Dlaczego lepiej nie oddzwaniać na nieznany numer?

01.07.2021

2021-07-01T10:32:00.000Z//2021.07.01

|
Udostępnij:

Jeszcze do niedawna oddzwanianie na nieznane numery było naturalnym odruchem wielu z nas. Tymczasem taki nawyk może źle się skończyć, przed czym regularnie ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej. Strata pieniędzy, czy wyłudzenie danych osobowych to tylko początek niebezpieczeństw, jakie grożą nam ze strony naciągaczy.

nieznany numer

To nie polskie numery kierunkowe

Według badań firmy Orion zajmującej się walką ze spamem telefonicznym prawie 30 proc. wszystkich połączeń wykonywanych w 2018 roku to próba oszustwa. Nie dziwi więc fakt, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) regularnie przypomina o nieoddzwanianiu na obce numery.

Jeśli chcesz wiedzieć, kto do Ciebie dzwonił, zapoznaj się wcześniej z naszymi poradami w artykule: Czyj to numer, czyli jak sprawdzić, kto do Ciebie dzwonił?

Jednym z najczęściej spotykanych oszustw jest kierowanie połączeń na numery komórkowe losowo wybranych użytkowników w oczekiwaniu, że ci oddzwonią do nadawcy. Oszuści często dzwonią z zagranicznych numerów, które łatwo pomylić z lokalnymi numerami stacjonarnymi. Przykładowo Wybrzeże Kości Słoniowej ma numer +225, przez co wiele osób spogląda jedynie na pierwsze dwie cyfry i myli je z Warszawą. Oddzwanianie na takie numery wiąże się z obciążeniem przez operatora kosztami za połączenia międzynarodowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Weryfikując nieodebrane połączenia, warto zwrócić uwagę na długość numeru, z którego była podjęta próba nawiązania rozmowy. Nie należy oddzwaniać na numery dłuższe od standardowych polskich ciągów cyfr, a także na numery rozpoczynające się od 0700.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że połączenia nawiązywane przez oszustów często są sztucznie wydłużane. W efekcie w słuchawce często słychać jedynie trzaski. Może się również zdarzyć, że usłyszymy sygnał rozłączenia, ale jest on jedynie nagrany przez oszusta, a połączenie, za które przyjdzie nam zapłacić nadal trwa. Jeśli więc już zdarzy nam się odebrać takie połączenie, należy szybko upewnić się, że zostało ono prawidłowo rozłączone.

Jednocześnie warto pamiętać, że oszustwom sprzyja nasz pośpiech, rozkojarzenie, czy zmęczenie. W takich sytuacjach łatwiej popełnić błąd i odebrać niechciane połączenie, dlatego tym bardziej warto zachować wzmożoną czujność. Na szczęście wiele nowoczesnych smartfonów samoistnie rozpoznaje już potencjalne oszustwa, ostrzegając o tym swoich użytkowników.

Przeczytaj także:

Z jakich aplikacji mogą korzystać seniorzy? Okazuje się, że mogą wybierać spośród różnorodnych ofert. Łączy je prostota, funkcjonalność i przyjazny design. Wszystko po to, aby korzystanie z aplikacji było przyjemne i nie sprawiało problemów. 

28.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

System ładowania samochodów z napędem elektrycznym dynamicznie się rozwija. Gdzie konkretnie można doładować samochód elektryczny w Polsce? Koniecznie sprawdź, czy na Twojej trasie znajdują się takie punkty.

25.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Dzięki usłudze „Historia Pojazdu” możesz dowiedzieć się, wielu ważnych informacji na temat każdego zarejestrowanego pojazdu. Z raportu, dowiesz się między innymi, jaki ma przebieg, czy jest kradziony i czy posiada ważne ubezpieczenie.

24.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.