Zegar tyka – pamiętaj o Spisie Powszechnym

23.09.2021

2021-09-23T11:38:00.000Z//2021.09.23

|
Udostępnij:

Tylko do końca września można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Jest on obowiązkowy, a za brak spełnienia obowiązku w wymaganym terminie, grozi kara – nawet 5000 zł. Dlatego warto zaplanować w najbliższym tygodniu 10 minut na wykonanie obowiązku. Dobra wiadomość jest taka, że można to zrobić online!

spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. O tym, w jaki sposób wziąć udział w spisie, pisaliśmy już w artykule: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – jak spisać się online? Na wypełnienia formularza mamy jeszcze siedem dni – termin upływa bowiem 30 września 2021 roku. Odmowa wiąże się z karą grzywny do 5 tys. zł. Większa kara czeka na tych, którzy w trakcie spisu powszechnego podadzą nieprawdziwe informacje. Takie osoby podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast w sytuacji, tak zwanej mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie.

Na jakie pytania się przygotować?

Pytania są uszeregowane według schematu:

  • dane osoby
  • ustalanie adresu zamieszkania osoby
  • osoby w mieszkaniu/pomieszczeniu niebędącym mieszkaniem/obiekcie zbiorowego zakwaterowania
  • osoby przebywające za granicą
  • relacje rodzinne
  • kwestionariusz mieszkania
  • kwestionariusz osobowy
  • kwestionariusz osobowy emigranta krótkookresowego
  • kwestionariusz osobowy emigranta długookresowego

Każdy może otrzymać inne pytania, nie zawsze formularz jest taki sam. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na wcześniejsze pytanie. Liczba pytań zależy więc, od indywidualnej sytuacji respondenta.

Gdzie się spisać?

Spisu najwygodniej można dokonać za pomocą formularza na stronie https://spis.gov.pl. Spisu można również dokonać w mobilnym punkcie spisowym, w urzędzie gminy lub telefonicznie — pod numerem 22 279 99 99. Na infolinię można dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 18:00.

Przeczytaj także:

22 września na całym świecie obchodzimy Dzień bez samochodu. Czym dojechać do pracy lub szkoły? Hulajnogą, rowerem, tramwajem, a może autobusem?

22.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

30 września będziemy obchodzić Dzień Chłopaka. Warto w tym dniu pamiętać o prezencie, który przypadnie do gustu partnerowi. Co to na przykład może być?

21.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Systemy smart home na stałe zagościły w naszych domach. Produkcją bogatego asortymentu smart home, zajęła się również popularna firma Xiaomi.

20.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.