Jak działa alert RCB? 

22.07.2022

2022-07-22T15:54:00.000Z//2022.07.22

|
Udostępnij:

Ostrzeganie przed zagrożeniami pozwala często uniknąć niebezpiecznych sytuacji, a nawet uratować zdrowie i życie. W 2018 roku uruchomiono więc projekt, który pozwala za pomocą SMS-ów dotrzeć do milionów mieszkańców kraju z informacją o zbliżającej się burzy, wichurze, ulewnych deszczach, gradzie czy epidemii. Informacja o dającej się przewidzieć sytuacji wyjątkowej wysyłana jest z odpowiednim, kilkugodzinnym wyprzedzeniem, aby przygotować się na nagłą zmianę sytuacji.

alert RCB sms

Alert RCB – co to jest?

Alert RCB, czyli alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa to krótka wiadomość SMS, która informuje obywateli o intensywnych zjawiskach atmosferycznych, a także o innych niebezpiecznych czynnikach, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Instytucja ta zajmuje się bieżącym monitorowaniem sytuacji oraz zarządzaniem kryzysowym na ternie całego kraju. Jej dane pochodzą z jednostek badawczych zlokalizowanych w wielu regionach. Informacja w formie SMS wysyłana jest do wszystkich właścicieli telefonów komórkowych, którzy znajdują się na obszarze, którego ma dotyczyć przewidywane zdarzenie. Ostrzeżenie kierowane jest na telefony Polaków na kilka godzin przed wystąpieniem przewidywanego zjawiska, aby zdążyć się na nie przygotować.

Alert RCB – SMS ostrzegawczy może dotyczyć wielu zagrożeń i najczęściej informuje o przewidywanych intensywnych burzach. Może on obejmować także inne groźne zjawiska, katastrofy, a nawet sytuacje krytyczne, które zostały wywołane przez czynnik ludzki. Wśród zagrożeń, o których otrzymamy powiadomienie, znajdują się też:

  • wichury,
  • powodzie,
  • pożary,
  • epidemie,
  • terroryzm,
  • skażenie chemiczne,
  • skażenie radiacyjne.

Co istotne, wysyłany alert RCB nie jest formą pogodynki (najczęściej obejmuje trudne warunki atmosferyczne), ale informuje jedynie o nagłych i niebezpiecznych zjawiskach.

Kiedy uruchomiono alert RCB?

Umowa na pilotażowy program ostrzegania ludności przed zagrożeniem za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej została podpisana w 2018 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. Według założeń programu alert RCB – SMS z ostrzeżeniem wysyłany jest przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które podejmuje decyzję o przekazaniu informacji obywatelom. Dzięki temu wiadomości z ostrzeżeniem wysyłane są tylko w szczególnych przypadkach, kiedy realnie jest narażone nasze zdrowie i życie.

Alert RCB – jak aktywować?

Wiele osób zadaje sobie pytanie co zrobić, aby otrzymywać alert RCB. Jak aktywować tę usługę? Okazuje się, że system uruchamia ją automatycznie i wcale nie musimy się do niej w żaden sposób zapisywać. Nie ma także wymagań, co do instalowania dodatkowego oprogramowania lub aplikacji. Wysyłanie wiadomości SMS z informacją o niebezpieczeństwie jest także darmowe. Wystarczy, aby mieć włączony telefon z dostępem do sieci komórkowej oraz przebywać na terytorium Polski.

Alert RCB wysyłany jest do mieszkańców regionu, którego ma objąć przewidywane niebezpieczeństwo. Jeśli więc nie dotyczy ono całego obszaru kraju, wiadomość SMS otrzymają jedynie osoby znajdujące się w miejscu potencjalnego zagrożenia. Jest to możliwe, dzięki połączeniu systemu ze stacją bazową (BTS), która zlokalizowana jest na terytorium zagrożonego obszaru.

Alert RCB SMS – czy można z niego zrezygnować?

Część osób zastanawia się zapewne, czy z systemu alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa można się wypisać. Tymczasem rezygnacja nie jest możliwa, ponieważ wiązałaby się z brakiem świadomości wynikającej ze zbliżającego się zagrożenia zdrowia, a nawet życia w formie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, powodzi, pożarów oraz innych niebezpieczeństw chemicznych, biologicznych i wywołanych czynnikiem ludzkim. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, a także zabezpieczyć swoje mienie.

Alert RCB a bezpieczeństwo danych osobowych

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo własnych danych osobowych, musisz mieć świadomość, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie ma dostępu do danych obywateli oraz ich przetwarzania. Alert RCB – SMS wysyłany jest za pośrednictwem operatora sieci komórkowej, z którym samodzielnie podpisaliśmy umowę. Dzięki temu nasze numery nie są widoczne w bazie danych RCB. System wykorzystuje nadajniki sieciowe znajdujące się w zagrożonym regionie, a rządowa instytucja nie sprawdza samodzielnie lokalizacji mieszkańców. Nasze dane są więc w pełni bezpieczne.

Dodatkowo alert RCB jest w pełni zgodny z założeniami RODO. Dlaczego? Wysyłane wiadomości SMS informują o zagrożeniu, dlatego są klasyfikowane jako działanie w imię wyższej konieczności. Obejmuje ono realne zagrożenie zdrowia lub życia osób znajdujących się w regionach objętych ostrzeżeniem. Warto więc brać sobie do serca otrzymywane SMS-y i odpowiednio przygotowywać się do zbliżającego zagrożenia.

Przeczytaj także:

IKE czy IKZE? Co wybrać? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wiele zależy od tego, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz firmę.

21.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Menedżer logowania jest skuteczny i wygodny - potrafi stworzyć i zapamiętać bezpieczne hasło za Ciebie.

20.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Chociaż rząd wprowadził projekt polegający na obniżce akcyzy i stawki VAT za prąd, a także dodatek osłonowy, wysokość rachunków mrozi krew w żyłach.

19.07.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.