Czyj to numer, czyli jak sprawdzić, kto do Ciebie dzwonił?

23.11.2020

2020-11-23T08:40:00.000Z//2020.11.23

|
Udostępnij:

Sięgasz po telefon, widzisz powiadomienie o nieodebranym połączeniu i zachodzisz w głowę, kto mógł próbować nawiązać z Tobą kontakt? Z pewnością znasz tę sytuację. Zobacz jak w łatwy, szybki i darmowy sposób sprawdzić kto dzwonił.

kto dzwonił

Czyj to numer – sprawdzanie kiedyś i dziś

Czasy, kiedy swój numer telefonu udostępniało się jedynie rodzinie i znajomym, dawno już minęły. Dziś numer telefonu stał się praktycznie tak samo używany, jak adres e-mail. W internecie co rusz podajesz go podczas rejestracji w różnych serwisach, a wielokrotnie jest on wymagany we wnioskach czy umowach. Często podpisując tego typu dokumenty, świadomie lub nie, godzisz się, aby Twój numer został udostępniony innym podmiotom. Efekt? Dziesiątki telefonów od telemarketerów, organizatorów spotkań promocyjnych, a nieraz od firm, które ewidentnie próbują Cię oszukać.

Dawniej, gdy nie obowiązywała ustawa o ochronie danych osobowych, sprawa była prosta. Wystarczyło zadzwonić na numer 913, pod którym miła pani z Ogólnokrajowego Biura Numerów informowała, kto jest właścicielem danego numeru. Z kolei posiadacze książki telefonicznej odpowiedź mieli zazwyczaj pod ręką. A jak dziś w łatwy, szybki i bezpłatny sposób uzyskać informacje na pytanie, czyj to numer?

Kto dzwonił – serwisy tworzone przez użytkowników

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło kto dzwonił lub numer konkretnego telefonu, aby wyświetliła się obszerna lista darmowych serwisów do sprawdzania numerów telefonów. Ktoto.info, nieznany-numer.pl, numerytelefonu.com – to tylko przykładowe z najpopularniejszych stron. Ich użytkowanie jest banalnie proste. W wyszukiwarce dostępnej w danej witrynie należy wpisać poszukiwany numer telefonu – komórkowy, stacjonarny lub zagraniczny, aby wyświetlić informacje na jego temat.

kto dzwonił

Skąd pochodzą te informacje? Trzeba wiedzieć, że tego rodzaju serwisy w całości tworzone są przez użytkowników. Oznacza to, że każda osoba ma możliwość zamieścić komentarz informujący o tym, kto kryje się pod danym numerem telefonu. Taki sposób tworzenia bazy numerów często rodzi wątpliwość o wiarygodność darmowych serwisów, typu sprawdź numer. Choć ciężko oceniać je całościowo, trzeba przyznać, że większość dostępnych w nich numerów telefonów posiada nawet po kilkadziesiąt wpisów użytkowników. Jeżeli wszystkie komentarze wskazują na tę samą firmę, zapewne można dać im wiarę. Z tego powodu serwisy typu sprawdź numer, stanowią cenne źródło informacji, z którego chętnie korzysta mnóstwo abonentów.

Truecaller – światowa baza numerów telefonicznych

Możliwości sprawdzania numerów telefonów nie kończą się jednak na serwisach typu kto dzwonił. Potężną bazą telefonów, liczoną w miliardach, dysponuje serwis www.truecaller.com. Aby zyskać do niej dostęp, konieczne jest zalogowanie na konto Google lub Microsoft, ale nie jest wymagana za to żadna opłata. Serwis działa na zasadzie wyszukiwarki analogicznej do tych, które dostępne są w serwisach z kategorii, sprawdź numer.

Zastanawiasz się, skąd wspomniany serwis posiada tak rozbudowaną bazę numerów? Cała tajemnica tkwi w logowaniu, podczas którego każdy użytkownik zmuszony jest zezwolić na dostęp do swojej książki telefonicznej i to właśnie z niej serwis czerpie wszelkie informacje.

Sprawdź numer automatycznie – aplikacja Sync.me

Wyobraź sobie, że dzwoni do Ciebie nieznany numer. Na wszelki wypadek postanawiasz nie odbierać i zaraz po zakończonej próbie połączenia sprawdzić czyj to numer. A gdyby tak możliwe było sprawdzenie czyj to numer w czasie rzeczywistym, bez konieczności uruchamiania jakiegokolwiek serwisu? Bez dwóch zdań – to wygoda i oszczędność czasu. Tak właśnie działa aplikacja mobilna Sync.me oraz aplikacja od Truecaller. Dzięki nim, informacja o tym kto dzwoni, wyświetlana jest bezpośrednio na ekranie urządzenia w momencie, gdy osoba ta próbuje nawiązać połączenie. To tak jakby każdy numer telefonu na świecie dostępny był w Twoim prywatnym spisie kontaktów na telefonie.

To jednak nie wszystkie funkcjonalności wspomnianych aplikacji z serii czyj to numer. Dostępna w nich opcja blokowania spamu sprawia, że bez problemu udaremnisz wszelkie próby nawiązania z Tobą kontaktu przez telemarketerów lub inne osoby, nawet jeśli dotychczas nigdy do Ciebie nie telefonowały. Funkcjonalności aplikacji Truecaller i Sync.me czynią z nich niezwykle przydatne narzędzia, które dla wielu użytkowników telefonów stanowią istny must have wśród aplikacji na telefon. Dobrą wiadomością jest to, że są całkowicie bezpłatne i dostępne zarówno dla systemów Android, jak i iOS.

Żyjemy w czasach, w których oszuści czyhają na moment Twojej nieuwagi. Oddzwanianie na niektóre numery telefonów może dużo kosztować lub zwyczajnie zabierać Twój cenny czas. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się na ten krok, zawsze warto wcześniej sprawdzić, kto kryje się po drugiej stronie słuchawki. Doskonałym sposobem na to są serwisy typu kto dzwonił oraz inne narzędzia wymienione w artykule.

Przeczytaj także:

Wyobraź sobie chłodny zimowy wieczór. Ciepły kocyk, ciepła herbata i jeszcze jeden element tej scenerii, od którego bije ciepło – Twój laptop. Niestety, to ciepło nie jest pożądane i może oznaczać, że komputer zwyczajnie się przegrzewa. Co wtedy zrobić?

20.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Użytkownicy Messengera w Polsce mogą już skorzystać z nowej funkcji, dzięki której jest możliwe automatyczne usuwanie wysłanych treści. Tryb znikających wiadomości na Messengerze, nazywa się trybem Vanish Mode. Jak w praktyce wykorzystać nowe możliwości aplikacji?

19.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Irytuje Cię ciągłe przełączanie kanałów i reklamy? Może warto przekonać się do Netflixa, o którym pewnie nie raz słyszałeś? Będziesz mógł oglądać ulubione filmy, seriale, programy, kiedy tylko masz na to ochotę. Co najważniejsze – bez reklam!

18.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.