Jak przestępcy wyłudzają kod BLIK?

06.10.2022

2022-10-06T07:05:00.000Z//2022.10.06

|
Udostępnij:

Wyłudzenie kodu BLIK w większości przypadków kończy się bezpowrotną utratą środków. Policja ma spore problemy ze znalezieniem takich osób, a banki również często nie uznają tego typu reklamacji. Prawdą jest, że to my samodzielnie i świadomie przekazaliśmy kod blik innej osobie, która niekorzystnie rozporządziła naszym mieniem, a więc jedynie możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej i prawnej, a bank nie ma obowiązku brać za nas takiej odpowiedzialności.

oszustwo kod Blik

Istnieje kilka powodów, dla których przestępcy próbują od nas wyłudzać kod BLIK. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego kodu, koniecznie przeczytaj artykuł: Jak płacić BLIKIEM?. Oszuści wiedzą o popularności tego sposobu płatności, a także mogą działać na bardzo szeroką skalę masową, przesyłając fałszywe wiadomości i próbując swojego szczęścia. Mogą robić to również praktycznie anonimowo, gdyż tego typu oszustwo nie pozostawiają po sobie żadnego śladu. Jakie są dwa najczęściej wykorzystywane sposoby pozyskania kodu?

Pierwszym sposobem – który staje się jednym z najpopularniejszych, jest podszywanie się pod pracownika banku. Przestępcy mogą skontaktować się z nami e-mailowo lub telefonicznie i podawać się za pracowników banku. Mogą prosić o podanie kodu BLIK w celu odblokowania konta, potwierdzenia transakcji, czy sprawdzenia naszego konta. Mogą również powiedzieć nam, że podanie kodu BLIK jest sprawdzeniem działania systemu po awarii.

Drugim bardzo popularnym sposobem wyłudzenia kodu blik jest propozycja rozliczenia transakcji na portalach ogłoszeniowych. Jak wiemy, portale te nie oferują przeważnie oficjalnej możliwości bezpośredniej zapłaty za towar. Przestępcy wykorzystują to często, wystawiając bardzo atrakcyjne przedmioty w niskich cenach. Wymagają jednak rozliczenia się przed wysłaniem towaru i proponują kod blik. Zachęcają nas, abyśmy podali im kod blik, a następnie zaakceptowali płatność. Usypiają oni naszą czujność tym, że wykonywali już wiele takich transakcji i że będzie to najszybszy sposób na pobranie pieniędzy. W rzeczywistości próbują oni wypłacić dużo wyższą kwotę z naszego konta niż umówioną sumę, ale nie mają zamiaru wysyłać nam zakupionego towaru. Ta metoda kradzieży jest dla złodziei bardzo wygodna, gdyż nie muszą nawet zakładać fałszywych kont bankowych na „słupy”. Gdy podamy im kod i zaakceptujemy transakcje, mogą po prostu wypłacić pieniądze z bankomatu, pozostając całkowicie anonimowymi.

Przestępcy mogą również próbować działać w dokładnie odwrotną stronę. Chcąc kupić od nas dany przedmiot na portalu ogłoszeniowym lub w internecie mogą oferować nam szybką wpłatę pieniędzy na nasze konto poprzez blik. W takiej sytuacji proszą nas o podanie kodu i zaakceptowanie transakcji. W rzeczywistości będą jednak próbowali wypłacić środki w bankomacie, a nieostrożne i roztargnione ofiary, które nie sprawdzają dokładnie treści potwierdzenia transakcji, mogą często akceptować wypłatę środków z konta. Jest to zagrożenie, które dotyka przeważnie osoby nieznające się na nowych technologiach, które mamione szybkim i prostym przelaniem pieniędzy na rachunek bankowy, mogą zostać oszukane w ten sposób.

Przeczytaj także:

Google na podstawie opinii internautów, przyznało "Złote Pinezki" dla najpiękniejszych miejsc w każdym z województw. Takich wyników można było się spodziewać.

05.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Polski rynek nieruchomości nie wypada zbyt dobrze na tle innych europejskich krajów. Przede wszystkim brakuje mieszkań. Rozgrzany jest natomiast rynek najmu.

04.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Przyglądamy się obecnej sytuacji na rynku smartfonów oraz staramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ta branża ma coraz gorsze wyniki sprzedażowe.

03.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.