Gdzie sprawdzać jakość powietrza?
Smog stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego warto monitorować jakość powietrza. Jeżeli okaże się, że jest ona zła, lepiej powstrzymać się od spacerów. Gdzie znaleźć rzetelne informacje na temat czystości powietrza?
Smog to zjawisko atmosferyczne, polegające na zmieszaniu mgły, dymu i spalin. Powstaje na skutek przedostawania się trujących substancji do atmosfery. Przebywanie na dworze, podczas smogu ma wiele negatywnych skutków - począwszy od problemów z oddychaniem, na zapaleniu oskrzeli kończąc. Szczególnie narażenie na smog są osoby starsze, ale też dzieci. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy. Gdzie ją sprawdzać?
GIOS - Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
W Inspekcji Ochrony Środowiska są przedstawione najbardziej rzetelne informacje na temat stanu powietrza. Ocena jakości powietrza jest tu prowadzona według precyzyjnych kryteriów określonych w Unii Europejskiej.
Ocenie podlega aż 12 substancji, w tym: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3), pył drobny PM10 (o średnicy do 10µm), pył drobny PM2,5 (o średnicy do 2,5 µm), metale ciężkie: ołów (Pb), arsen (As), nikiel (Ni), kadm (Cd) oznaczane w pyle PM10 oraz benzo(a)piren oznaczany w pyle PM10.
Aby sprawdzić aktualne dane, wystarczy wejść na stronę: gios.gov.pl
Prezentowana jest tu mapa, na której są aktualne wyniki z całego kraju. Oznaczone są różnymi kolorami – co oznaczają?
- szary – brak indeksu - na danej stacji pomiarowej nie są aktualnie prowadzone pomiary pyłu zawieszonego lub ozonu, a jeden z nich jest w danej chwili decydującym zanieczyszczeniem powietrza w województwie.
- bordowy – bardzo zły - osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.
- czerwony – zły - osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu.
- pomarańczowy – dostateczny - zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne.
- żółty – umiarkowany - zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach.
- jasno zielony – dobry - zanieczyszczenie powietrza powoduje niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia.
- ciemno zielony – bardzo dobry - zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Według danych WHO w 2016 roku na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 36 z nich znajdowało się w Polsce. Dlatego od dawna, prowadzone są różne kampanie społeczne informujące o szkodliwości smogu. Prowadzone są również różnego rodzaju działania, mające na celu ograniczyć to zjawisko. Przykładem są dofinansowania do zakupu nowoczesnego pieca, który jest przyjazny dla środowiska.
Przeczytaj także:
Co zrobić po zalaniu telefonu?
Odrobina nieuwagi może kosztować wiele pieniędzy, dlatego warto sprawdzić, jak postępować w przypadku zalanego telefonu. Jak go wysuszyć oraz co zrobić, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia? Sprawdź!
06.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJJak kupować na Amazonie? Poznaj praktyczne porady!
Amazon to potężna konkurencja dla znanego w naszym kraju Allegro oraz chińskiego AliExpress. Sprawdzamy, czy kupowanie na Amazon jest trudne i pokazujemy, jak zrobić to krok po kroku.
02.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJGdzie można w święta obejrzeć mszę świętą on-line?
Aby uczestniczyć w nadchodzące Święta Wielkanocne we mszy świętej, wcale nie trzeba opuszczać swojego domu. Transmisję nabożeństwa on-line możesz obejrzeć z poziomu własnej kanapy.
01.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.