Nowa dokładniejsza mapa Oceanu Południowego

12.12.2022

2022-12-12T11:13:00.000Z//2022.12.12

|
Udostępnij:

Odkrycia geograficzne przeważnie kojarzą nam się z wiekami ubiegłymi, kiedy to odkrywano nowe lądy, kontynenty czy morza. Ostatnio grupa naukowców opracowała nową dokładniejszą mapę Oceanu Południowego. Dodatkowego zainteresowania dodaje fakt, że jest to jednocześnie mapa Antarktydy oraz dna morskiego.

mapa Antarktydy

Co tak właściwie opracowali naukowcy?

Naukowcy opracowali niedawno dokładną mapę dna oceanicznego otaczającego Antarktydę. Zawiera ona takie elementy jak pagórki, wzniesienia, kaniony. Obejmuje ona swoim zasięgiem teren 48 mln km2. Najlepiej ukazuje to skalę działania i zaangażowanie, z jakim do tego zadania podeszli naukowcy.

Mapa dna morskiego Antarktydy jest uaktualnieniem pierwszej wersji która powstała w 2013 roku. Prace nad nową trwały 5 lat i przyniosły kluczowe zmiany. Jak podkreślają sami naukowcy, w dalszym ciągu w tym miejscu istnieje wiele terenów, które nie są w żaden sposób zbadane, co nadaje opracowaniu szczególny wydźwięk. Ocean Południowy kryje zatem wiele tajemnic, jakie mają być odkrywane w przyszłości.

Mapa Antarktydy dostarcza nam wielu przydatnych informacji. Jedną z ważniejszych jest ta o najgłębszym miejscu, które jest zwane Głębią Factorian. Miejsce to ma rzeczywistą głębokość prawie 7,5 km. Znajduje się w depresji i jest otoczone zróżnicowaną powierzchnią terenu. Sama mapa dna morskiego daje wiele informacji i została stworzona z dużą dokładnością. Może świadczyć o tym fakt, że w ok. 25% miejsc mapy o powierzchni 48 mln km2 został dokonany współczesny pomiar głębokości.

Co ważne i co warto podkreślić, mapa obejmuje całe dno oceanu Południowego w od pięćdziesiątego stopnia szerokości geograficznej w dalszym kierunku południowym.

Mapa Antarktydy

Udało się również opracować dokładną mapę topograficzną Antarktydy bez uwzględnienia lodu, który widzimy satelitarnie. Jest to bardzo duży postęp, gdyż nigdy wcześniej nie mieliśmy możliwości zobaczenia tego kontynentu w tak dokładny sposób. Było to z pewnością wielkie odkrycie geograficzne, gdyż Antarktyda jest największą jednolitą masą lodu pokrywającą teren na ziemi. To, co znajdowało się pod nią, nie było do końca znane. Dzięki mapie Antarktydy możemy zobaczyć, jak kontynent ten wygląda bez wpływu lodu. Co ciekawe, posiada zróżnicowany teren, taki jak niziny, pagórki, tereny górzyste na czele z pasmami górskimi.

Jak powstawała batymetryczna mapa Antarktydy?

Mapa Antarktydy i Oceanu Południowego, która została opracowana przez naukowców, jest bez wątpienia jednym z największych odkryć geograficznych w obecnych czasach i jest mapą batymetryczną. Batymetria jest działem hydrologii zajmującym się pomiarami głębokości cieków wodnych. Do wykonywania pomiarów wykorzystuje się różnego rodzaju sondy np. akustyczne czy ciśnieniowe. Mapy tego typu tworzy się, przedstawiając poszczególne punkty głębokości, w postaci płaszczyzn oznaczonych kolorem. Mapa taka będzie miała bardzo duży wpływ na zrozumienie topnienia lodowców, a także wszystkich procesów, które zachodzą w tym rejonie. Mapa była zaskoczeniem w wielu miejscach — zwłaszcza tych, które nie były zbadane szczegółowo. Niektóre tereny Antarktydy chronią lodowiec, zatrzymując go i odcinając od zewnętrznych wpływów, a inne ukształtowania naturalne terenu sprzyjają jego topnieniu.

Dlaczego mapa Antarktydy jest tak ważna?

Dla wielu osób Ocean Południowy jest bardzo ważnym terenem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że naukowcom wiele lat spędzało sen z powiek pytanie, czy obszar ten może być rzeczywiście nazwać samodzielny oceanem. Przez wiele osób jest on uważany za południowe przedłużenia Atlantyku, Pacyfiku, a także Oceanu Indyjskiego. Naukowcy starają się zatem potwierdzić, że obszar ten posiada odpowiednio wiele cech unikalnych dla samodzielnego oceanu, a mapa dna morskiego z pewnością dostarczy wielu przydatnych informacji.

Aktualizacja mapy ma również bardzo duże znaczenie pod kątem badania Oceanu Południowego Antarktydy. Z pewnością będzie ona solidną pomocą dla badaczy pracujących w tamtym rejonie. Może pomagać wytyczać naukowcom nowe granice na poszczególnych terenach, a nawet poszukiwać nowych terenów czy fauny i flory.

Mapa Antarktydy oraz dna morskiego tamtego rejonu jest również znaczącym skokiem w nawigacji. Jest ona dużo dokładniejszym obrysem dana morskiego aniżeli aktualne informacje nawigacyjne. Nowa mapa będzie zatem na pewno niezwykle pomocna dla statków, które będą pływać w tamtym rejonie.

Ocean południowy — kilka słów o nim

Jako że Ocean Południowy jest bohaterem tego wydarzenia, warto również przytoczyć kilka informacji związanych z tym akwenem wodnym. Jest to ocean rozciągający się od granic Antarktydy do 60 równoleżnika. Łączy się on wzdłuż niego z Oceanem Atlantyckim, Indyjskim, a także Spokojnym. Ocean Południowy jest czwartym z pięciu największych oceanów na świecie. Choć przy jego definiowaniu w przeszłości zachodziło wiele kontrowersji i niejasności, został on ostatecznie zdefiniowany w 2000 roku i potwierdzony jako ocean. Termin Oceanu Południowego odnosi się zatem do wód otaczających Antarktydę. W oceanie tym żyją wieloryby, foki, a także liczne rodzaje ryb.

Przeczytaj także:

Choć może wydawać się to futurystyczną wizją przyszłości dla osób, które nigdy wcześniej nie słyszały o takim rozwiązaniu, wyświetlacz ten rzeczywiście istnieje i został zaprezentowany przez LG.

09.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Pełnia księżyca, spadające gwiazdy i opozycja Marsa - to będzie jedna z najbardziej spektakularnych nocy w całym roku. Warto to zobaczyć - pobudka o 5!

08.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Czterodniowy tydzień pracy to marzenie niejednego Polaka. Czy jednak uda się wprowadzić zmiany w prawie pracy, bez wpływu na wysokość wynagrodzeń?

07.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.