Zimny księżyc – wyjątkowe zjawisko, już dziś!

08.12.2022

2022-12-08T09:15:00.000Z//2022.12.08

|
Udostępnij:

Dzisiaj będziemy świadkami ostatniej w tym roku pełni księżyca. Będzie ona jednak inna od pozostałych. Zjawisko, które dzisiaj będziemy obserwować, nazywa się Zimnym Księżycem, lub Księżycem Długich Nocy. Osoby wrażliwe na aurę pogodową, mogą czuć się rozdrażnione i pełne obaw. To niejedyne zjawiska, które będzie można zobaczyć.

zimny księżyc

Spektakularna pełnia księżyca dostarczy nam wrażeń dzisiaj, tj. 8 grudnia w nocy. Kulminacja zjawiska nastąpi o godzinie 5:09. To nie koniec dobrych wiadomości. Przez dwie najbliższe noce będziemy mogli podziwiać spektakl spadających gwiazd. Kulminacja zjawiska spadających gwiazd nastąpi w połowie grudnia. Będziemy świadkami, jak w naszą atmosferę dostaje się rój Geminidów oraz rój Ursydów. Dodatkowo przy sprzyjającej pogodzie, wystąpią doskonałe warunki do obserwacji Marsa. Akurat tej nocy, będzie trwało zjawisko opozycji Marsa, które polega na tym, że znajduje się on najbliżej Ziemi. Konkretnie - Ziemia znajdzie się w jednej linii między Słońcem a Czerwoną Planetą. To naprawdę wyjątkowe zjawisko, które zdarza się raz na 14 lat.

Zimny Księżyc często budzi w ludziach wiele obaw. Ma to swoje uzasadnienie w pradawnych wierzeniach. Kiedyś sądzono, że grudniowa pełnia księżyca to zapowiedź zimnych dni i długich nocy. To akurat jest oczywiste, skoro mamy grudzień. Jednak okazuje się, że dodatkowo Zimny Księżyc mocno wpływa na naszą psychikę. Możemy tej nocy cierpieć na bezsenności i odczuwać nie pokój. Niektórzy będą bardziej pobudzeni, nerwowi i zestresowani.

Z pewnością to będzie wyjątkowa noc – pełnia księżyca, spadające gwiazdy i możliwość zobaczenia Marsa. Osoby, które nie będą mogły spać, nie powinny się tym faktem mocno przejmować. Taki nocny pokaz nie zdarza się często, więc warto go zobaczyć. Można nawet wybrać się do miejsca z dala od zabudowań, aby móc w pełni cieszyć się widokiem. Nie warto jednak zostawiać tego na ostatnią chwilę, tylko być odpowiednio wcześniej. Oczy potrzebują około 40 minut, aby w pełni zaadoptować się do nocnych warunków i wychwycić wszystkie szczegóły.

Przeczytaj także:

Czterodniowy tydzień pracy to marzenie niejednego Polaka. Czy jednak uda się wprowadzić zmiany w prawie pracy, bez wpływu na wysokość wynagrodzeń?

07.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Grzejniki na podczerwień świetnie sprawdzą się w nowoczesnych mieszkaniach i biurach. Są wyjątkowo estetyczne, a przy tym mają właściwości prozdrowotne.

06.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ikea jest jedną z najnowocześniejszych firm, która z chęcią wdraża globalne trendy. Tak jest i również w przypadku transportu autonomicznego na dużą skalę.

05.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.