Jak obsługiwać inteligentny czujnik czadu? 

18.03.2022

2022-03-18T05:58:00.000Z//2022.03.18

|
Udostępnij:

Zatrucie czadem to jedno z największych niebezpieczeństw, które czyha na nas w szczególności w okresie grzewczym. Czad, czyli tlenek węgla to silnie trujący gaz, który jest bezbarwny i bezwonny, co czyni go szczególnie podstępnym zagrożeniem. Aby uniknąć nieszczęścia w swoim domu, warto zainstalować czujnik czadu i gazu, o czym regularnie przypominają strażacy i policjanci. To niewielkie inteligentne urządzenie jest w stanie skutecznie i w porę ostrzec nas przed zagrożeniem.

czujnik czadu i dymu

Zatrucia czadem – co stanowi źródło zagrożenia?

Według państwowych statystyk w Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej umiera ok. 100 osób. Niestety to nie koniec, ponieważ aż kilka razy więcej osób ulega zatruciu, co wymaga hospitalizacji. Tlenek węgla w prowadzonych statystykach zatruć zajmuje już trzecie miejsce – tuż po zatruciach lekami i alkoholem. Do większości wypadków śmiertelnych dochodzi w okresie grzewczym – od 1 listopada do 31 marca. Przyczyną są niesprawne instalacje wentylacyjne oraz szczelnie zamknięte z powodu chłodu drzwi i okna.

Co więcej, badania zlecone przez MSWiA pokazują, że świadomość Polaków na temat czadu i zagrożenia pożarowego wciąż jest zbyt niska. Wyniki sondażu udowadniają, że:

  • 41 proc. Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad, mimo że jest to gaz bezbarwny i bezwonny,
  • co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po dymie lub zapachu,
  • 25 proc. Polaków twierdzi, że przed pożarem może uchronić ich uważność, a zaledwie 6 proc. regularnie samodzielnie kontroluje sprawność instalacji gazowych, grzewczych i elektrycznych.

Badania pokazują także, że zaledwie co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników czadu i dymu. Tymczasem te niewielkie, inteligentne urządzenia mogą skutecznie pomóc nam uniknąć nieszczęścia. Powinny więc znaleźć się w każdym domu.

Czym jest inteligentny czujnik czadu i gazu?

Nowoczesny czujnik czadu i dymu to urządzenie mierzące poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu skutecznie monitoruje cząsteczki tlenku węgla emitowane przez urządzenia grzewcze, takie jak kominek, kocioł, piec oraz kuchenka gazowa. Jest to możliwe za sprawą specjalistycznego, czułego sensora elektrochemicznego. Detektor obsługiwany jest przez specjalną baterię, która w zależności od producenta gwarantuje mu nieprzerwane działanie nawet przez 10 lat.

Jak działa nowoczesny czujnik czadu i dymu?

Nowoczesne czujniki czadu i dymu to niewielkie urządzenia, które warto mieć w swoim domu. Nie posiadają one własnego wyświetlacza, dzięki czemu nie rzucają się w oczy, mimo że nieustannie dbają o nasze bezpieczeństwo. Można się z nimi łatwo połączyć za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na wybranym urządzeniu mobilnym. W efekcie otrzymujesz dostęp do bieżących odczytów stężenia tlenku węgla w swoim domu.

Pomiary koncentracji czadu w pomieszczeniu wykonywane są co sekundę, co umożliwia błyskawiczną reakcję w przypadku zagrożenia. Przekroczenie dopuszczalnej normy niebezpiecznych gazów w powietrzu może być sygnalizowane na kilka sposobów:

  • za pomocą czerwonej diody,
  • z wykorzystaniem głośnego, pulsacyjnego alarmu dźwiękowego o natężeniu pozwalającym nas wybudzić nawet z ciężkiego snu,
  • w przypadku osób znajdujących się poza domem czujnik czadu i gazu wysyła błyskawiczne powiadomienie na urządzenie mobilne – zarówno działające na Androidzie, jak i systemie iOS.

Inteligentne czujniki czadu wyposażone są także w systemy, które pozwalają właścicielom regularnie kontrolować czy działają prawidłowo. To właśnie dlatego niewielki i nierzucający się w oczy czujnik czadu i dymu powinien znaleźć się w każdym domu. Jest on szczególnie istotny w okresie grzewczym, kiedy wentylacja w domach jest dużo słabsza.

Jaki czujnik czadu i gazu wybrać?

Na rynku istnieją dwa sprawdzone rozwiązania, które pozwalają zadbać o swoje bezpieczeństwo. Są to zarówno urządzenia stanowiące integralną część systemu alarmowego, jak i autonomiczne czujniki czadu i dymu.

Inteligentny czujnik rozszerzający funkcje alarmu wykazuje wysoką skuteczność w szerokim zakresie temperatury. Swoje niezawodne działanie zawdzięcza specjalnej technologii mikroprocesorowej kompensacji temperatury oraz inteligentnemu systemowi powiadamiania o zagrożeniu. Z kolei autonomiczne czujniki czadu i gazu działające niezależnie od instalacji wyposażone są w sygnalizator i czujnik, które gwarantują im samodzielną pracę. Na szczególną uwagę zasługują detektory z sensorem temperatury i wariantem elektrochemicznym.

Bez względu na model współczesne urządzenia charakteryzuje wysoka czułość na tlenek węgla w zakresie od 30 do 999 ppm. Co więcej, aby czuć się pewnie, wystarczy zainstalować jedno urządzenie, co obniża koszty całej inwestycji zabezpieczającej przed tragedią. Warto przy tym pamiętać, że sam czujnik nie zagwarantuje nam 100 proc. bezpieczeństwa. Będzie on skuteczny, jeśli równocześnie zadbamy o drożność przewodów kominowych i sprawną wentylację. Regularna kontrola stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych wraz z czujnikiem czadu i dymu to kompleksowy sposób na bezpieczny dom.

Przeczytaj także:

Inflacja i stopa procentowa są obecnie na rekordowym poziomie. Nasze oszczędności kurczą się każdego dnia.

17.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ceny paliw już dawno nie były tak wysokie, dlatego warto sprawdzić gdzie można zatankować najtaniej.

16.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z nieuczciwymi praktykami sprzedawców, polegającymi na wyprzedażach ze sztucznie podwyższoną ceną.

15.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.