Ile kosztuje wymiana zbitego wyświetlacza w smartfonie? 

25.07.2022

2022-07-25T06:54:00.000Z//2022.07.25

|
Udostępnij:

W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada smartfona, a wielu z nas borykało się już z pękniętym ekranem. Powstałe pęknięcia często sprawiają, że z telefonu nie da się korzystać, dlatego konieczna jest wymiana wyświetlacza lub zakup nowego smartfona.

wymiana wyświetlacza

Zbity wyświetlacz – co robić?

Już w 2018 roku do posiadania smartfona przyznawało się aż 75 proc. Polaków. Wyniki badania zleconego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazały, że nowoczesne telefony mają głównie ludzie młodzi. Z czasem tendencja ta się zmieniła, a dobrej jakości smartfona można coraz częściej znaleźć również w kieszeni lub torebce seniora. Tak szerokie wykorzystanie urządzeń z dużym wyświetlaczem niestety koreluje z częstymi uszkodzeniami. Zbity wyświetlacz to najczęstszy skutek upuszczenia urządzenia na twardą powierzchnię.

Jedną z pierwszych myśli po wypadku i zniszczeniu swojego smartfona jest próba oszacowania opłacalności jego naprawy. Jest to szczególnie dobre posunięcie w przypadku bardzo drogich urządzeń. W przypadku starych i zużytych sprzętów warto natomiast zastanowić się nad sensem tej inwestycji. Niejednokrotnie wymiana zbitego ekranu w telefonie przewyższa jego wartość, dlatego najlepiej wtedy rozważyć zakup nowego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba wymieniać telefon. Koszty wymiany wyświetlacza uzależnione są od:

  • modelu posiadanego telefonu,
  • wielkości wyświetlacza,
  • zastosowanych technologii,
  • prestiżu serwisu, w którym dokonujemy wymiany.

Wymiana wyświetlacza w serwisie

Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do uszkodzenia ekranu w smartfonie. Nie ulega wątpliwości, że najczęściej jest to upuszczenie telefonu na twardą powierzchnię lub z dużej wysokości. Często spotykanym przypadkiem jest także przygniecenie urządzenia w torbie, plecaku lub kieszeni. Bez względu na przyczynę zbity wyświetlacz stanowi poważne utrudnienie w dalszym korzystaniu z telefonu, a niekiedy praktycznie uniemożliwia obsługiwanie urządzenia.

Warto wtedy rozważyć naprawę w profesjonalnym serwisie. Specjalista doskonale zna budowę większości dostępnych modeli, dzięki czemu możliwie szybko wymieni wyświetlacz w rozbitym telefonie. Dodatkowo serwisanci mają dostęp do precyzyjnych i profesjonalnych narzędzi, które pozwalają dokonać naprawy. Aby uniknąć zbyt wysokich kosztów wymiany zbitego ekranu w telefonie, warto wcześniej odwiedzić kilka punktów, aby zorientować się w cenach. Mogą się one znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi serwisami, ale warto wziąć pod uwagę także rzetelność i doświadczenie firmy, aby uniknąć nieprzyjemnych problemów.

Samodzielna wymiana zbitego ekranu w telefonie

Zbity wyświetlacz w smartfonie można także wymienić samodzielnie, co pozwala znacznie ograniczyć koszty całej naprawy. Ważne jednak, aby podejmować się tego zadania tylko wtedy, kiedy znamy się na budowie określonego modelu telefonu oraz mamy do tego celu odpowiedni, precyzyjny sprzęt. Dodatkowym atutem będą zdolności manualne, ponieważ wymiana wyświetlacza wymaga precyzyjnych ruchów oraz dokładnego wpasowania nowego ekranu.

Decydując się na samodzielną wymianę zbitego ekranu w telefonie, należy także pamiętać, że może nam to zająć zdecydowanie więcej czasu niż wprawionemu serwisantowi. W wielu przypadkach naprawa ta spowoduje także utratę gwarancji na urządzenie. Dodatkowo istnieje duże ryzyko uszkodzenia nowego wyświetlacza. Głównym zagrożeniem jest dla niego nieumiejętne nałożenie kleju, co może zamazać wyświetlacz. Nie jest to tylko problem natury estetycznej, ponieważ pozostałości kleju mogą zaburzać prawidłowe działanie wymienionego ekranu.

W związku w tym samodzielna wymiana wyświetlacza zalecana jest tylko wprawionym osobom, które na co dzień mają styczność z elektroniką. W przeciwnym wypadku najlepiej pozostawić to zadanie profesjonalistom. Dzięki temu zyskujesz pewność, że ekran będzie działał prawidłowo przez długi czas, co jest warte poniesienia nieco większych kosztów.

Zbity wyświetlacz – koszt naprawy

Aktualny koszt naprawy zbitego wyświetlacza waha się w granicach od 150 do 400 zł. Wymiana wyświetlacza w modelach z dużym ekranem może być też nieco droższa. Sprawdzonym pomysłem na ograniczenie tych kosztów jest samodzielny zakup konkretnego wyświetlacza. Ceny internetowe niejednokrotnie są niższe od stawek, jakie oferują za części profesjonalne serwisy. Warto przy tym uważać, aby podczas zakupu nie trafić na tanią podróbkę, która szybko utraci swoje właściwości. Wybranego ekranu najlepiej poszukać w sklepach oferujących oryginalne części do smartfonów. Kiedy mamy już samodzielnie zakupiony wyświetlacz, sam koszt jego wymiany w serwisie może wynosić od 50 do 300 zł.

Najlepszym sposobem, aby uniknąć problemu z wymianą wyświetlacza jest odpowiednie zabezpieczenie go przed uszkodzeniami. O tym co sprawdzi się w tej roli, dowiesz się z artykułu: Folia, szkło hartowane a może etui?

Przeczytaj także:

Alert RCB powstał po to, aby odpowiednio wcześnie informować o zagrożeniu oraz dawać szansę przygotowania się na nadchodzący żywioł.

22.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

IKE czy IKZE? Co wybrać? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wiele zależy od tego, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz firmę.

21.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Menedżer logowania jest skuteczny i wygodny - potrafi stworzyć i zapamiętać bezpieczne hasło za Ciebie.

20.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.