Technologia 5G – co to jest? Poznaj istotne fakty!

08.03.2021

2021-03-08T07:35:00.000Z//2021.03.08

|
Udostępnij:

Bez internetu trudno dziś wyobrazić sobie prawidłowe działanie wielu sektorów gospodarki, organów administracji państwowej, czy prywatnych gospodarstw domowych. Postępująca transformacja cyfrowa jest nieodłącznym elementem rozwoju kraju, co wymusza na nas wprowadzanie nowych rozwiązań. W efekcie 5G stopniowo zastępuje sieć 4G – LTE, która jako technologia mobilna przestaje być wystarczająca.

5 G co to jest

Jak Polacy korzystają z internetu?

Już ponad 70,5 proc. Polaków korzysta z internetu. Dane te wynikają z raportu „Badanie opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów” wykonanego w 2019 r. na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Co ciekawe, najwięcej użytkowników ma dostęp mobilny do internetu w telefonie (91,2 proc.). Na dalszych pozycjach uplasowało się łącze stacjonarne (39,7 proc.) oraz dostęp mobilny inny niż w telefonie (14,4 proc.).

Dostęp do internetu Polacy najchętniej wykorzystują do przeglądania stron www (79,5 proc.) i portali społecznościowych (69,4 proc.), a także do komunikacji (68,5 proc.), odbierania i wysyłania poczty (63,1 proc.) oraz korzystania z aplikacji mobilnych, w tym aplikacji bankowych (62,4 proc.).

Mimo regularnie zwiększającej się liczby użytkowników internetu, respondenci aż w 52,3 proc. odpowiedzieli, że obawiają się wprowadzenia sieci 5G w Polsce. Fakt ten wynika przede wszystkim z troski o własne zdrowie. Świadomość społeczna w zakresie nowej technologii 5G jest jednak wciąż niewielka.

Technologia 5G – co to jest?

O technologii 5G już od kilku lat żywo dyskutuje się w kontekście wydajności korzystania z sieci internetowej oraz wpływu na zdrowie. Tymczasem przeciętny obywatel zapytany 5G – co to właściwie jest - nie jest w stanie udzielić prawidłowej odpowiedzi.

5G to nic innego, jak skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej, która stopniowo zastępuje technologię 4G LTE. Ten najnowszy standard komunikacji mobilnej pozwala na szybszy transfer danych oraz obsługę większej ilości urządzeń. 5G jako nowa sieć charakteryzuje się minimalnym opóźnieniem sięgającym kilka milisekund, co dla jej użytkowników oznacza większą wygodę korzystania z internetu.

Wśród globalnych liderów odpowiedzialnych za rozwój technologii 5G, należy wymienić chiński Huawei oraz europejską Nokię i firmę Ericsson. Według standardów Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego prędkość pobierania w przypadku sieci 5G wynosi do 20 Gb/s, natomiast prędkość wysyłania do 10 Gb/s. Dodatkowo do sieci można podłączyć nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy. Wprowadzenie takiej możliwości w dobie rosnącego zapotrzebowania na dostęp do internetu jest więc niezbędne.

Jakie zalety ma technologia 5G?

Jak podaje raport przygotowany przez firmę Accenture na potrzeby Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, do 2028 roku na skutek wprowadzenia 5G w kraju prognozowany jest wzrost PKB o 63,2 miliardy PLN oraz powstanie 70 tys. nowych miejsc pracy. Wdrożenie technologii 5G może więc oznaczać silnik napędowy dla naszej gospodarki oraz życia codziennego.

Oprócz oczywistych korzyści wynikających z wprowadzenia sieci 5G, którymi jest szybsze korzystanie z internetu przez przeciętnego użytkownika, przewiduje się upowszechnienie w wielu dziedzinach sztucznej inteligencji. Podłączenie do sieci urządzeń codziennego użytku, takich jak sprzęt AGD i RTV ma na celu ułatwienie nam codziennego życia. 5G może mieć jednak również kluczowe znaczenie dla modernizacji przemysłu, rozwoju inteligentnych miast, transportu, a nawet rolnictwa.

Rozwiązania typu smart home, samochody autonomiczne, czy nowe urządzenia kontrolujące parametry zdrowotne to jedynie początek zalet, jakie przynieść ma wdrażana technologia 5G. Ma ona również wpływać pozytywnie na stan środowiska, ponieważ pozwala wprowadzić racjonalne gospodarowanie energią elektryczną. Świetnym tego przykładem jest zarządzanie ruchem drogowym, oświetleniem, ogrzewaniem, czy innymi elementami miejskiej infrastruktury, z których korzystamy każdego dnia.

Czy 5G wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Jak widać, istnieje wiele korzyści wynikających z wprowadzenia technologii 5G. Co to oznacza jednak dla naszego zdrowia? Sieć ta wykorzystuje fale elektromagnetyczne, które są pod stałą kontrolą badaczy. 5G, podobnie jak jej poprzednicy 3G i 4G LTE, telewizja, Wi-Fi oraz Bluetooth, bazuje na falach radiowych. Obecnie brakuje dowodów naukowych, które wyraźnie wskazywałyby, że wytwarzane pole elektromagnetyczne może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Warto jednak mieć na uwadze, że po wprowadzeniu 5G będziemy narażeni na większą ekspozycję fal elektromagnetycznych. Fakt ten wynika z konieczności zagęszczenia infrastruktury odpowiedzialnej za nadawanie sygnałów.

Chociaż częstotliwości pod wprowadzenie sieci 5G wciąż nie są jeszcze w pełni rozdysponowane, operatorzy komórkowi rozpoczęli już uruchamianie sieci na pasmach, którymi dysponują. W efekcie największe firmy, jak Plus, Play, T-Mobile oraz Orange oferują już łączność w tym standardzie telekomunikacyjnym w większych miastach. Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław to miejsca, gdzie można obecnie korzystać z 5G.

Przeczytaj także:

Kryptowaluty z bitcoinem na czele dają o wiele większy niż akcje i – jak pokazują analizy – w miarę pewny zarobek. Aktywa tego typu mają również zalety użytkowe, w tym błyskawiczne transfery międzynarodowe bez pośredników.

05.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakupy w internecie pokochały miliony Polaków. Aż 73% użytkowników sieci internetowej robi zakupy online. – czyli o 11 procent więcej, niż rok temu. Z pewnością, wpływ miała na to pandemia COVID-19, która była przyczyną zamknięcia wielu stacjonarnych sklepów. 

04.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakończyła się wyczekiwana 78. gala rozdania Złotych Globów. W tym roku przebiegała całkiem inaczej niż zawsze. Nie było hucznej imprezy, a nominowani łączyli się z prowadzącymi, przez internet. 

03.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.