Samochody autonomiczne a bezpieczeństwo i efektywność

03.04.2023

2023-04-03T13:26:00.000Z//2023.04.03

|
Udostępnij:

Samochody autonomiczne stają się już powoli codziennością na świecie. Jedną z największych zalet takich konstrukcji są korzyści związane z bezpieczeństwem transportu. Mogą one znacząco zmniejszyć zagrożenia i liczbę wypadków oraz wpłynąć na efektywność przemieszczania się.

samochody autonomiczne

Samochody autonomiczne to niezawodność maszyny

Pierwszą zaletą jaką niosą ze sobą samochody autonomiczne w kwestii bezpieczeństwa i efektywności jest brak ułomnego czynnika ludzkiego. Można rozumieć pod nim brak odpowiedniej wiedzy i kompetencji do kierowania samochodami, brak szybkich decyzji, a także zmęczenie, podejmowanie niewłaściwych wyborów czy złe interpretowanie sytuacji na drodze. Samochody autonomiczne nie posiadają tych wszystkich wad i działają maszynowo. Poza marginalnymi wyjątkami, samochody te nie mylą się, a także działają cały czas w pełni wydajnie. Bezpieczeństwo na drodze będzie zatem zwiększało się wraz ze wzrostem pojazdów autonomicznych. Świadczy o tym wiele przeprowadzonych testów, a także symulacji w warunkach naturalnych. Samochody autonomiczne notują znacznie niższy współczynnik wypadków, błędów czy kolizji, który jest zbliżony praktycznie do zera w porównaniu z czynnikiem ludzkim. Niezawodność maszyny zdecydowanie wpływa na większe bezpieczeństwo na drodze.

Dużo większe możliwości

Kolejnym plusem pojazdów autonomicznych, który wpływa na bezpieczeństwo na drodze, są dużo większe możliwości takich aut. Bazują one na zaawansowanych komputerach i rozwiązaniach technologicznych. Posiadają ogromne ilości różnorodnych czujników, kamer i osprzętu, który na bieżąco monitoruje najbliższą okolicę samochodu. Auta te zaprojektowane są również w przemyślany i sprawdzony sposób. Wszystko to oznacza, że samochody autonomiczne mają dużo większe możliwości od osób, które prowadzą pojazdy w tradycyjnym sposób. Samochody tego typu, mogą poruszać się bezpiecznie w trudnych warunkach atmosferycznych, gdyż posiadają dużo więcej danych i informacji na temat aktualnej sytuacji na drodze oraz o potencjalnych niebezpieczeństwach.

Mogą również pracować bez przerwy, gdyż nie męczą się, a więc mogą przewozić towary oraz osoby na dużo dłuższych dystansach. Zaawansowana technologia pozwala również na dużo wydajniejsze zarządzanie paliwem, a oszczędności, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Samochody autonomiczne potrafią zatem dużo lepiej zarządzać stylem jazdy, a także jego ekonomią oszczędzając przy tym duże środki pieniężne. Efektywna jazda wpływa również na ochronę klimatu, a także emitowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń do powietrza. Przeciętny kierowca – lub nawet taki o bardzo wysokich umiejętnościach z pewnością nie potrafi jeździć w tak efektywny i bezpieczny sposób jak auto autonomiczne.

Brak łamania przepisów

Bezpieczeństwo na drodze to przede wszystkim stosowanie się do przepisów ruchu ulicznego. Często jest to bardzo problematyczne, gdy za kierownicą zasiadają żywe osoby. Samochody autonomiczne nie mają problemu z tą kwestią, gdyż automatycznie rozpoznają wszystkie przepisy, które obowiązują w danym momencie i bezwzględnie stosują się do nich. Jeśli zatem na drodze pojawi się więcej samochodów autonomicznych, z pewnością wpłynie to na wyższy poziom bezpieczeństwa. Samochody takie nie będą łamały ograniczeń prędkości, a także nie będą jeździły w brawurowy sposób. Ustrzegą się również innych niebezpiecznych nawyków, trzymając się konkretnie tych wskazówek, które odczytają ze znaków czy sygnalizacji.

W większości przypadków wypadki drogowe są efektem łamania przepisów, a także lekceważenia i ignorowania sytuacji na drodze. Jeśli czynnik ten zostanie wyeliminowany przez samochody autonomiczne, zniknie również problem nadużyć, a także znacząco zmniejszy się współczynniki wypadów. Wpłynie to zarówno korzystnie na bezpieczeństwo na drodze, członków ruchu drogowego, ale także mniejsze szkody spowodowane wypadkami.

Dużo wyższe umiejętności

Samochody autonomiczne posiadają również dużo większe umiejętności od samochodów prowadzonych przez ludzi. Przede wszystkim jest to możliwość działania praktycznie bez przerwy, w trudnych warunkach, a także elastyczna zmiana planów czy maksymalne wykorzystanie potencjału. To wszystko sprawia, że samochody autonomiczne, mogą znacząco podnieść efektywność transportu drogowego.

Mogą być one wykorzystywane znacznie dłużej i efektywniej - bez przerw przez firmy, a co za tym idzie, będą generowały większe zarobki. Mogą wykonywać również zadania dużo trudniejsze od żywych kierowców, co wpłynie z kolei na mniejszą liczbę wypadków i możliwość w pracy w bardziej wymagających warunkach.

Samochody autonomiczne, mogą zatem znacząco zmienić branżę transportową, gdyż będą dużo ekonomiczniejsze, efektywniejsze, a także skuteczniejsze od floty aut kierowanych przez tradycyjnych kierowców. Może to podnieść konkurencyjność konkretnych firm, które będą wykorzystywały takie rozwiązania, a nawet otworzyć przed nimi inne możliwości. Obecnie auta autonomiczne testowane są nawet w transporcie ciężarowym w jednej z wiodących sieci meblowych, która w ten sposób transportuje meble z magazynu do swoich sklepów detalicznych. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Autonomiczne ciężarówki będą dostarczać produkty do Ikei

Przeczytaj także:

W dniach od 29 marca do 15 czerwca 2023 roku trwa promocja, w ramach której Klienci oferty Orange na kartę mogą skorzystać z darmowych rozmów bez limitu do wszystkich z ważnością do 30 czerwca 2023 roku, czyli do wakacji.

30.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Siedmiu królów musi umrzeć, Przewodnik po miłości, Chupa - to tylko wybrane premiery w Netlixie przewidziane na kwiecień 2023 roku. Co jeszcze pokaże Netflix?

28.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Łączność bezprzewodowa, inżynieria materiałowa, standaryzacja i jakość jedzenia - to kosmiczne technologie, które wpływają na nasze codzienne życie.

27.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.