Essa - młodzieżowe słowo 2022 roku

13.12.2022

2022-12-13T06:37:00.000Z//2022.12.13

|
Udostępnij:

Znamy wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wygrały słowa: essa, odklejka, slay, łymyn i betoniarz. Co konkretnie oznaczają?

młodzieżowe słowo roku

Konkurs PWN

Konkurs organizowany jest corocznie przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Celem plebiscytu jest propagowanie i popularyzacja języka polskiego wśród młodzieży. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 2016 roku.

Młodzieżowe słowo roku 2021

W zeszłym roku zwycięskim słowem okazał się śpiulkolot, w młodzieżowym slangu oznaczający łóżko. Dużo głosów zdobyły również wyrażenia: naura, twoja stara i "kto pytał?". Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zeszłorocznym konkursie, przeczytaj artykuł: Młodzieżowe słowo roku – sprawdź, czy je znasz.

Essa – to słowo hit wśród nastolatków

Zwycięskie słowo 2022 roku - essa – to powszechnie znane i używane w środowisku młodzieży słowo wyrażające pozytywne nastawienie do jakiegoś zdarzenia, wywołujące radość i triumf. Essa to również stan błogości, określany mianem „mieć essę”. Na kolejnych miejscach znalazły się słowa:

  • odklejka - oznacza stan lub osoby, które są oderwane od rzeczywistości,
  • slay – coś jest wystrzałowe, zabójczo dobre, stylowe,
  • łymyn - żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie,
  • betoniarz – oznacza osobę grubą,
  • NPC - zwykła, niewyróżniająca się osoba, zachowująca się tak samo jak inni, lub mechanicznie, nienaturalnie.

Jak informuje PWN, wśród ciekawych zdaniem jury propozycji słowotwórczych zgłaszanych przez internautów znalazły się jednostki takie jak:

  • popkornina - na oznaczenie tego, co „fajne, młodzieżowe i cool”,
  • dyntka - używana, gdy „wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli”,
  • poddymić - może być stosowane jako synonim „rozkręcania atmosfery”.

Przeczytaj także:

Co skrywa przed nami Ocean Południowy i dlaczego jest to takie ważne odkrycie? Badaczom udało się rozwikłać tę zagadkę i przygotowali dokładną mapę Antarktydy.

12.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Choć może wydawać się to futurystyczną wizją przyszłości dla osób, które nigdy wcześniej nie słyszały o takim rozwiązaniu, wyświetlacz ten rzeczywiście istnieje i został zaprezentowany przez LG.

09.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Pełnia księżyca, spadające gwiazdy i opozycja Marsa - to będzie jedna z najbardziej spektakularnych nocy w całym roku. Warto to zobaczyć - pobudka o 5!

08.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.