BRAVO w Polsce po raz drugi – czego się obawiać?

11.10.2022

2022-10-11T07:17:00.000Z//2022.10.11

|
Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził 2. stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP. Czy wiesz, co to dokładnie oznacza? Czy masz się czego obawiać?

BRAVO

Zarządzenie wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO obowiązuje od 6 października 2022 roku do 30 listopada 2022 roku. Dotyczy polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Drugi stopień alarmowy BRAVO w czterostopniowej skali, wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Chociaż brzmi to groźnie, dla obywateli nie ma większego znaczenia. Takie zarządzenia są ważne dla służb, aby były w większej gotowości. To informacja o potencjalnym zagrożeniu, w związku z tym administracja publiczna musi zachować szczególną ostrożność.

Decyzja o wprowadzeniu drugiego w czterostopniowej skali alarmu, miała związek z podejrzanymi wyciekami z gazociągów Nord Stream. Głównie chodzi o ochronę obiektów rafinerii Orlenu w Możejkach na Litwie oraz rurociągu Baltic Pipe.

Wprowadzenie systemu BRAVO wiąże się z:

  • wprowadzeniem przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich,
  • prowadzeniem wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych,
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym,
  • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach,
  • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym,
  • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych,
  • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych,
  • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

O tym co dokładnie oznaczają poszczególne stopnie alarmowe, informowaliśmy w artykule: Alerty w Polsce – czego trzeba się obawiać?

Przeczytaj także:

To dzięki wyszukiwarkom wiemy o połączeniach pomiędzy konkretnymi miastami, opóźnieniach czy możemy planować swoją podróż pociągiem w bardzo komfortowy sposób.

10.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wiele osób, które nie znają się w zaawansowany sposób na systemach operacyjnych czy nowych technologiach, boryka się z niechcianym dźwiękiem powiadomień.

07.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Oszuści mają różne sposoby, aby opróżnić konto swojej ofiary. Jednym ze sposobów jest oszustwo na BLIK-a. Można się z nim spotkać na aukcjach internetowych.

06.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.