację i świadomość społeczną w celu ograniczenia szkód związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.

Przeczytaj także:

Nowoczesne gadżety dla domu, oparte na inteligentnych rozwiązaniach, zapewniają wygodę, oszczędność czasu i energii, oraz dodają nowe funkcje do otoczenia.

26.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Sport to zdrowie, o czym nikogo przekonywać nie trzeba. Ale jak sprawdzić konkretny wpływ sportu na nasze samopoczucie i zdrowie? Przydadzą się fitnessowe aplikacje.

23.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z filtrami, nakładkami, udawaniem kogoś kim nie jesteśmy. Dla tych, którzy tego pragną powstała aplikacja Be Real. Co dokładnie można w niej znaleźć?

22.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.