6 pomocnych aplikacji dla osób starszych!
Z jakich aplikacji mogą korzystać seniorzy? Okazuje się, że mogą wybierać spośród różnorodnych ofert. Łączy je prostota, funkcjonalność i przyjazny design. Wszystko po to, aby korzystanie z aplikacji było przyjemne i nie sprawiało problemów. Które są warte szczególnej uwagi?
Seniorzy są coraz bardziej aktywni w sieci. Wiele na ten temat można dowiedzieć się z kwietniowego raportu „Jakość życia osób starszych w Polsce w pierwszym roku pandemii Covid-19”, przygotowanego w ramach działań SeniorHub Instytutu Polityki Senioralnej. Dowiadujemy się z niego, że na koniec 2019 roku, w Polsce żyło 9 703 000 osób powyżej 60 roku życia, co stanowi ponad 25% społeczeństwa. Prognozuje się, że udział osób starszych w ogóle społeczeństwa w 2030 roku wzrośnie do 30 %, oraz do 40% w 2050 roku.
Z badania SeniorHub wynika, że przed pandemią ok. 1/3 polskich seniorów (ok. 3,2 mln) korzystała z sieci, przy czym jedynie kilka procent (nie mniej niż 3%) wszystkich osób 60+ robiło to w sposób płynny, a co najmniej kilkanaście procent osób 60+ (nie mniej niż 14%) w sposób względnie funkcjonalny. O tym co w sieci interesuje seniorów, jakie aplikacje dla seniorów są popularne, informowaliśmy w artykule: Jak seniorzy korzystają z internetu?
Sprawdźmy zatem, z jakich aplikacji dla seniora warto korzystać, mając więcej niż sześćdziesiąt lat.
Aplikacje dla seniora – pomogą w obsłudze telefonu
Jakie telefony dla seniorów są najlepsze? Oczywiście te z maksymalnie najprostszym interfejsem. Niestety współczesne telefony z Androidem, często mają małe ikony, co może osobom starszym sprawiać problem. Jak się okazuje, dzięki odpowiedniej aplikacji dla seniora telefon staje się o wiele przyjaźniejszym urządzeniem.
Taką aplikacją jest na przykład Wiser – Simple Senior Launcher. Można go pobrać ze strony Wiser. Po wgraniu tej aplikacji dla seniora zmieni się sposób obsługi. W telefonie dla starszej osoby ukaże się 5 ekranów, w których znajdą się wyłącznie najważniejsze funkcje, między innymi: kontakty, telefon, wiadomości, aparat, galeria i pozostałe aplikacje. Właśnie – jakie aplikacje dla seniora warto jeszcze wgrać?
Aplikacje dla seniora – przygotują listy zakupowe
Zdarza się, że seniorzy szykują listy zakupów, a później zapominają je wziąć. Dobrym więc pomysłem jest zainstalowanie aplikacji, która umożliwi tworzenie listy zakupów w telefonie. Ważne, aby taka aplikacja dla seniora była prosta w obsłudze. Warta polecenia jest szczególnie aplikacja dla seniorów Listonic. Podczas zakupów można też skorzystać z aplikacji Zdrowe zakupy , dzięki której można na miejscu sprawdzić produkt. Po zeskanowaniu kodu kreskowego aplikacja dla seniora pokaże, czy produkt zawiera szkodliwe substancje i co dokładnie ma w składzie, a także czy inni użytkownicy aplikacji go polecają.
Aplikacje dla seniora – przypomną o tabletkach
Seniorzy często muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek. Niestety, zdarza im się pominąć dawkę. Dlatego z myślą o nich powstała aplikacja dla seniorów, która o tym przypomni. Nazywa się My therapy. Pozwala ona ustawić czas przyjmowania leku i wskaże jaką dawkę przygotować.
Aplikacje dla seniora – przeczytają tekst
Zmorą seniorów są zbyt małe litery, które skutecznie utrudniają czytanie treści zmieszczonych w wirtualnym świecie. Niekoniecznie trzeba instalować specjalną aplikację, aby uprościć sobie czytanie na smartfonie. Można wykorzystać wbudowane oprogramowanie. Do tego celu służy funkcja „Przeczytaj na głos”. Można ją włączyć z poziomu ustawień telefonu. Szczegółowa instrukcja znajduje się na stronie: Przeczytaj na głos
Aplikacje dla seniora – zmierzy tętno i sprawdzi saturację
Kolejna aplikacja dla osób starszych to oficjalna propozycja Ministerstwa Zdrowia. Służy do zdalnego monitoringu pacjentów. Działa w połączeniu z pulsoksymetrem i odczytuje dane dotyczące pomiaru tętna i saturacji pacjenta. Dostęp do tej aplikacji, jest możliwy wyłącznie po objęciu pacjenta zdalną opieką lekarza POZ. Wtedy otrzymuje dostęp do aplikacji PulsoCare.
Aplikacje dla seniora- latarka
Prostym, ale jakże przydatnym gadżetem jest latarka w telefonie dla osoby starszej. Standardowo znajduje się w górnym rozwijanym pasku ustawień, ale można również pobrać specjalną aplikację Latarka
Dzięki tym aplikacjom dla osób starszych smartfon stanie się funkcjonalny i łatwy w obsłudze.
Przeczytaj także:
Gdzie możesz naładować samochód elektryczny?
System ładowania samochodów z napędem elektrycznym dynamicznie się rozwija. Gdzie konkretnie można doładować samochód elektryczny w Polsce? Koniecznie sprawdź, czy na Twojej trasie znajdują się takie punkty.
25.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJJak sprawdzić pojazd przed zakupem?
Dzięki usłudze „Historia Pojazdu” możesz dowiedzieć się, wielu ważnych informacji na temat każdego zarejestrowanego pojazdu. Z raportu, dowiesz się między innymi, jaki ma przebieg, czy jest kradziony i czy posiada ważne ubezpieczenie.
24.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJWyszukiwarka tanich lotów - gdzie i jak szukać okazji?
Umiejętne wyszukiwanie lotów pozwala dostać się w zakątek oddalony o kilkanaście tysięcy kilometrów od domu za niewygórowane kwoty. Podpowiadamy, jak poszukiwać tanich lotów.
23.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJBądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.