Monitorowanie zdrowia i aktywności na nadgarstku 

11.08.2023

2023-08-11T07:26:00.000Z//2023.08.11

|
Udostępnij:

Jednym z najbardziej rewolucyjnych trendów w dziedzinie zegarków jest wprowadzenie funkcji zdrowotnych. Zegarki monitorujące zdrowie stały się nie tylko eleganckim dodatkiem do ubioru, ale także osobistymi asystentami, które pomagają nam dbać o nasze zdrowie i aktywność.

zegarki monitorujące zdrowie

Wczesne początki monitorowania zdrowia na zegarkach

Wprowadzenie funkcji monitorowania zdrowia na zegarkach można śledzić aż od lat 80. XX wieku. Pierwsze próby były dość skromne w porównaniu z dzisiejszymi standardami, ograniczały się głównie do mierzenia pulsu. Jednak z czasem technologia poszła naprzód, umożliwiając producentom zegarków do monitorowania zdrowia wprowadzenie zaawansowanych funkcji, takich jak śledzenie snu, aktywności fizycznej i pomiar poziomu stresu.

Zegarek jako wszechstronny asystent zdrowia

Współczesne zegarki monitorujące zdrowie oferują szereg zaawansowanych funkcji, które pozwalają śledzić i analizować różne aspekty zdrowia. Monitorowanie aktywności fizycznej to jedna z najpopularniejszych funkcji. Zegarki te mają wbudowane akcelerometry i żyroskopy, które pozwalają dokładnie mierzyć:

  • kroki,
  • pokonany dystans,
  • spalone kalorie
  • oraz tempo i intensywność ćwiczeń.

Monitorowanie snu to kolejna kluczowa funkcja, która pozwala śledzić jakość i długość naszego snu. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć swoje nawyki snu i w razie potrzeby wprowadzić zmiany, aby poprawić jakość snu, co ma ogromne znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia.

Monitorowanie parametrów zdrowotnych

Obecnie dostępne są zegarki do monitorowania zdrowia, które mają zaawansowane czujniki do mierzenia poziomu tlenu we krwi (SpO2), ciśnienia krwi oraz nawet elektrokardiogramu (EKG). Te dane mogą być niezwykle przydatne dla osób zainteresowanych kontrolą swojego stanu zdrowia lub osób z istniejącymi schorzeniami serca. Więcej na temat smartwatch’y przeczytasz w artykule: Co to jest smartwatch?

zegarki monitorujące zdrowie

Zegarki zdrowotne mogą być również używane jako nadzór medyczny, pozwalając użytkownikom monitorować swoje parametry zdrowotne na bieżąco i dzielić się tymi danymi ze swoim lekarzem. To znacznie ułatwia diagnozę i podejmowanie odpowiednich decyzji terapeutycznych.

Monitorowanie stanu emocjonalnego i stresu

Współczesny tryb życia często prowadzi do zwiększonego poziomu stresu i napięcia emocjonalnego. W tym kontekście monitorowanie swojego stanu emocjonalnego może być równie ważne, co kontrola parametrów zdrowotnych. Niektóre zegarki zdrowotne oferują funkcje monitorowania stresu, które analizują zmiany w rytmie serca i skórze, aby określić poziom stresu użytkownika.

Zaawansowane zegarki mogą wykorzystywać dane o poziomie stresu i jakości snu, aby zaproponować techniki relaksacyjne lub ćwiczenia oddechowe, które pomogą użytkownikowi osiągnąć spokój i równowagę emocjonalną.

Zegarki zdrowotne jako motywator do aktywności fizycznej

Kolejnym ważnym aspektem zegarków monitorujących zdrowie jest ich rola jako motywatorów do aktywności fizycznej. Dzięki funkcjom monitorowania aktywności użytkownicy mogą śledzić swoje postępy i wyznaczać cele treningowe. Zegarki te często oferują powiadomienia i wibracje, aby zachęcić użytkowników do aktywności w momencie, gdy przekroczą ustalone cele lub gdy przez pewien czas pozostają bierni. Przeczytaj przy okazji: Smartband – świetny pomysł na prezent!

Możliwość śledzenia postępów jest szczególnie atrakcyjna dla sportowców, biegaczy, rowerzystów i wszystkich, którzy chcą utrzymać aktywny tryb życia.

zegarki monitorujące zdrowie

Wyzwania i ograniczenia zegarków zdrowotnych

Mimo wszystkich zalet, zegarki monitorujące zdrowie mają pewne wyzwania i ograniczenia. Dokładność pomiarów jest jednym z głównych problemów, zwłaszcza w tańszych modelach. Czasami mogą one generować wyniki, które są niedokładne lub trudne do interpretacji. Ponadto, zegarki zdrowotne mogą nie zawsze spełniać oczekiwania użytkowników oczekujących rozwiązań medycznych. Mimo że mogą być przydatne w śledzeniu zdrowia ogólnego, nie zastąpią wizyty u lekarza ani bardziej zaawansowanych badań diagnostycznych.

Problem może też sprawiać synchronizacja z aplikacją. Aby uzyskać pełen dostęp do danych i analizy, większość zegarków zdrowotnych wymaga synchronizacji z dedykowaną aplikacją na smartfonie. Dla niektórych użytkowników może to być uciążliwe, szczególnie jeśli nie są zaznajomieni z technologią.

Ponadto, w wielu zegarkach zdrowotnych wymagane jest częste ładowanie baterii. Jeśli zapomnimy naładować zegarek, możemy utracić możliwość monitorowania zdrowia przez pewien czas. Baterie w zegarkach zdrowotnych mogą ulec degradacji w ciągu kilku lat użytkowania, co może wpływać na wydajność zegarka.

Dość ważną wadą jest cena. Zaawansowane zegarki monitorujące zdrowie mogą być dość kosztowne, zwłaszcza jeśli zawierają wiele funkcji. To może być ograniczeniem dla niektórych osób, które szukają bardziej przystępnych cenowo rozwiązań.

Mimo tych wad, zegarki z funkcjami zdrowotnymi przynoszą wiele korzyści i mogą być wartościowym narzędziem do monitorowania i poprawy zdrowia, pod warunkiem, że są używane odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami lekarza, gdy jest to konieczne.

Przeczytaj także:

Odkryj spokój i harmonię w zgiełku codziennego życia dzięki aplikacjom mobilnym do relaksacji i medytacji. Są idealne dla osób poszukujących naturalnych metod.

10.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

mObywatel stanowi innowacyjny krok w cyfryzacji Polski, zapewniając obywatelom dostęp do usług publicznych. Nie zawsze jednak działa tak, jak powinien.

09.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Kody QR w restauracjach to nowoczesne rozwiązanie, które zapewniają gościom wygodny dostęp do menu. Jak sprawdzić co oferuje lokal z takim menu?

08.08.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.