Młodzieżowe słowo roku – sprawdź, czy je znasz

07.02.2022

2022-02-07T07:59:00.000Z//2022.02.07

|
Udostępnij:

Śpiulkolot, naura, twoja stara, mrozi – te wyrazy okazały się w minionym roku Młodzieżowymi Słowami Roku 2021. Do plebiscytu Wydawnictwa Naukowego PWN napłynęło 10 350 zgłoszeń, w tym 2 457 różnych słów i wyrażeń. Podczas głosowania internetowego, oddano aż 68 030 głosów.

Młodzieżowe Słowo Roku

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, corocznie organizowany przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Celem konkursu jest propagowanie i popularyzacja języka polskiego wśród młodzieży. Po raz pierwszy plebiscyt został zorganizowany w sześć lat temu – w 2016 roku.

Główne założenia plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku

Plebiscyt ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodzieży i nastolatków słów i wyrażeń. Sprawdzanie a następnie promowanie modnych określeń, ma wywołać wśród młodych osób pozytywne emocje i skłonić do polubienia ojczystego języka. Z roku na rok ilość zgłoszeń do Państwowego Wydawnictwa Naukowego zwiększa się, co oznacza, że tego typu konkursy trafiają do młodego pokolenia. W tym roku plebiscyt na młodzieżowe słowo roku odbył się według nieco zmienionych zasad.

Zwycięzca Młodzieżowego Słowa Roku był wyłaniany w dwóch etapach. Najpierw przyjmowane były zgłoszenia wszystkich zaproponowanych słów. Później Jury wybierało najczęściej zgłaszane słowa. Do drugiego etapu przechodziło 20 słów, gdzie internauci podczas głosowania internetowego wybierali zwycięskie słowo. Ponadto regulamin konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku przewidział dodatkową kategorię: Nagroda Jury, która miała wskazać najciekawsze słowo wraz z definicją.

Zwycięskie słowa i wyrażenia zostały wyłonione w głosowaniu internetowym, które trwało od 12 października do 30 listopada 2021 roku. W konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku wzięło udział aż kilkadziesiąt tysięcy osób. Organizator plebiscytu Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN było pozytywnie zaskoczone ogromnym zainteresowaniem.

Zwycięskie Młodzieżowe Słowa Roku

W wyniku głosowania internetowego zwyciężyły słowa:

  • Śpiulkolot – to zdobywca pierwszego miejsca w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Śpiulkolot zdobył łącznie aż 9 656 wskazań w głosowaniu internetowym. Cóż oznacza, to słowo? Młodzież z pewnością odpowiedziałaby od razu – to po prostu, łóżko, czyli miejsce do spania.
  • Naura – w konkursie organizowanym przez państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN to słowo zdobyło drugie miejsce zdobywając 9401 głosów. Co oznacza? Naura to skrót od „na razie”, czyli pożegnanie.
  • Twoja stara – zdobywca trzeciego miejsca to fraza Twoja stara, która zdobyła niemało, bo aż 6665 głosów. Wbrew pozorom, to nie mało sympatyczne określenie matki. Obecnie funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto?

W plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku przyznano także Nagrodę Jury. Według kapituły najciekawszym słowem okazało się „mrozi”. Co może oznaczać, to słowo? Że coś nas żenuje, zawstydza. Może to być oglądany film, piosenka, czy kogoś zachowanie. Jury przyznało jeszcze jedną nagrodę, za wyrażenie: „odciszyć się”. Stało się ono popularne, za sprawą zdalnej nauki. Wtedy, aby włączyć mikron, mówiło się potocznie „odciszyć się”. Jury doceniło to wyrażenie za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej.

Te słowa trzeba znać – młodzieżowy slang

Przy okazji konkursu, warto jest zapoznać się ze slangiem młodzieżowym. Chociażby po to, aby wiedzieć co mówi do nas dziecko, kolega, czy przypadkowa osoba na ulicy. Nie dajmy się zaskoczyć i nauczmy się chociaż kilku najczęściej używanych wyrażeń.

  • Essa – określenie oznacza, że coś się udało,
  • Boomer – stary człowiek, który nie rozumie nowoczesnego świata,
  • Dzban - osoba, która nie grzeszy inteligencją,
  • Fejm – oznacza popularność,
  • Yolo – oznacza „żyje się tylko raz" – w kontekście wzywań,
  • Swag - lansować się.

Warto, sprawdzić się, rozwiązując test na stronie: https://buzz.gazeta.pl/buzz/13,157208,13333,slang-mlodziezowy-sprawdz-czy-go-zrozumiesz-przed-toba.html Z testu dowiesz się co oznaczają słowa: sztos, dzban, masny, zwyklak, przygas, prank, yolo, props, mamadżer, maniura, beka, nieogar, smartwica, pocisk, dissować.

Przeczytaj także:

Obsługa Instagrama jest również możliwa z laptopa. Jeśli tak Ci wygodniej, nic nie stoi na przeszkodzie.

04.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wyczekiwana przez dzieci platforma streamingowa Disney + już za kilka tygodni będzie dostępna w Polsce.

03.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe taryfikatory wzbudzają postrach wśród kierujących. Wysoki mandat można dostać, nie tylko za przekroczenie prędkości.

02.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.