Światowy Dzień Konsumenta to dobry moment na zmiany

15.03.2022

2022-03-15T05:05:00.000Z//2022.03.15

|
Udostępnij:

15 marca obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta. To dobra okazja, aby przypomnieć, że do 28 maja 2022 przedsiębiorcy muszą dostosować się do unijnej dyrektywy Omnibus. Reguluje ona zasady wyprzedaży, które do tej pory często polegały na podwyższaniu ceny, tylko po to by w ten dzień je opuścić. Koniec z takimi praktykami.

wyprzedaż

Po raz pierwszy Światowy Dzień Praw Konsumenta były obchodzone w 1983 roku w rocznicę przemówienia prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Prezydent sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów: do wyboru, bezpieczeństwa, informacji i reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od 2000 roku.

Koniec z nieuczciwymi praktykami sprzedawców

Podczas wyprzedaży często stosowane były nieuczciwe zagrywki, polegające na sztucznym podnoszeniu cen przed wyprzedażą. Na metce doklejane były nowe ceny, ale sprzedawcy nawet nie mieli skrupułów, aby pod spodem zostawić poprzednie ceny, często niższe. W sieci można znaleźć wiele takich zdjęć, które udowadniają te nieuczciwe praktyki sprzedawców – głównie dużych sieciówek. Już najbliższe wyprzedaże odbędą się na nowych – uczciwych zasadach.

Do 28 maja 2022 sklepy muszą się dostosować do nowej dyrektywy, nazywanej Omnibus. Dyrektywa ma na celu lepsze egzekwowanie i unowocześnienie unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Zmiany dotyczą zarówno sklepów stacjonarnych, jak i tych działających on-line.

Koniec z podwyższaniem ceny

Podczas najbliższy wyprzedaży, sprzedawcy, obok informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi, będą mieli obowiązek zamieszczać informację o najniższej cenie tego towaru lub usługi w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Jeśli od czasu wprowadzenia towaru (lub usługi) nie minął miesiąc, sprzedawca musi podać informację o jego najniższej cenie.

W sytuacji stwierdzenia naruszenia przepisów wojewódzki inspektor Inspekcji handlowej będzie mógł nałożyć na nieuczciwego sprzedawcę karę pieniężną do 20 tys. zł.

Przeczytaj także:

Zabawy w poszukiwanie jajek są organizowane w Święta Wielkanocne. Stały się inspiracją dla firmy Google. Na czym polega ten pomysł?

14.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Inwestowanie w tych czasach wymaga dużej wiedzy i sporej tolerancji ryzyka. Które instrumenty są najbezpieczniejsze?

11.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Fundusze inwestycyjne oceniły ryzyko wystąpienia wojny nuklearnej na 10%. Warto wiedzieć, czym jest bomba atomowa.

10.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.