Jak działa wpłatomat?

22.03.2021

2021-03-22T08:54:00.000Z//2021.03.22

|
Udostępnij:

Liczba wpłatomatów w Polsce stale rośnie. Jak wynika z danych NBP, w 2015 roku było ich 4029, a w 2020 roku już 8618. Polacy doceniają takie innowacyjne rozwiązania, dzięki którym można w prosty i szybki sposób wpłacić pieniądze na konto. Co najważniejsze, nie trzeba nawet pamiętać swojego numeru konta.

wpłatomat

Wpłatomat to praktyczne urządzenie, które cechuje wygoda i oszczędność czasu. Nie trzeba udawać się bezpośrednio do placówki banku, nie trzeba nawet znać swojego numeru rachunku. Wystarczy iść do najbliższego wpłatomatu, załadować gotówkę i za chwilę, zostanie ona zaksięgowanana na Twoim koncie.

Jak to możliwe, że nie trzeba pamiętać swojego numeru konta? Otóż wystarczy, że pamiętasz swój numer PIN. Dzięki temu system rozpozna, do jakiego konta jest przypisany i pieniądze trafią, tam gdzie powinny. Nie ma szansy, na żadną pomyłkę – dlatego ten system jest tak prosty i skuteczny.

W większości banków usługa korzystania z wpłatomatu jest bezpłatna. Nieliczne pobierają za to prowizję, która kształtuje się na poziomie od 0,2% do 0,5%.

Nowsze urządzenia potrafią jeszcze więcej. Można na przykład wpłacić gotówkę za pośrednictwem telefonu. Wtedy na monitorze wpłatomatu wpisuje się wygenerowany na telefonie kod BLIK. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego wpłatomatu, środki zostają przekazane na konto, które jest połączone z wygenerowanym kodem BLIK.

To nie koniec możliwości wpłatomatu. Za jego pośrednictwem, można nawet wpłacić pieniądze na inne konto. Ta usługa jest na przykład odstępna w sieci Euronet. Wymaga jednak jednorazowej (darmowej) rejestracji w systemie Euronet Online.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

  • przygotuj kartę i gotówkę, przelicz ile masz banknotów
  • włóż kartę do bankomatu
  • podaj PIN
  • wybierz opcję wpłaty
  • gdy wpłatomat poprosi Cię o włożenie pieniędzy, wsadź je do okienka
  • wpłatomat zamknie okienko, a następnie przeliczy gotówkę
  • kwota wyświetli się na ekranie wpłatomatu
  • zaakceptuj wpłatę, jeśli wszystko się zgadza, lub anuluj transakcję

Należy jednak pamiętać, że banknoty muszą być w dobrym stanie, to znaczy, że nie mogą być uszkodzone. Twoje środki zostaną zaksięgowane na rachunku następnego dnia po dokonaniu wpłaty. Niektóre banki oferują usługę dodatkowo płatną, dzięki której pieniądze znajdą się na Twoim rachunku w ciągu godziny.

Jak wynika z danych NBP – pod koniec III kwartału 2020 roku w Polsce było już ponad 8,6 tysięcy bankomatów, z czego sam Euronet ma ponad 3 tysiące wpłatomatów (według danych z raportu serwisu Cashless).

Przeczytaj także:

Ładowarki indukcyjne stopniowo zastępują modele przewodowe. Fakt ten wynika z większej wygody użytkowania, braku plączących się kabli, a także zadowalającej wydajności ładowania.

19.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Coraz bardziej popularne na polskich drogach stają się samochody elektryczne. Są ekologiczne, ciche a przy tym bardziej dynamiczne. Ile takich samochodów jest użytkowanych w Polsce? Czy istnieje wystarczająca liczba miejsc do ich ładowania? 

18.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Komunikatory internetowe zmieniły się na przestrzeni lat. Jeszcze 20 lat temu, taka forma kontaktowania się, była możliwa dla nielicznych. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez możliwości wysyłania szybkich i darmowych wiadomości. Jednym z takich komunikatorów jest właśnie Signal.

17.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.