Nowe oznaczenia na sprzętach AGD – co oznaczają?

09.03.2021 |
Udostępnij:

Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia na sprzętach AGD. Kategorie wyrażone plusem, na przykład A+ mają zniknąć z etykiet energetycznych. Zmiana dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

etykieta energetyczna

Etykiety energetyczne wprowadzone w 1994 roku, stały się nieczytelne i nieprecyzyjne. Miały na celu ułatwić konsumentom wybór i pomóc w weryfikaccji w jakim stopniu, kupowany sprzęt jest energooszczędny. Skala poziomu energooszczędności składała się z oznaczeń od A do G, gdzie A oznacza, sprzęt o najlepszych właściwościach energooszczędności, a G najmniej efektywny pod tym względem. Po pewnym czasie sprzęty były unowocześniane, więc producenci wprowadzali do oznaczeń +. W ten sposób powstawały oznaczenia, typu A+, A ++ a nawet A+++. Konsumenci zaczęli się w tym wszystkim gubić. Dlatego Komisja Europejska postanowiła ujednolicić oznaczenia i dokonać likwidacji kategorii z plusami.

To oznacza, że produkty zostaną opatrzone nowymi etykietami, określającymi poziom energooszczędności tylko w skali od A do G, bez żadnych plusów. Utrzymany natomiast zostanie wygląd etykiet i ich kolor – konkretnie chodzi o kolory oznaczeń - od ciemnozielonego po czerwony. Nowe etykiety ponadto będą zawierały informację o emitowanym hałasie wyrażanym w decybelach, oraz informację o tym, kiedy zakup danego produktu się zwróci.

Pojawi się też nowość – kod QR. Znajdzie się on w prawym górnym rogu etykiety. Czym jest taki kod QR? Po jego zeskanowaniu, na przykład telefonem komórkowym, konsument otrzymuje informacje na temat produktu. Wszystkie informacje na ich temat, zostały zebrane w jednej bazie – EPREL. Dzięki temu urzędy mogą sprawdzić, czy oferowane produkty spełniają wymogi energooszczędności.

Zastanawiające jest, co stanie się z produktami do tej pory oznaczanymi jako A+++. Prawdopodobnie spadną w klasyfikacji do poziomu C. Jedynie produkty oznaczone A+ znajdą się w kategorii A. To może zmotywować producentów, do wytwarzania sprzętów o jeszcze lepszych walorach energooszczędnych. Dane, które znajdują się na etykietach, są bowiem dla klientów ważną informacją, która nierzadko ma wpływ na decyzję zakupową.

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.