Jak działa tryb awaryjny w telefonie? 

21.03.2022

2022-03-21T07:05:00.000Z//2022.03.21

|
Udostępnij:

Tryb awaryjny to przydatna funkcja w smartfonie, która często staje się przysłowiową ostatnią deską ratunku. Dzięki niej można nie tylko poznać powód awarii telefonu, ale również poradzić sobie, kiedy urządzenie nie działa w sposób prawidłowy. Mimo tak ważnego zastosowania nie każdy wie o jego istnieniu. Tymczasem warto znać tryb awaryjny w telefonie oraz dowiedzieć się, jak uruchomić go na swoim smartfonie.

tryb awaryjny

Tryb awaryjny w telefonie – co to jest?

Tryb awaryjny urządzenia to istotny element bezpieczeństwa, który pozwala w szybki sposób wykryć usterki smartfona i przywrócić prawidłowe działanie systemu operacyjnego. Telefon w trybie awaryjnym działa wyłączenie z wykorzystaniem fabrycznych ustawień i aplikacji, które zostały zainstalowanie na urządzeniu przez producenta. Pozostałe aplikacje, które ściągamy na swoje smartfony od zewnętrznych dostawców, są blokowane. Wyjątek stanowią programy, które urządzenie uzna za bezpieczne.

Tryb awaryjny w telefonie wizualnie zmienia wygląd oprogramowania. Widgety często zmieniają kolor na szary. Dzięki temu można łatwo rozróżnić aplikacje fabryczne od tych zainstalowanych przez użytkownika telefonu. O tym, jak uruchomić oraz jak wyłączyć tryb awaryjny piszemy w dalszej części artykułu.

Kiedy potrzebny jest tryb awaryjny?

Uruchomienie smartfona w trybie awaryjnym sprawdza się w wielu sytuacjach. Na włączenie tej funkcji warto zdecydować się zwłaszcza podczas:

  • problemów z niedziałającymi aplikacjami,
  • wyświetlania komunikatów o błędach,
  • wolnej pracy urządzenia,
  • podejrzenia wirusa lub innego złośliwego oprogramowania,
  • problemów z wyświetlaczem,
  • zawieszenia urządzenia.

Co istotne, pojawiające się błędy w zainstalowanych aplikacjach mogą powodować szybsze rozładowywanie baterii oraz utrudnienia w wykonywaniu poleceń użytkownika. Tryb awaryjny pozwala uruchomić bezpiecznie nieprawidłowo działający telefon i znaleźć przyczynę problemu. Jeśli w trybie awaryjnym smartfon działa płynnie, to nieprawidłowości można dopatrywać się w aplikacjach zewnętrznych.

Jak włączyć tryb awaryjny?

Istnieją dwa sposoby, które pozwalają uruchomić tryb awaryjny w telefonie z Androidem. Pierwszy z nich można przeprowadzić z poziomu włączonego urządzenia poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania. Na ekranie telefonu pojawi się menu podręczne z symbolem włącznika zasilania. Na tym etapie należy wybrać opcję „Tryb awaryjny” lub „Uruchom w trybie awaryjnym”. Po wciśnięciu przycisku telefon uruchomi się ponownie bez aplikacji działających w tle.

Druga metoda pozwala uruchomić tryb awaryjny po wyłączeniu smartfona. W tym przypadku również należy przytrzymać dłużej przycisk zasilania. Kiedy urządzenie zacznie się uruchamiać, a na ekranie pojawi się logo producenta, w tym samym czasie naciśnij przyciski zasilania i zmniejszania głośności. Telefon z Androidem powinien uruchomić się w trybie awaryjnym.

W przypadku smartfonów z systemem iOS od wersji 8.0 tryb awaryjny można uruchomić poprzez przytrzymane przycisku zasilania i dowolnego przycisku głośności (podgłaszanie lub przyciszanie). Po uruchomieniu trybu awaryjnego należy wyłączyć telefon i podłączyć go do komputera, jednocześnie trzymając przycisk zasilania. Kiedy na ekranie pojawi się tryb awaryjny, możesz puścić przycisk i przystąpić do poszukiwania usterki.

Jak wyłączyć tryb awaryjny?

Wyłączanie trybu awaryjnego jest bardzo proste i zajmuje zaledwie kilka sekund. W większości modeli telefonów wystarczy ponowne uruchomienie systemu. Aby wykonać tę czynność, należy przytrzymać dłużej przycisk zasilania, a kiedy pojawi się podręczne menu – wybrać opcję „Uruchom ponownie”.

Jeśli z jakiegoś powodu przycisk zasilania nie odpowiada, warto zdjąć etui ochronne i upewnić się, czy nie zablokował się on w jednej pozycji. Jego odblokowanie bardzo często pozwala pozbyć się problemu.

Korzystanie z trybu awaryjnego w telefonie – jak go uniknąć?

Wykorzystywanie trybu awaryjnego w smartfonie powinno być ostatecznością, kiedy urządzenie działa zbyt wolno, niemożliwe jest korzystanie z jego funkcji lub kiedy pojawiają się błędy. Uruchomienia tego trybu można uniknąć poprzez rozsądne korzystanie z telefonu. Wśród najczęstszych przyczyn powodujących błędy w oprogramowaniu znajdują się zainstalowane aplikacje z nieznanego źródła. Aplikacje należy pobierać jedynie z autoryzowanych sklepów. W przypadku Androida jest to sklep Google Play. Na urządzeniach Apple, należy natomiast korzystać z AppStore.

Dodatkowo warto pamiętać, aby na swoim urządzeniu instalować jedynie realnie wykorzystywane aplikacje. Nieużywane programy niepotrzebnie zajmują pamięć RAM i mogą spowalniać działanie telefonu.

Uruchomienie trybu awaryjnego w telefonie to najprostszy sposób na szybką weryfikację działania aplikacji oraz ocenę pracy urządzenia nieobciążonego dodatkowymi, zewnętrznymi programami. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że aplikacje odinstalowane w trybie awaryjnym, nie pojawią się także po tradycyjnym uruchomieniu smartfona. Warto więc zapamiętać, które programy zostały usunięte lub zmodyfikowane podczas działania w trybie awaryjnym.

Przeczytaj także:

Inteligentne czujniki czadu i gazu, są niezbędnym urządzeniem w domu, gdzie korzysta się z instalacji gazowej.

18.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Inflacja i stopa procentowa są obecnie na rekordowym poziomie. Nasze oszczędności kurczą się każdego dnia.

17.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ceny paliw już dawno nie były tak wysokie, dlatego warto sprawdzić gdzie można zatankować najtaniej.

16.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.