Xiaomi buduje swój ekosystem na wzór Google

20.09.2021

2021-09-20T07:01:00.000Z//2021.09.20

|
Udostępnij:

Inteligentne domy nie stanowią już dzisiaj żadnej nowości, lecz są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Pozytywnie wpływają na wygodę i bezpieczeństwo użytkowników oraz aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Kolejnym producentem szukającym swojego miejsca na rynku nowoczesnej technologii użytkowej jest Xiaomi.

xiaomi smart home

Czym jest smart home?

Jest to system, który pozwala na połączenie wszystkich domowych instalacji w jedną kompatybilną całość oraz łatwe sterowanie nimi. Dzięki niemu można w szybki i prosty sposób zarządzać takimi funkcjami mieszkania jak oświetlenie, ogrzewanie, monitoring czy audio-video. Urządzenia wchodzące w skład smart home są różnorodne, a ich dobór powinien być uzależniony od prywatnych preferencji oraz potrzeb użytkowników. Do podstawowych elementów smart home należą zdalnie sterowane oświetlenie i klimatyzacja, termostaty, czujniki ruchu czy czujniki otwarcia okien i drzwi. Można je doposażyć o dodatkowe sprzęty, takie jak inteligentne automatyczne odkurzacze, oczyszczacze powietrza, a nawet czajniki elektryczne. Wszystko to tworzy ekosystem, który znacząco podnosi standard oraz bezpieczeństwo codziennego życia. Więcej na temat systemu smart home, dowiesz się z artykułu: Inteligentny dom ogranicza jedynie wyobraźnia! Do tej pory pionierami w tego typu rozwiązaniach były Google oraz Amazon. Obecnie coraz mocniejszym graczem na rynku okazuje się Xiaomi – chiński producent popularnych w Polsce smartfonów.

Domy przyszłości Xiaomi

Choć firma ta wielu osobom kojarzy się głównie z atrakcyjnymi cenowo smartfonami oraz smartwatchami, produkuje ona również szeroki asortyment z zakresu smart home. Xiaomi oferuje kompleksowe rozwiązania mające na celu zmodernizowanie mieszkania, w formie ekosystemów wzorowanych na Google. W pakiecie o nazwie Xiaomi Aqara, który zastąpił poprzednią wersję Xiaomi Smart Home Kit, można kupić specjalną bramkę pozwalającą na podłączenie i sterowanie poszczególnymi urządzeniami, zdalnie sterowane gniazdko umożliwiające zarządzanie zasilaniem, przełączniki oraz kilka rodzajów czujników, takich jak: czujnik temperatury, czujnik ruchu, drgań i wibracji, czujnik zalania czy otwarcia okien i drzwi. Obecnie jest to najbardziej rozbudowany z dostępnych na rynku systemów, jednocześnie znacznie tańszy niż te proponowane przez Googla czy Amazona. Za podstawową wersję Xiaomi Smart Home trzeba zapłacić ok. 500 zł. Całość sterowana jest poprzez prostą w obsłudze, bardzo intuicyjną aplikację xiaomi home app. Za jej pomocą użytkownik może sprawdzić aktualną temperaturę i wilgotność powietrza w mieszkaniu, ustawić godzinę włączenia światła, zaprogramować odkurzacz lub czajnik itp.

Jak doposażyć Xiaomi Smart Home?

Chiński producent oferuje wiele dodatkowych urządzeń z kategorii smart, które pozwolą stworzyć prawdziwy dom przyszłości. Należą do nich oczyszczacze i nawilżacze powietrza, odkurzacze ręczne oraz automatyczne, czajniki, kuchenki indukcyjne, kamery domowe, inteligentne żarówki, a nawet wagi łazienkowe, sterowane za pomocą xiaomi home app i dokładnie pokazujące wszystkie parametry naszego organizmu (nie tylko wagę, ale również nawodnienie, procent tkanki tłuszczowej, wiek biologiczny itp.) Dużą zaletą poszczególnych urządzeń jest fakt, że mogą one działać również bez połączenia z Xiaomi Smart Home, choć oczywiście nie można wtedy sterować nimi zdalnie. Niektóre z nich (jak np. odkurzacze czy oczyszczacze powietrza) nie potrzebują również bramki – wystarczy sparować je bezpośrednio z aplikacją. Nie dotyczy to oczywiście takich urządzeń jak sensory, które wymagają połączenia z bramką.

Co wyróżnia ekosystem Xiaomi?

Oprócz korzystnej ceny dużą zaletą smart home od Xiaomi jest możliwość obsługi systemu w języku polskim – dotyczy to zarówno aplikacji, jak i sterowania głosem. Dodatkowo Xiaomi – w przeciwieństwie do Google oraz Amazon – jest kompatybilny z urządzeniami innych marek. Można więc dokupić do niego żarówki lub czujniki innego producenta, warto jednak wcześniej sprawdzić, czy standardy komunikacyjne są dopasowane do posiadanej bramki. Z pełną świadomością można powiedzieć, że proponowany przez Xiaomi ekosystem jest dobrym jakościowo oraz bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które zadowoli większość użytkowników. Nie jest tak hermetyczne jak środowisko konkurencyjnych firm, a jednocześnie pozostaje w zasięgu cenowym sporej grupy osób. System można rozbudowywać etapami, kolejno dokupując do niego dodatkowe urządzenia i tworząc własny dom przyszłości.

Czy warto zainwestować w smart home?

Inteligentny dom to bardzo korzystne i coraz popularniejsze rozwiązanie, które znacząco podnosi komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Na dodatek pozwala zoptymalizować zużycie energii (np. poprzez wyłączanie zbędnego oświetlenie lub ogrzewania, gdy wszyscy domownicy są na zewnątrz). Tym samym wpływa na wysokość rachunków oraz pozytywnie oddziałuje na środowisko. Wdrożenie technologii jest proste i szybkie, dzięki czemu można ją zastosować niemal wszędzie.

Przeczytaj także:

Połowa lipca tego roku, należała do wyjątkowo upalnych. Rekord odnotowano w Sulejowie i Włodawie, gdzie słupki rtęci pokazały aż 34,3 stopnie Celsjusza. 

17.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zanim poinformujesz pracodawcę o terminach urlopu, koniecznie sprawdź, kiedy dzieci mają wolne w szkołach. Wtedy spokojnie można zaplanować wyjazd.

16.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakupy on-line są wygodne, ale niektórzy mimo wszystko preferują zakupy stacjonarne, nawet w ustawowym dniu wolnym od pracy - niedzieli. 

15.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.