6 pomocnych aplikacji dla osób starszych! 

28.06.2021

2021-06-28T06:22:00.000Z//2021.06.28

|
Udostępnij:

Z jakich aplikacji mogą korzystać seniorzy? Okazuje się, że mogą wybierać spośród różnorodnych ofert. Łączy je prostota, funkcjonalność i przyjazny design. Wszystko po to, aby korzystanie z aplikacji było przyjemne i nie sprawiało problemów. Które są warte szczególnej uwagi?

aplikacje dla osób starszych

Seniorzy są coraz bardziej aktywni w sieci. Wiele na ten temat można dowiedzieć się z kwietniowego raportu „Jakość życia osób starszych w Polsce w pierwszym roku pandemii Covid-19”, przygotowanego w ramach działań SeniorHub Instytutu Polityki Senioralnej. Dowiadujemy się z niego, że na koniec 2019 roku, w Polsce żyło 9 703 000 osób powyżej 60 roku życia, co stanowi ponad 25% społeczeństwa. Prognozuje się, że udział osób starszych w ogóle społeczeństwa w 2030 roku wzrośnie do 30 %, oraz do 40% w 2050 roku.

Z badania SeniorHub wynika, że przed pandemią ok. 1/3 polskich seniorów (ok. 3,2 mln) korzystała z sieci, przy czym jedynie kilka procent (nie mniej niż 3%) wszystkich osób 60+ robiło to w sposób płynny, a co najmniej kilkanaście procent osób 60+ (nie mniej niż 14%) w sposób względnie funkcjonalny. O tym co w sieci interesuje seniorów, jakie aplikacje dla seniorów są popularne, informowaliśmy w artykule: Jak seniorzy korzystają z internetu?

Sprawdźmy zatem, z jakich aplikacji dla seniora warto korzystać, mając więcej niż sześćdziesiąt lat.

Aplikacje dla seniora – pomogą w obsłudze telefonu

Jakie telefony dla seniorów są najlepsze? Oczywiście te z maksymalnie najprostszym interfejsem. Niestety współczesne telefony z Androidem, często mają małe ikony, co może osobom starszym sprawiać problem. Jak się okazuje, dzięki odpowiedniej aplikacji dla seniora telefon staje się o wiele przyjaźniejszym urządzeniem.

Taką aplikacją jest na przykład Wiser – Simple Senior Launcher. Można go pobrać ze strony Wiser. Po wgraniu tej aplikacji dla seniora zmieni się sposób obsługi. W telefonie dla starszej osoby ukaże się 5 ekranów, w których znajdą się wyłącznie najważniejsze funkcje, między innymi: kontakty, telefon, wiadomości, aparat, galeria i pozostałe aplikacje. Właśnie – jakie aplikacje dla seniora warto jeszcze wgrać?

Aplikacje dla seniora – przygotują listy zakupowe

Zdarza się, że seniorzy szykują listy zakupów, a później zapominają je wziąć. Dobrym więc pomysłem jest zainstalowanie aplikacji, która umożliwi tworzenie listy zakupów w telefonie. Ważne, aby taka aplikacja dla seniora była prosta w obsłudze. Warta polecenia jest szczególnie aplikacja dla seniorów Listonic. Podczas zakupów można też skorzystać z aplikacji Zdrowe zakupy , dzięki której można na miejscu sprawdzić produkt. Po zeskanowaniu kodu kreskowego aplikacja dla seniora pokaże, czy produkt zawiera szkodliwe substancje i co dokładnie ma w składzie, a także czy inni użytkownicy aplikacji go polecają.

Aplikacje dla seniora – przypomną o tabletkach

Seniorzy często muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek. Niestety, zdarza im się pominąć dawkę. Dlatego z myślą o nich powstała aplikacja dla seniorów, która o tym przypomni. Nazywa się My therapy. Pozwala ona ustawić czas przyjmowania leku i wskaże jaką dawkę przygotować.

Aplikacje dla seniora – przeczytają tekst

Zmorą seniorów są zbyt małe litery, które skutecznie utrudniają czytanie treści zmieszczonych w wirtualnym świecie. Niekoniecznie trzeba instalować specjalną aplikację, aby uprościć sobie czytanie na smartfonie. Można wykorzystać wbudowane oprogramowanie. Do tego celu służy funkcja „Przeczytaj na głos”. Można ją włączyć z poziomu ustawień telefonu. Szczegółowa instrukcja znajduje się na stronie: Przeczytaj na głos

Aplikacje dla seniora – zmierzy tętno i sprawdzi saturację

Kolejna aplikacja dla osób starszych to oficjalna propozycja Ministerstwa Zdrowia. Służy do zdalnego monitoringu pacjentów. Działa w połączeniu z pulsoksymetrem i odczytuje dane dotyczące pomiaru tętna i saturacji pacjenta. Dostęp do tej aplikacji, jest możliwy wyłącznie po objęciu pacjenta zdalną opieką lekarza POZ. Wtedy otrzymuje dostęp do aplikacji PulsoCare.

Aplikacje dla seniora- latarka

Prostym, ale jakże przydatnym gadżetem jest latarka w telefonie dla osoby starszej. Standardowo znajduje się w górnym rozwijanym pasku ustawień, ale można również pobrać specjalną aplikację Latarka

Dzięki tym aplikacjom dla osób starszych smartfon stanie się funkcjonalny i łatwy w obsłudze.

Przeczytaj także:

System ładowania samochodów z napędem elektrycznym dynamicznie się rozwija. Gdzie konkretnie można doładować samochód elektryczny w Polsce? Koniecznie sprawdź, czy na Twojej trasie znajdują się takie punkty.

25.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Dzięki usłudze „Historia Pojazdu” możesz dowiedzieć się, wielu ważnych informacji na temat każdego zarejestrowanego pojazdu. Z raportu, dowiesz się między innymi, jaki ma przebieg, czy jest kradziony i czy posiada ważne ubezpieczenie.

24.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Umiejętne wyszukiwanie lotów pozwala dostać się w zakątek oddalony o kilkanaście tysięcy kilometrów od domu za niewygórowane kwoty. Podpowiadamy, jak poszukiwać tanich lotów.

23.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.