Jak działa radar burz i do czego on służy?

08.07.2022

2022-07-08T10:48:00.000Z//2022.07.08

|
Udostępnij:

Rozwój technologii ułatwia nam życie niemalże na każdym kroku. Nie inaczej jest w przypadku przewidywania pogody z coraz większą dokładnością. Aby uniknąć pogorszenia aury oraz niebezpieczeństwa, warto korzystać z precyzyjnego radaru burz. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on prognozować wystąpienie burz nad Polską, co jest istotne szczególnie latem.

radar burz

Burze nad Polską coraz częstsze i gwałtowniejsze

Gwałtowność burz nad Polską w ostatnich latach wyraźnie wzrosła. Niestety coraz częściej powodują one dotkliwe straty materialne oraz odbierają ludzkie życie. Zjawisko to jest coraz częściej spotykane w wielu regionach świata. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkely na podstawie wieloletnich obserwacji i badań dowodzą, że burze będą nie tylko częstsze, ale też silniejsze, co wynika z ocieplenia klimatu.

Zdaniem badaczy wraz ze wzrostem średniej temperatury zwiększa się zjawisko parowania wód gruntowych. Powietrze staje się wilgotniejsze, co powoduje piętrzenie się chmur burzowych. Badania pokazują, że wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień częstotliwość burz zwiększa się o blisko 12 proc. Dane te są niepokojące, ponieważ oznaczają, że już za kilkanaście lat burze nad Polską mogą pojawiać się nawet dwukrotnie częściej. Jednocześnie zwiększy się ich intensywność. Warto więc docenić narzędzie, jakim jest radar burz, który zwiększa nasze bezpieczeństwo oraz pozwala przygotować się na nawałnicę.

Radar burz – co to jest?

Profesjonalny radar burz to narzędzie pozwalające określić gdzie jest teraz burza. W praktyce stanowi on dużą konstrukcję składającą się z wieży o wysokości od 5 do 10 metrów zakończonej kolistą kopułą. Jest ona wyposażona w niezbędne oprzyrządowanie zawierające anteny, nadajniki, odbiorniki oraz przełączniki. Co ciekawe, dostępne są również znacznie mniejsze urządzenia, które badają fale radiowe i akustyczne.

Zainstalowane obwody operacyjne radaru burz pozwalają oszacować rodzaj i intensywność opadów oraz stopień powstających wyładowań elektrycznych. Urządzenie rozpoznaje zarówno deszcz, jak i opady w formie stałej - śnieg lub grad. Jest to niezbędne szczególnie w przypadku monitorowania intensywnych burz, jak i ulewnego deszczu, kiedy na niewielkiej powierzchni gromadzi się wyjątkowo dużo wody. Urządzenie pozwala z dużą dokładnością stwierdzić gdzie jest teraz burza, aby ostrzec mieszkańców przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Jak działa radar burz?

Detektor, nazywany też radarem burz to system, którego działanie bazuje na sprzężonych ze sobą czujnikach. Rejestruje on fale o określonej częstotliwości, które są generowane przez wyładowania atmosferyczne. Następnie urządzenie określa ich współrzędne.

Dostępne w sprzedaży stacjonarne detektory burz mogą śledzić komórki burzowe, monitorować ich rozwój oraz badać intensywność. Ich wielokierunkowe działanie sprawia, że wykazują wysoką skuteczność wykrywania wyładowań. Tego typu urządzenia składają się z:

  • anteny zawierającej cewkę wrażliwą na promieniowanie elektromagnetyczne,
  • przewodu,
  • masztu montażowego,
  • układu sterującego połączonego z GPS.

Wszystkie komputerowe elementy sterujące, które analizują dane z urządzenia, umieszczone są w specjalnej obudowie, która jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Czujnik systemu zestawia ze sobą zarówno sygnały elektryczne, jak i magnetyczne. Pozwala on również monitorować chmury oraz ich modyfikacje, które wskazywałyby na rozwój komórki burzowej.

Radar burz może działać na obszarze do 100 kilometrów i określa współrzędne geograficzne z dokładnością do 300 metrów. Nowoczesne urządzenia wysyłają powiadomienia o nadchodzącej burzy w formie wiadomości mailowych lub SMS. Co istotne, instalacja radaru burz nie zakłóca pracy innych urządzeń, dlatego nie wymaga specjalnych pozwoleń. W sprzedaży można spotkać stacjonarne, przenośne i ręczne detektory burz, a nowoczesne urządzenia pozwalają kontrolować parametry komórki burzowej za pomocą aplikacji mobilnej.

Gdzie jest teraz burza – zastosowanie radarów burz

Monitorowanie wyładowań elektrycznych pozwala zmniejszyć zagrożenie oraz negatywne skutki burz o dużej intensywności. Urządzenia tego typu umożliwiają odpowiednio wczesne zabezpieczenie terenu, które pomaga zminimalizować ryzyko strat materialnych związanych z uszkodzeniami dachów, samochodów czy ogrodów. Są one szczególnie ważne dla instytucji, których działalność związana jest z lotnictwem, meteorologią oraz energetyką. Z radarów burz chętnie korzystają także firmy ubezpieczeniowe, organizatorzy imprez masowych, jednostki badawcze, instytucje wojskowe, firmy informatyczne oraz ekipy zajmujące się pracami na wysokościach.

Nie ulega wątpliwości, że burze nad Polską będą coraz gwałtowniejsze. Warto więc rozważyć zakup własnego detektora, który pozwoli ochronić nie tylko mienie, ale często również ludzkie życie.

Przeczytaj także:

Kto powiedział, że za nowy sprzęt AGD i RTV trzeba zapłacić krocie? Można go kupić taniej, na sklepowych wyprzedażach towaru powystawowego.

07.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Pogoda w tegoroczne wakacje będzie nas rozpieszczać. Jednak, mając wybór - czy na urlop lepiej wybrać się w lipcu, niż sierpniu - lepiej wybrać lipiec.

06.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wielu przedsiębiorców odetchnęło z ulgą, zamiast 17%, będą tylko 12% swoich zysków oddawać państwu.

05.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.