Poznaj ukryte funkcje w wyszukiwarce Google Easter Egg

14.03.2022

2022-03-14T05:34:00.000Z//2022.03.14

|
Udostępnij:

Dostęp do internetu ma wiele zalet. Błyskawiczna możliwość sprawdzenia informacji, komunikacja na gruncie zawodowym i prywatnym oraz rozrywka to zaledwie początek jego funkcji. O tym, że nawet popularna wyszukiwarka Google może sprawić wiele niespodzianek, można przekonać się dzięki Google Easter Egg. Co to takiego i jak z niego korzystać? Sprawdź i daj się zaskoczyć ukrytymi funkcjami w internecie, o których być może nie masz pojęcia.

Google Easter Egg

Easter Egg – co to jest w popkulturze?

Easter Egg to popularne na świecie określenie wiadomości, obrazu lub funkcji ukrytej w grze wideo, filmie lub innym medium elektronicznym. Jego celem jest zaskoczenie lub rozbawienie odbiorcy. W tłumaczeniu dosłownym „easter egg” to nic innego jak jajko wielkanocne, znane jako pisanka. Określenie to związane jest z tradycją poszukiwania ukrytych jajek przez dzieci.

Wyszukiwarka Google Easter Egg – co to jest?

Firma Google już od ponad 20 lat dodaje żarty w formie pisanek do swoich kluczowych produktów, takich jak Google, YouTube czy Android. W praktyce pisanki w Google Easter Egg to ukryte funkcje lub wiadomości w formie żartu albo odniesienia kulturowego. Co istotne, niespodzianki te są bardzo dobrze zakamuflowane, a ich odkrywanie daje satysfakcję wielu użytkownikom. Celem zainicjowania Google Easter Egg miało być poprawienie więzi Google z osobami korzystającymi z wyszukiwarki.

Ciekawostką jest, że firma Google zachęca swoich pracowników do wykorzystania 20 proc. czasu pracy na projekty osobiste. Wielu z nich czas ten przeznacza właśnie na tworzenie zabawnych pisanek. Co istotne, nie są one dodawane do popularnych haseł wyszukiwanych przez internautów, aby nie wpływały negatywnie na użyteczność wyszukiwarki.

Ze strony Google korzystają miliardy użytkowników na całym świecie, a firmie udało się zgromadzić imponującą bazę wiedzy. Nie każdy poznał dotychczas ukryte funkcje Google w formie pisanek, które są ciekawym elementem zaskoczenia.

Google Easter Egg – jakie są najlepsze funkcje, które warto poznać?

Ukryte funkcje Google w formie żartów cieszą się dużą popularnością wśród wielu użytkowników wyszukiwarki. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji skorzystać z Google Easter Egg, koniecznie zapoznaj się z jego możliwościami.

Do a barrel roll

To zaskakująca komenda, która po wpisaniu w wyszukiwarkę Google sprawi, że wyświetlana strona zrobi salto. Nowo załadowana witryna powinna bezpośrednio po uruchomieniu wykonać obrót dokoła własnej osi. Czym właściwie jest „barrel roll” wykorzystana żartobliwie przez Google Easter Egg? W codziennym życiu oznacza ona beczkę - akrobację lotniczą, podczas której pilot wykonuje obrót samolotem o 360 stopni. Nawiązanie Google jest więc oczywiste.

Cha-Cha slide

To tytuł piosenki DJ Caspera znanej niemalże na całym świecie, którą postanowiono wykorzystać jako pisankę w Google Easter Egg. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „Cha-Cha Slide” jako pierwszy w wynik wyszukiwania standardowo wyświetli się link do teledysku na YouTube. Obok wyszukanego hasła pojawi się też święcący mikrofon, w który należy kliknąć przyciskiem myszy. Kiedy uruchomisz tę ukrytą funkcję Google, usłyszysz polecenia z piosenki, a wyszukiwarka Google przygotowała dla ciebie dopasowaną do rytmu choreografię. Kiedy natomiast DJ Casper zaśpiewa fragment piosenki „One hop this time”, ekran podskoczy do góry. Koniecznie sprawdź to rozwiązanie – dobra zabawa gwarantowana!

Google Birthday Surprise Spinner

Google Doodles to doskonale znane tymczasowe zmiany logo Google, które najczęściej upamiętniają ważną datę lub podkreślają święta w danym kraju. Najczęściej przyjmują formę dodatkowego obrazka lub animacji, która przyciąga spojrzenia osób korzystających z wyszukiwarki. Google Birthday Surprise Spinner działa na podobnej zasadzie. Opcja została udostępniona przez giganta 27 września 2017 roku w celu upamiętnienia swoich 19 urodzin. Po wpisaniu hasła „Google Birthday Surprise Spinner” lub „Urodzinowe Koło Fortuny” w wyszukiwarkę, Google Easter Egg wyświetli urodzinowe koło fortuny, którym możesz samodzielnie zakręcić. W zależności od wylosowanego pola możesz zagrać w popularne gry, takie jak:

  • Snake,
  • Pac-man,
  • Hit the Pinata,
  • Narodziny hip-hopu,
  • Scoville,
  • Fischinger.

Małe gry to angażująca forma rozrywki, która budzi sympatię wśród wielu użytkowników Google.

Kółko i krzyżyk - Terni Lapilli

To doskonały sposób na nudę. Po wpisaniu w wyszukiwarkę któregoś z powyższych haseł, na górze witryny pojawi się gra w kółko i krzyżyk, w którą możesz zagrać z komputerem lub przyjacielem. Co ciekawe, opcja pozwala wybrać poziom trudności, dzięki czemu łatwo dostosujesz grę do swoich potrzeb.

W internecie można znaleźć wiele gotowych recept na nudę, ale nie każdy słyszał o Google Easter Egg. Co to za zabawa, warto przekonać się osobiście. Nowe żarty oraz gry dodawane są przez światowego giganta co pewien czas, dlatego warto regularnie poszukiwać nowych pisanek. Gwarantujemy, że możesz znaleźć ich zdecydowanie więcej!

Przeczytaj także:

Inwestowanie w tych czasach wymaga dużej wiedzy i sporej tolerancji ryzyka. Które instrumenty są najbezpieczniejsze?

11.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Fundusze inwestycyjne oceniły ryzyko wystąpienia wojny nuklearnej na 10%. Warto wiedzieć, czym jest bomba atomowa.

10.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Najważniejsze informacje o promocji GB po doładowaniu. Im większą kwotą doładowujesz, tym większy zyskasz bonus! Jak skorzystać z promocji? Teraz po każdym doładowaniu klient zyskuje GB DOŁADOWANIE BONUS WAŻNOŚĆ 5 zł – 9 zł 2 GB 5 dni 10 zł...

09.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.