Nowe oznaczenia na sprzętach AGD – co oznaczają?

09.03.2021

2021-03-09T07:19:00.000Z//2021.03.09

|
Udostępnij:

Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia na sprzętach AGD. Kategorie wyrażone plusem, na przykład A+ mają zniknąć z etykiet energetycznych. Zmiana dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

etykieta energetyczna

Etykiety energetyczne wprowadzone w 1994 roku, stały się nieczytelne i nieprecyzyjne. Miały na celu ułatwić konsumentom wybór i pomóc w weryfikaccji w jakim stopniu, kupowany sprzęt jest energooszczędny. Skala poziomu energooszczędności składała się z oznaczeń od A do G, gdzie A oznacza, sprzęt o najlepszych właściwościach energooszczędności, a G najmniej efektywny pod tym względem. Po pewnym czasie sprzęty były unowocześniane, więc producenci wprowadzali do oznaczeń +. W ten sposób powstawały oznaczenia, typu A+, A ++ a nawet A+++. Konsumenci zaczęli się w tym wszystkim gubić. Dlatego Komisja Europejska postanowiła ujednolicić oznaczenia i dokonać likwidacji kategorii z plusami.

To oznacza, że produkty zostaną opatrzone nowymi etykietami, określającymi poziom energooszczędności tylko w skali od A do G, bez żadnych plusów. Utrzymany natomiast zostanie wygląd etykiet i ich kolor – konkretnie chodzi o kolory oznaczeń - od ciemnozielonego po czerwony. Nowe etykiety ponadto będą zawierały informację o emitowanym hałasie wyrażanym w decybelach, oraz informację o tym, kiedy zakup danego produktu się zwróci.

Pojawi się też nowość – kod QR. Znajdzie się on w prawym górnym rogu etykiety. Czym jest taki kod QR? Po jego zeskanowaniu, na przykład telefonem komórkowym, konsument otrzymuje informacje na temat produktu. Wszystkie informacje na ich temat, zostały zebrane w jednej bazie – EPREL. Dzięki temu urzędy mogą sprawdzić, czy oferowane produkty spełniają wymogi energooszczędności.

Zastanawiające jest, co stanie się z produktami do tej pory oznaczanymi jako A+++. Prawdopodobnie spadną w klasyfikacji do poziomu C. Jedynie produkty oznaczone A+ znajdą się w kategorii A. To może zmotywować producentów, do wytwarzania sprzętów o jeszcze lepszych walorach energooszczędnych. Dane, które znajdują się na etykietach, są bowiem dla klientów ważną informacją, która nierzadko ma wpływ na decyzję zakupową.

Przeczytaj także:

Postępująca transformacja cyfrowa jest nieodłącznym elementem rozwoju kraju, co wymusza na nas wprowadzanie nowych rozwiązań. W efekcie 5G stopniowo zastępuje sieć 4G – LTE, która jako technologia mobilna przestaje być wystarczająca.

08.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Kryptowaluty z bitcoinem na czele dają o wiele większy niż akcje i – jak pokazują analizy – w miarę pewny zarobek. Aktywa tego typu mają również zalety użytkowe, w tym błyskawiczne transfery międzynarodowe bez pośredników.

05.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakupy w internecie pokochały miliony Polaków. Aż 73% użytkowników sieci internetowej robi zakupy online. – czyli o 11 procent więcej, niż rok temu. Z pewnością, wpływ miała na to pandemia COVID-19, która była przyczyną zamknięcia wielu stacjonarnych sklepów. 

04.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.