Alerty w Polsce – czego trzeba się obawiać? 

03.03.2022

2022-03-03T07:58:00.000Z//2022.03.03

|
Udostępnij:

Obecnie w Polsce obowiązują dwa rodzaje alertów – CHARLIE-CRP i BRAVO. Pierwszy związany z zagrożeniem cyberprzestrzeni, drugi dotyczy większego podobieństwa ataku terrorystycznego. Czy mamy się czego obawiać?

alerty

CHARLIE-CRP

W całej Polsce od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 obowiązuje 3 stopień alarmowy CHARLIE-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni. Ma potrwać do 4 marca, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużony. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wdrażany w sytuacji, gdy wystąpiło zdarzenie potwierdzające prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Rządowa strona gov.pl informuje, z czym wiąże się wprowadzenie CHARLIE- CRP. To przede wszystkim:

 • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
 • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
 • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

BRAVO

28 lutego o godzinie 23.59 został wprowadzony 2 stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu i w Lubelskiem. Nadzwyczajna sytuacja ma potrwać do 15 marca, ale oczywiście może zostać przedłużona. Alert jest wprowadzany na wypadek wystąpienia działań terrorystycznych. Ma to oczywiście związek z sytuacją na Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych. Oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, o ile konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Ma na celu postawienie do większej ostrożności i czujności przede wszystkim służb dbających o bezpieczeństwo administracji publicznej.

Jak można dowiedzieć się ze strony rządowej gov.pl, wprowadzenie systemu BRAVO wiąże się z:

 • prowadzeniem przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich,
 • prowadzeniem wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych,
 • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym,
 • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach,
 • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym,
 • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych,
 • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych,
 • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Wszelkie niepokojące sytuacje oraz zauważone zagrożenia powinny być niezwłocznie zgłoszone Policji za pośrednictwem alarmowego numeru telefonu 112.

Przeczytaj także:

Wiele mówi się o sankcjach nałożonych na Rosję w zakresie systemu SWIFT. Wyjaśniamy, jakie będą tego konsekwencje.

02.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Każdy może się przyłączyć na rzecz akcji pomocy ukraińskim rodzinom, poszkodowanym w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

01.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Coraz więcej uwagi poświęcamy zagadnieniu recyklingu odpadów. Słusznie, bo ilość elektrośmieci w polskich gospodarstwach zwiększa się z roku na rok.

28.02.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.