Nowy sposób oszustwa – uważaj na znaleziony pendrive

24.08.2021

2021-08-24T06:12:00.000Z//2021.08.24

|
Udostępnij:

Większość osób, które znajdują pendrive’a w nietypowym miejscu, w pierwszej kolejności wkłada go do swojego komputera w nadziei, że pomoże im to odnaleźć właściciela i zwrócić zgubę. Tymczasem działanie to może przynieść wiele szkody. Na odnalezionej pamięci zewnętrznej może znajdować się wirus, który zainfekuje komputer znalazcy.

oszustwo pendrive

Liczba cyberprzestępstw w Polsce wzrasta

Według statystyk policyjnych w 2020 roku odnotowano aż 55 tys. przestępstw dotyczących cyberbezpieczeństwa. To aż o ponad połowę więcej niż jeszcze 4 lata temu. Jednocześnie policja wskazuje, że gwałtownie spada wykrywalność przestępstw komputerowych, dlatego warto samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to także odnalezionych pendrive’ów i kart pamięci, które mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak użytkownicy telefonów, mogą zostać oszukani, koniecznie przeczytaj artykuł: Dlaczego lepiej nie oddzwaniać na nieznany numer?

Pendrive lub karta pamięci nieznanego pochodzenia – zagrożenia

Zgodnie z danymi firmy Eset jedno z pierwszych miejsc na liście cyberzagrożeń zajmuje złośliwe oprogramowanie znajdujące się w plikach autostartu. Problem ten dotyczy zewnętrznej pamięci typu Flash, USB oraz kart pamięci. Podstępne wirusy infekują komputery poprzez pliki automatycznego startu danego nośnika. W efekcie włożenie nieznanej pamięci zewnętrznej do swojego komputera może skutkować atakiem na urządzenie właściciela.

Jak uniknąć wirusa z pendrive’a lub karty pamięci?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie wirusa jest wystrzeganie się wkładania do swojego komputera kart pamięci, dysków zewnętrznych oraz pendrive’ów nieznanego pochodzenia. Jeśli natomiast zdarzy Ci się uruchomienie takiej pamięci zewnętrznej, sprawdź czy nie znajduje się na nim plik o nazwie autorun.inf i towarzyszący mu plik .exe.

Jeśli odkryjesz je na nośniku, możesz mieć pewność, że twój komputer został zainfekowany. Co robić w takiej sytuacji? Warto jak najszybciej przeskanować komputer dobrym oprogramowaniem antywirusowym, który być może w porę zdoła usunąć zagrożenie. Jeśli to nie pomoże, niezbędny będzie serwis u doświadczonego informatyka.

Przeczytaj także:

Zgodnie z zapowiedziami Apple już niebawem w sprzedaży ma pojawić się zegarek z wbudowaną funkcją mierzenia ciśnienia krwi. To doskonała wiadomość dla osób cierpiących na nadciśnienie, ale też ważny element profilaktyki wielu chorób sercowo-naczyniowych.

23.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Pozostawienie swojego lokum bez opieki często bywa łakomym kąskiem dla złodziei. Na szczęście na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze kamery zewnętrzne, które pozwolą Ci trzymać rękę na pulsie, nawet kiedy znajdujesz się daleko od domu.

20.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Program „Dobry Start” to rządowa forma wsparcia dla dzieci w wieku szkolnym. Rodzice, którzy są beneficjentami programu „500 plus” dodatkowo, raz w roku otrzymują 300 zł na wyprawkę szkolną. To wystarczająca kwota, aby kupić dziecku potrzebne rzeczy do szkoły.

18.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.