Dzień bez samochodu

22.09.2021

2021-09-22T07:56:00.000Z//2021.09.22

|
Udostępnij:

Zwieńczeniem międzynarodowej kampanii proekologicznej tzw. Tygodnia Mobilności, jest dzisiejszy Dzień bez Samochodu. To dobry moment, aby przypomnieć sobie, dlaczego warto korzystaj z komunikacji miejskiej oraz o kilku aplikacjach, które ułatwiają kupowanie biletów.

dzień bez samochodu

Inicjatywa Dnia bez Samochodu

Dzień bez Samochodu ma uzmysłowić, nam jak spaliny wpływają na nasze środowisko i zrozumieć, że podróżowanie komunikacją miejską ma wiele zalet. O tym, że smog stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia, wie już chyba każdy. Dlatego warto monitorować jakość powietrza. O tym, gdzie znaleźć rzetelne informacje na temat jakości powietrza, dowiesz się z artykułu: Gdzie sprawdzać jakość powietrza?

Tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów, nie tylko na rzecz metra, tramwajów czy autobusów. Warto w tym dniu przesiąść się na rower czy elektryczną hulajnogę. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, o którym lepiej nie zapomnieć, aby uniknąć kary.

Pierwsze Dni bez Samochodu zostały zorganizowane w Reykjaviku w Islandii, w Bath w Wielkiej Brytanii i w La Rochelle, we Francji. Obecnie największe na świecie wydarzenie Dnia bez Samochodu organizowane jest w Bogocie. Natomiast w Polsce święto obchodzone jest od 2004 roku. W 2015 roku do kampanii przystąpiło już około 1500 miast europejskich, w Polsce jest ich 126.

Aplikacje na Dzień bez Samochodu

Skoro nietaktowne jest poruszanie się samochodem w tym dniu, warto przesiąść się do innych środków lokomocji. Korzystając z nich, warto zainstalować aplikacje, które pozwolą zaplanować podróż lub kupić bilet.

Jednym z bardziej popularnych ekologicznych środków lokomocji w mieście są hulajnogi elektryczne. Należy jednak pamiętać, że przed wakacjami mieniło się sporo przepisów dla użytkowników hulajnóg, o których pisaliśmy w artykule: Hulajnoga elektryczna - zmiany w przepisach! Zmiany były potrzebne, ze względu na liczbę wypadków z udziałem kierujących hulajnogami. Do tej pory fani elektrycznych hulajnóg, mogli poruszać się w zasadzie, tak jak było im wygodnie. Teraz uległo to drastycznym zmianom. Warto jednak, szczególnie w Dniu bez Samochodu skorzystać z alternatywnych sposobów przemieszczania, się w tym hulajnóg.

Przeczytaj także:

30 września będziemy obchodzić Dzień Chłopaka. Warto w tym dniu pamiętać o prezencie, który przypadnie do gustu partnerowi. Co to na przykład może być?

21.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Systemy smart home na stałe zagościły w naszych domach. Produkcją bogatego asortymentu smart home, zajęła się również popularna firma Xiaomi.

20.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Połowa lipca tego roku, należała do wyjątkowo upalnych. Rekord odnotowano w Sulejowie i Włodawie, gdzie słupki rtęci pokazały aż 34,3 stopnie Celsjusza. 

17.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.