Rekordowa podwyżka ZUS – przedsiębiorcy, mają się czym martwić

27.09.2022

2022-09-27T06:30:00.000Z//2022.09.27

|
Udostępnij:

Przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2023 roku ma wynieść 6935 zł brutto, czyli o 17,1 proc. więcej niż w 2022 roku. Prawdopodobnie o tyle wzrosną składki ZUS. Przedsiębiorcy są w coraz trudniejszej sytuacji. Widać to po poziomie zadłużenia i liczbie zamykanych biznesów.

podwyżka składek ZUS

W tym roku podstawowe składki dla ZUS wynoszą 1211,28 zł. Prawdopodobnie w przyszłym roku, wzrosną o 207,20 zł i wyniosą 1418,48 zł. To najwyższa podwyżka w historii. Być może wzrośnie również wysokość preferencyjnej składki, którą liczy się na podstawie płacy minimalnej. Ta zdaniem specjalistów, ze względu na wysoką inflację, zostanie podniesiona dwukrotnie. Pierwsza ma wejść w życie w styczniu i ma wynieść 3383 złote brutto, a druga zostanie wprowadzona w lipcu i wyniesie 3450 złotych brutto.

Takie podwyżki to strzał w kolano przedsiębiorców. Jeszcze nie zdążyli przełknąć zmian, jakie rząd zafundował im od początku 2022 roku, a już muszą szykować się na kolejne uszczuplenie budżetu. Ma to swoje odzwierciedlenie w poziomie zadłużenia przedsiębiorców, a także w liczbie zamykanych biznesów.

Jak słusznie zauważa mycompanypolska.pl na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów: na koniec pierwszego półrocza zaległości polskich firm sięgały 9,18 mld zł, a koszty prowadzenia biznesu robią się problematyczne. Najbardziej zadłużone są firmy z województw: śląskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Z badania „Zakupy firmowe” wynika natomiast, że aż 95 proc. przedsiębiorców sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dostrzegło w pierwszej połowie roku wzrost cen produktów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy narzekają na drogie paliwa, media, surowce i półprodukty, które średnio wzrosły o 37%.

O tym, że w polskim biznesie źle się dzieje, można przeczytać w serwisie pit.pl. Okazuje się, że już w I kwartale 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o prawie 42% więcej wniosków dot. zamknięcia jednoosobowych firm niż w analogicznym okresie ub.r. Do tego w tym samym czasie o ponad 46% wzrosła liczba próśb o zawieszenie działalności.

Nie jest dobrze i prawdopodobnie można spodziewać się, że sytuacja polskich przedsiębiorców będzie coraz gorsza.

Przeczytaj także:

Robot do koszenia trawy może być idealnym gadżetem, który od razu przypadnie Ci do gustu - o ile nie lubisz monotonnych obowiązków, takich jak koszenie trawy.

26.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Próba zbudowania miasta przyszłości jest celem wielu państw, ale nie jest to oczywiście proste. Nowy York ma konkretny pomysł - projekt Edison Tower.

23.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Usługi cashback i moneyback są oferowane przez banki, które w ten sposób chcą zachęcić klientów do korzystania z karty płatniczej. Czym się różnią?

22.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.