IKE a IKZE – jaka jest różnica? 

21.07.2022

2022-07-21T08:12:00.000Z//2022.07.21

|
Udostępnij:

W obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z galopującą inflacją, szukamy skutecznych rozwiązań, na ochronę zgromadzonego kapitału. Ponadto pragniemy, zapewnić sobie spokojną starość, bez zmartwień o finanse. Docierają do nas informacje, o możliwości wpłat na indywidualne konta emerytalne – IKE i IKZE. Czym się różnią?

IKE i IKZE

IKE

Decydując się na Indywidualne Konto Emerytalne, trzeba pamiętać, że wypłacając pieniądze wcześniej – czyli przed przejściem na emeryturę - trzeba zapłacić 19% podatku od zysków kapitałowych. Inwestor jest zwolniony z zapłaty podatku, jeśli wypłata zgromadzonych oszczędności nastąpi po 60. roku życia. Może to być 55 rok życia, w przypadku uzyskania wcześniej uprawnień emerytalnych. Limit wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne w 2021 roku wynosił 15 777 zł.

IKZE

Przedsiębiorcy mogą natomiast skorzystać z bardziej atrakcyjnej, pod względem podatków opcji – Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Działa podobnie jak IKE, ale w tym przypadku wypłata środków jest korzystna po 65. roku życia. Co ważne, w momencie wypłaty pieniędzy z wycofywanych środków zostanie pobrany zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Co ciekawe i najbardziej atrakcyjne, dla przedsiębiorców - mogą oni, odliczyć wpłaty na konto IKZE od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednak aby skorzystać z tej preferencji, nie może rozliczać się kartą podatkową. Roczna suma wpłat na IKZE nie może jednak w ciągu roku przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. W zeszłym roku było to 6 310,80 zł, natomiast dla samozatrudnionych maksymalny limit wpłat był podwyższony i wynosił 9 466,20 zł.

Przeczytaj także:

Menedżer logowania jest skuteczny i wygodny - potrafi stworzyć i zapamiętać bezpieczne hasło za Ciebie.

20.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Chociaż rząd wprowadził projekt polegający na obniżce akcyzy i stawki VAT za prąd, a także dodatek osłonowy, wysokość rachunków mrozi krew w żyłach.

19.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Użytkownicy taksówek mają do wyboru, wiele różnych aplikacji do zamawiania taxi. Które są warte uwagi?

18.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.