Elektryczna hulajnoga – co warto wiedzieć przed zakupem?

09.11.2020

2020-11-09T12:57:00.000Z//2020.11.09

|
Udostępnij:

Hulajnogi elektryczne ułatwiają przemieszczanie się po miastach, a także są doskonałą formą rozrywki. O ich sukcesie zadecydowała przede wszystkim tania eksploatacja i oszczędność czasu. Hulajnogą elektryczną ominiesz korki, skrócisz trasę i szybciej dotrzesz do celu. Jednocześnie nie męczysz się i nie tracisz sił.

[hulajnoga

Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

Do niedawna z tradycyjnej hulajnogi korzystały głównie dzieci. Dzięki wprowadzeniu elektrycznej wersji wiele się zmieniło, a hulajnogi stały się popularnym sposobem przemieszczania się również wśród dorosłych. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup własnego sprzętu, sprawdź czym się sugerować i na jakie parametry zwracać uwagę.

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest maksymalny zasięg sprzętu, który wynika:

 • z pojemności akumulatora,
 • z mocy silnika,
 • z wagi,
 • ze sposobu użytkowania.

Modele ze średniej półki cenowej zazwyczaj umożliwiają pokonanie blisko 25 km bez konieczności ładowania. Sprzęty droższe z kolei pozwalają nawet podwoić tę wartość. Sercem każdej hulajnogi elektrycznej jest naturalnie silnik elektryczny, który może mieć różną pojemność i czas ładowania. Na tę czynność zazwyczaj trzeba poświęcić od 3 do 4 godzin, jednak istnieją modele, które trzeba ładować nawet całą noc.

Ważnym parametrem jest także maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej. Większość modeli umożliwia poruszanie się z prędkością 25 km/h. Na rynku są jednak też hulajnogi wolniejsze i szybsze. Warto jednak w tym przypadku wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, dlatego hulajnoga nie powinna być zbyt szybka. Na rozwijanie prędkości wpływ będzie miała również Twoja masa, a to kolejny czynnik, który warto uwzględnić przy zakupie. Udźwig hulajnogi dla osoby dorosłej zazwyczaj wynosi 100 kg, jednak osoby cięższe również znajdą modele umożliwiające im poruszanie się na hulajnodze elektrycznej.

Innymi parametrami wpływającymi na komfort jazdy są:

 • rozmiar kół – im większe koła, tym wygodniejsze poruszanie się na hulajnodze elektrycznej,
 • masa i poręczność – zwróć uwagę, czy daną hulajnogę można złożyć, co ułatwia łatwe przenoszenie oraz transportowanie, np. w autobusie lub tramwaju, a także samochodzie. Ważne też, aby zakupiona hulajnoga nie była zbyt ciężka, co utrudnia nie tylko przenoszenie i przewożenie, ale również chowanie sprzętu do garażu, piwnicy, czy mieszkania,
 • funkcje dodatkowe, jak np. oświetlenie LED, tempomaty i komputery pokładowe.
[hulajnoga

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Cena hulajnogi elektrycznej uzależniona jest od stopnia zaawansowania urządzenia oraz jego parametrów. Zadowalający sprzęt, którego udźwig zezwala na poruszanie się na niej osobie dorosłej to wydatek rzędu minimum 1000 zł. Naturalnie im większa moc urządzenia, wytrzymałość baterii, udźwig, czy maksymalna prędkość, tym sprzęt będzie droższy. Za modele z górnej półki zapłacisz od 2 do nawet 5 tysięcy złotych.

Kwota ta nie jest jednak wygórowana, jeśli pod uwagę weźmiesz dojazdy do pracy, sklepu, czy szkoły własnym samochodem, komunikacją miejską, czy nawet hulajnogą elektryczną, którą możesz wypożyczyć w większości dużych polskich miast. W tym przypadku godzina korzystania z hulajnogi to wydatek około 30-40 zł, dlatego posiadanie własnego sprzętu zwróci Ci się w stosunkowo krótkim czasie. Nie musisz też przejmować się dostępnością hulajnogi oraz wytrzymałością akumulatorów. Jeśli szukasz więc ekologicznego oraz taniego sposobu na poruszanie się po mieście, hulajnoga elektryczna wydaje się doskonałym wyborem.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Poruszanie się elektryczną hulajnogą budzi spore kontrowersje, choć urzędnicy zapowiadają zmianę zasad w tym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że na dzień dzisiejszy hulajnogą elektryczną można poruszać się:

 • po chodnikach,
 • poboczem drogi, kiedy nie ma chodnika,
 • w parkach i lasach,
 • po prywatnych posesjach,
 • oraz w miejscach, które nie zostały objęte zakazem.

Obecnie trwają prace nad uregulowaniem zasad poruszania się na urządzeniach transportu osobistego (UTO). Dotychczas kierujący hulajnogami traktowani byli jako piesi, jednak nowe przepisy mają wprowadzić nakaz poruszania się nimi po ścieżkach rowerowych i drogach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą?

Hulajnoga wciąż kojarzona jest jeszcze z popularną zabawką dla dzieci, jednak każdy posiadacz jej wersji elektronicznej zdaje sobie sprawę z poniesionych na jej zakup kosztów. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą. Rodzaj wybranego zabezpieczenia warto dopasować do ceny hulajnogi – im jest ona droższa, tym bardziej opłaca Ci się zainwestować w solidniejsze zapinanie. Do wyboru masz:

 • łańcuchy,
 • zapięcia U-lock,
 • zapięcia składane,
 • blokady na tarczę hamulcową z adapterem i linką.

To dodatkowy koszt, który warto ponieść, aby nie stracić ulubionego środka transportu.

Przeczytaj także:

Zakup laptopa poleasingowego to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają najwyższej jakości sprzętu za rozsądną cenę.

04.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Zasady tworzenia kopii zapasowych powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy wziąć pod uwagę ważność danych, dostępny budżet i a także poziom ryzyka wystąpienia zagrożeń.

04.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Profil Zaufany pozwala na załatwienie wielu spraw przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Tak jest szybciej, wygodniej i oszczędniej.

03.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.