Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia

29.09.2021

2021-09-29T06:25:00.000Z//2021.09.29

|
Udostępnij:

Każdego dnia na całym świecie marnujemy aż 51 ton żywności. Do 2030 roku będzie to już 66 ton. Dlatego warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co można zmienić w swoich przyzwyczajeniach, aby nie dopuścić do tak dużych strat. Świetną okazją do zastanowienia się nad problemem, jest przypadający dzisiaj Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia.

Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia

Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia

W związku z problemem marnowania jedzenia, który występuje w wielu rozwiniętych krajach, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyznaczyła 29 września jako Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności.

W tym dniu propagowanych jest kilka rad, które pozwolą dobrze planować zakupy. Chodzi o podstawowe założenia, takie jak: kupowanie, tyle, ile jest potrzebne, sprawdzanie dat ważności produktów, odpowiednie przechowywanie żywności.

Jak marnujemy jedzenie?

Każdego roku na świecie marnowana jest aż jedna trzecia żywności. Za straty odpowiedzialne są głównie gospodarstwa domowe. Kupujemy zbyt dużo żywności, której nie nadążamy zjeść w terminie przydatności. W efekcie spora część ląduje w domowym śmietniku.

Z danych To Good To Go, wynika, że wśród krajów europejskich Polska zajmuje piątą pozycję, pod względem marnowania jedzenia. To aż 247 kg straconego jedzenia rocznie na osobę. Z raportu Banków Żywności z 2019 r. wynika, że najczęściej wyrzucamy pieczywo, wędliny i świeże owoce. W polskim gospodarstwie domowym rocznie ląduje w koszu jedzenie o wartości 3 tysięcy złotych. To smutne, biorąc pod uwagę, że w Polsce aż 2 mln ludzi żyje w skrajnym ubóstwie – według danych GUS z 2019 roku.

To Good To Go

Każdego dnia lokale gastronomiczne oferują swoim klientom świeże produkty. Niestety nie wszystko udaje się sprzedać, a przecież te produkty mają swój termin przydatności do spożycia. Dlatego powstała inicjatywa oferowania jedzenia w promocyjnych cenach. Aby takie jedzenie zamówić, należy zainstalować aplikację To Good To Go. Działa ona w Polsce od lipca 2019 roku. Więcej na jej temat, dowiesz się z artykułu: Wszystko, co musisz wiedzieć o aplikacji Too Good To Go.

Przeczytaj także:

Podczas pożarów lasów, jedynym ratunkiem są samoloty gaśnicze. Jak wygląda gaszenie pożaru w takiej sytuacji? Kiedy strażacy korzystają z samolotów?

27.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Myślisz, że po drugiej stronie chatu, zawsze jest jakaś miła pani lub pan? Nie zdziw się, jeśli to będzie robot, który wie co piszesz, zanim to wyślesz...

24.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zostało 7 dni na wzięcie udziału Spisie Powszechnym. Nie zwlekaj z tym dłużej. Nie zdążysz - zapłacisz grzywnę, nawet 5 tys. zł.  

23.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.