Jak zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu? 

21.10.2022

2022-10-21T07:28:00.000Z//2022.10.21

|
Udostępnij:

Suche powietrze w domu, nie jest dobre dla naszego zdrowia. Dlatego dobrze jest uzbroić się w nawilżacz powietrza, który nieco zwiększy poziom wilgotności. Zakup urządzenia szczególnie polecany jest alergikom i astmatykom, którzy często cierpią na nawracające stany zapalne górnych dróg oddechowych.

nawilżacz powietrza

Czym jest nawilżacz powietrza?

To urządzenie, którego głównym celem jest poprawa parametrów powietrza w mieszkaniu, poprzez zwiększenie wilgotności. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza, którym codziennie oddychamy. Pozwala to na zdrowszy sen, ale też sprzyja osobom, które mają problemy się z różnymi chorobami układu oddechowego. Wyróżnia się różne rodzaje nawilżaczy powietrza, np.:

  • Parowe, które napełnia się wodą, a następnie podłącza do prądu.
  • Ewaporacyjne, które działają na zasadzie naturalnego odparowywania wody. Te urządzenia dodatkowo oczyszczają powietrze z pyłków i kurzu. Niezbędne jest w tym przypadku regularne wymienianie filtrów.
  • Ultradźwiękowe, gdzie urządzenie rozbija wodę ultradźwiękami, a w efekcie powstaje para.

Niektóre z tych urządzeń, wystarczy podłączyć do źródła prądu, w przypadku innych wymagane będzie dodatkowe ustawienie pożądanego stopnia nawilżenia powietrza. Wszystkie są jednak proste w obsłudze i poradzi sobie z nimi każdy. Koszt zakupu takiego urządzenia to ok. 100-300 zł.

Czy nawilżacze powietrza mogą być szkodliwe?

Nawilżacze powietrza, mogą stanowić minimalne zagrożenie. Zamieniają wodę w parę, a w wodzie mogą znajdywać się różnego rodzaju bakterie, chemikalia lub pleśń. Podczas działania nawilżacza, te substancje zostają rozpylone w mieszkaniu, a później są wdychane przez człowieka. Można jednak temu zapobiec, stosując kilka trików:

  • nawilżacze napełniać tylko wodą destylowaną
  • często czyścić je wodą z detergentem
  • nie dodawać olejków eterycznych
  • nie używać przy zamkniętych drzwiach
  • zaniechać stosowania, jeśli na meblach, pojawia się biały pył

Kiedy kupić nawilżacz?

W sezonie zimowym, kiedy kaloryfery ogrzewają pomieszczenie, wilgotność w domu może spaść nawet do 10 procent. Zalecany poziom jest natomiast o wiele wyższy i wynosi od 30 do 50 procent. Jeśli poziom nawilżenia będzie zbyt niski, będziemy to odczuwać, chociażby w postaci drapania w gardle. Jeśli będzie zbyt wysoki, w domu może zagościć pleśń.

Ciekawym dla domowego komfortu, jest również zakup oczyszczacza powietrza, o którym więcej przeczytasz w artykule: Jaki nowoczesny oczyszczacz powietrza wybrać do domu?

Przeczytaj także:

Wkrótce wszystkie sprzęty będziemy mogli ładować jedną ładowarką. Parlament Europejski zdecydował, że będzie to ładowarka z portem USB typu C.

19.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zamiast zielonych drzew nasze otoczenie będą urozmaicały drzewa fotowoltaiczne. Ta innowacyjna koncepcja, może rozwiązać problem zużywania kosztownego prądu.

18.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

A gdyby tak czerpać energię z piorunów? Alternatywne źródła energii to bardzo gorący temat, który staje się przedmiotem coraz częstszych rozmów.

17.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.