Co to jest cobot?

11.03.2021

2021-03-11T07:53:00.000Z//2021.03.11

|
Udostępnij:

Cobot to inaczej robot współpracujący, czyli taki, który jest przeznaczony do interakcji z człowiekiem. W praktyce zastosowanie cobota zwiększa efektywność pracy. Czym różni się od klasycznego robota? Pracuje w bezpośredniej bliskości człowieka.

cobot

Cobot został wynaleziony w 1996 roku przez J. Edward Colgate i Michael Peshkin - profesorów z Northwestern University. Wszystko po, to aby proces produkcji przemysłowej przebiegał sprawniej. Istnieją zastosowania, w których proces produkcyjny wymaga sporego zaangażowania człowieka, jednak jego pracę można z wykorzystaniem cobota zwiększyć. To oznacza, że coboty mają ogromny potencjał w kreowaniu przyszłości. W innowacyjnych zakładach przemysłowych znajdzie się miejsce jednakowo dla klasycznych robotów przemysłowych, ale też cobotów.

Coboty można programować nawet z poziomu tabletu, a nawet smartfona. Nie są przy tym wymagane zaawansowane umiejętności programistyczne. Mogą pracować wraz z ludźmi, na przykład przy przenoszeniu materiałów, w obsłudze maszyn, ale też montażu komponentów i obsłudze stanowisk. Swoje zastosowanie mają w branży elektronicznej, medycznej, metalowej oraz logistyce.

Ciekawie prezentują się wyniki badania przeprowadzonego przez firmę ABB - w styczniu 2021 roku. Badanie przeprowadzono wśród 1650 małych i dużych przedsiębiorstw z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin. Okazało się, że aż 84% ankietowanych deklaruje, że w ciągu najbliższej dekady zwiększy stopień wykorzystania robotyki i automatyki. Aż 43% badanych firm ma w planie wykorzystać robotykę do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy. Co druga firma uważa, że roboty pozwalają zachować dystans społeczny, a ponad 30% rozważa wykorzystanie ich do poprawy jakości pracy swoich pracowników.

Udział cobotów w rynku robotów przemysłowych nie jest duży i wynosi zaledwie 5%. Ale do 2030 ich udział ma wzrosnąć do ponad 29%. W 2019 r. na świecie wdrożono już ponad 22 tys. nowych robotów współpracujących. Stanowi to, aż 19-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2018! Prognozy są bardzo optymistyczne - przez najbliższe 5 lat popyt na coboty ma rosnąć 17% rocznie.

Przeczytaj także:

Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia na sprzętach AGD. Kategorie wyrażone plusem, na przykład A+ mają zniknąć z etykiet energetycznych. Zmiana dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

09.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Postępująca transformacja cyfrowa jest nieodłącznym elementem rozwoju kraju, co wymusza na nas wprowadzanie nowych rozwiązań. W efekcie 5G stopniowo zastępuje sieć 4G – LTE, która jako technologia mobilna przestaje być wystarczająca.

08.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Kryptowaluty z bitcoinem na czele dają o wiele większy niż akcje i – jak pokazują analizy – w miarę pewny zarobek. Aktywa tego typu mają również zalety użytkowe, w tym błyskawiczne transfery międzynarodowe bez pośredników.

05.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.