Koniec z naciąganiem seniorów

22.03.2022

2022-03-22T05:12:00.000Z//2022.03.22

|
Udostępnij:

Co jakiś czas docierają informacje o oszukanych seniorach, którzy podczas prezentacji dali się naciągnąć na kołdry, garnki czy inne sprzęty medyczne. Wielu z nich dodatkowo zaciąga podczas tych pokazów pożyczki lub wykupuje drogie ubezpieczenia. Wkrótce sytuacja ma się zmienić. Pozwolą na to przepisy, w myśl których umowa finansowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa będzie nieważna.

oszustwa seniorów

Wkrótce w życie wchodzi nowa dyrektywa unijna, która szczegółowo reguluje prawa konsumentów. Sprzedawcy nie będą mogli sztucznie zawyżać cen podczas wyprzedaży, o czm informowaliśmy w artykule: Światowy Dzień Konsumenta to dobry moment na zmiany . To jednak nie koniec zmian. Na uszczegółowieniu przepisów zyskają głównie seniorzy, którzy to najczęściej padali ofiarą oszustów podczas prezentacji.

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy, w myśl których będzie obowiązywał zakaz zawierania umów o świadczenie usług finansowych podczas pokazów i wycieczek, czyli poza lokalem przedsiębiorstwa. Taka umowa będzie nieważna z mocy prawa i nie będzie wywoływać jakichkolwiek skutków dla konsumenta.

Zdecydowano się również na wprowadzenie prawa do odstąpienia od umowy o świadczenie usług zdrowotnych zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, który wynosi 14 dni, w odniesieniu do niektórych umów zawieranych poza lokalem, tj. w przypadku zawarcia umowy podczas wycieczki albo podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta, albo pokazu.

Jak informuje firma doradcza Deloitte, celem tej zmiany jest zabezpieczenie konsumentów przed podmiotami wykorzystującymi element zaskoczenia i presji proponując konsumentom – często nieświadomym handlowego charakteru spotkania – szybkie sfinalizowanie umowy. Nowe przepisy mają wejść w życie 28 maja 2022 r.

Przeczytaj także:

Włączenie trybu awaryjnego w telefonie, może się przydać, gdy zauważymy że dzieje się z nim coś niepokojącego.

21.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Inteligentne czujniki czadu i gazu, są niezbędnym urządzeniem w domu, gdzie korzysta się z instalacji gazowej.

18.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Inflacja i stopa procentowa są obecnie na rekordowym poziomie. Nasze oszczędności kurczą się każdego dnia.

17.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.