Hulajnoga elektryczna - zmiany w przepisach!

23.03.2021

2021-03-23T05:26:00.000Z//2021.03.23

|
Udostępnij:

Wkrótce zmienią się przepisy prawa w zakresie poruszania się hulajnogą elektryczną w mieście. Zmiany były potrzebne, ze względu na liczbę wypadków z ich udziałem. Do tej pory miłośnicy elektrycznych hulajnóg, mogli poruszać się w zasadzie, tak jak było im wygodnie. Zmienią to opublikowane już w Dzienniku Ustaw nowe przepisy ruchu drogowego.

elektryczna hulajnoga

Nowelizacja ustawy Prawo w ruchu drogowym reguluje status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie. Kierujący hulajnogami, będą zobowiązani do ustępowania na chodniku pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.

Zmieniła się nawet definicja hulajnogi elektrycznej. Według nowych zapisów jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą. Pojazd nie ma siedzenia i pedałów. Zaś konstrukcyjnie jest przeznaczony do poruszania się tylko przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Osoba, która kieruje hulajnogą elektryczną powinna korzystać z drogi dla rowerów. Może również skorzystać z pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h. Nowe przepisy zabraniają kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, gdzie dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h.

Zastanawiasz się jaką hulajnogę kupić? Sprawdź nasze wskazówki: Elektryczna hulajnoga – co warto wiedzieć przed zakupem?

Hulajnogą elektryczną nie mogą poruszać się osoby w stanie nietrzeźwości. Zabronione jest przewożenie innych osób, zwierząt lub przedmiotów. Nie będzie można pozostawiać hulajnóg elektrycznych na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego krawędzi.

Do kierowania hulajnogą przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dziecko do 10 lat nie może poruszać się hulajnogą po drodze publicznej. Jest to zabronione w każdej sytuacji, nawet pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w tym wieku będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania i – pod opieką osoby dorosłej.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego mają wejść w życie od czerwca 2021 roku. Ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 15 marca 2021 roku a przyjęta przez Sejm 25 lutego 2021 roku.

Przeczytaj także:

Liczba wpłatomatów w Polsce stale rośnie. Jak wynika z danych NBP, w 2015 roku było ich 4029, a w 2020 roku już 8618. Polacy doceniają takie innowacyjne rozwiązania, dzięki którym można w prosty i szybki sposób wpłacić pieniądze na konto.

22.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe technologie potrafią nieźle zaskakiwać, a współczesne rozwiązania coraz bardziej przypominają gadżety rodem z filmów science fiction. Nie inaczej jest w przypadku urządzenia LumiWatch, które nie tak dawno zostało zaprezentowane szerszemu gronu odbiorców. 

22.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Ładowarki indukcyjne stopniowo zastępują modele przewodowe. Fakt ten wynika z większej wygody użytkowania, braku plączących się kabli, a także zadowalającej wydajności ładowania.

19.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.