Social media dla najmłodszych? Nadchodzi Instagram dla dzieci

30.03.2021

2021-03-30T05:09:00.000Z//2021.03.30

|
Udostępnij:

Wiek dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z internetem, wciąż się zmniejsza, co wymaga wdrożenia nowych rozwiązań. Już teraz Facebook zapowiada wprowadzenie specjalnej wersji serwisu Instagram dla dzieci, z którego mogliby korzystać najmłodsi poniżej 13. roku życia.

instagram dla dzieci

Pierwsze kroki dzieci w sieci

Maluchy korzystają z internetu coraz intensywniej, ale też coraz wcześniej. Jak podają badania EU Kids Online z 2018 roku, już 82,5% dzieci w wieku 9-17 lat korzysta z tego medium każdego dnia. Ma to szereg korzyści związanych z kształtowaniem się umiejętności cyfrowych, wyrównywaniem szans, czy nowoczesną edukacją. Nie ulega jednak wątpliwości, że internet stanowi również źródło wielu zagrożeń dla najmłodszych, co powinni mieć na uwadze rodzice.

Z badań wynika, że już 10-, czy 13-letnie dzieci potrafią spędzać w sieci więcej niż 3 godziny dziennie. Najczęściej maluchy sięgają po scrollowanie mediów społecznościowych. To właśnie dlatego Facebook wpadł na pomysł uruchomienia serwisu Instagram dla najmłodszych. Póki co korzystanie z serwisu poniżej 13 roku życia nie jest zgodne z regulaminem.

Instagram dla dzieci – sposób na kontakt z przyjaciółmi dla najmłodszych

Jak podaje brytyjski dziennik „The Guardian”, rzecznik Facebooka odpowiedzialnego za takie platformy jak Instagram, potwierdził, że pracują nad wersją serwisu dla dzieci poniżej 13 roku życia. Co ciekawe, na rynku istnieje już komunikator Messenger Kids, z którego korzystają maluchy w wieku 6-12 lat.

Jak mówi przedstawiciel Facebooka, coraz więcej dzieci prosi rodziców o dostęp do aplikacji, które pozwolą im pozostać w kontakcie ze znajomymi. To zachęciło twórców do pracy nad bezpiecznym medium, które z założenia ma być pod stałą kontrolą rodzicielską. Dotychczas wiele dzieci omija regulaminowe ograniczenia wiekowe, zawyżając swój wiek. Programiści chcą jednak rozwiązać ten problem za pomocą sztucznej inteligencji.

Z założenia Instagram dla dzieci ma być bezpieczny. Wśród najważniejszych rozwiązań ma pojawić się:

  • blokada wysyłania wiadomości przez dorosłych do osób poniżej 18 roku życia,
  • ograniczenie możliwości wyszukiwania i obserwowania kont najmłodszych,
  • zachęcenie dzieci do tworzenia prywatnych profili jedynie dla znajomych i rodziny.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że maluchy otrzymają własne miejsce w sieci bez zagrożeń wynikających z korzystania z internetu.

Przeczytaj także:

Decyzją władz, od dzisiaj zamknięte są już nie tylko szkoły, ale też przedszkola i żłobki. Wszystko z powodu coraz większej liczba zakażeń koronawirusem. Rodzice nie zostali bez pomocy. Mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

29.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Irytujące telefony telemarketerów, próba rozmów z naprzykrzającymi się osobami, czy mało zabawne żarty to część rzeczywistości każdego z nas. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest blokada numeru, która pozwala pozbyć się przykrego problemu.

26.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest niepokojąca. Z dnia na dzień wzrasta liczba chorych, ale również osób pozostających na kwarantannie domowej. Osoby pozostające na kwarantannie domowej muszą zainstalować aplikację Kwarantanna domowa.

25.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.