Black Friday 2022 w Polsce – na jakie rabaty można liczyć? 

25.11.2022

2022-11-25T07:36:00.000Z//2022.11.25

|
Udostępnij:

Łowcy okazji od dawna zadają sobie pytanie - kiedy jest czarny piątek? Otóż w tym roku Black Friday wypada dokładnie 25 listopada, czyli właśnie dziś! Na jakie promocje możemy liczyć? Czy są to spektakularne obniżki, czy raczej wzorem lat ubiegłych bardziej symboliczne?

black friday

W zeszłym roku eksperci Deloitte pokusili się o porównanie cen oferowanych w ramach Black Friday w roku 2021 i 2020. Analizie poddano aż 400 produktów. Wyniki były zdumiewające – okazało się, że aż 309 produktów miało podobne ceny. To nie koniec! W przypadku 68 proc. produktów ceny wzrosły, a tylko w 32 proc. zostały zmniejszone. O tym, jakie produkty najbardziej zdrożały przeczytasz w artykule: Podsumowanie Black Friday 2021.Czego można spodziewać się po tegorocznym Black Friday?

Kiedy jest czarny piątek

Odpowiedź na pytanie - kiedy jest czarny piątek udzieliliśmy we wstępie. Wyjaśnijmy jednak, skąd wziął się pomysł na Black Friday? Czarny Piątek to jak wszyscy już doskonale wiedzą, dzień największych wyprzedaży w roku. Dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak również tych działających wyłącznie on-line. Pomysł narodził się w Ameryce, kraju wyprzedaży. To właśnie w Stanach Zjednoczonych najbardziej popularne były kiedyś wyprzedaże, a później pomysł podłapała reszta świata. W Ameryce, wyprzedaże są organizowane następnego dnia po ich wielkim święcie – Dniu Dziękczynienia. W tym roku święto wypada 24, co oznacza, że Black Friday odbywa się w 2022 roku 25 listopada. W Polsce święto Black Friady jest z roku na rok coraz bardziej popularne. Tradycją staje się, że wyprzedaże organizują już nie tylko wielkie sklepy sieciowe, ale również mniejsze, nawet lokalne sklepiki. Niektóre z nich oferują produkty w atrakcyjnych cenach, przez cały tydzień, nazywanym Black Week, lub przez weekend – wówczas nazywamy takie wyprzedaże Black Weekend.

Black Friday wyprzedaże

Black Week rozpocznie się w poniedziałek 21 listopada i potrwa do niedzieli 27 listopada. Kulminacja wyprzedaży zaplanowana jest oczywiście w Black Friday. Wyprzedaże będą tego dnia największe. O tym, czego możemy się spodziewać można dowiedzieć się z raportu przygotowanego przez Shoper, pt. „Jak polskie sklepy internetowe przygotowują się do Black Friday 2022?” Wynika z niego, że w zeszłym roku przez cały Black Friday 2021, wartość zamówień wzrosła o ponad 55% w porównaniu z Czarnym Piątkiem 2020. Natomiast liczba zamówień przekroczyła wynik poprzedniego Black Friday o blisko 50%. Największy sukces odniosły kategorie:

  • dom i ogród 19%,
  • odzież 15%,
  • zdrowie i uroda 14%,
  • artkuły dziecięce 6%.
  • elektronika 4%,

Czy w tym roku rekord zostanie pobity? Być może, chociaż konsumentom nie sprzyja sytuacja z horrendalnie wysoką inflacją. Przez kurczące się oszczędności, często decydują się na ograniczanie niepotrzebnych wydatków. Może się jednak okazać, że będą próbowali taniej kupić produkty, które i tak mieli w planach kupić, ale czekali na okazję. Potwierdzają to dane z 2021 roku Izby Gospodarki Elektronicznej, z których wynika, że ponad 30 proc. e-konsumentów zaplanowało zakupy na Black Friday, a ponad połowa respondentów specjalnie czeka z zakupami na promocje w ostatni piątek listopada. Wskazano, że czynnikiem najbardziej zachęcającym klientów do przeprowadzenia transakcji jest właśnie obniżka cen. Na drugim miejscu znalazły się gratisy oraz darmowa wysyłka. Na kolejnych miejscach znalazł się rabat na kolejne zakupy. Co ważne konsumenci jako najmniej atrakcyjne uznają punkty lojalnościowe.

Jakby nie było, w tym roku sklepy już od dawna przygotowują się na Black Friday. Wyprzedaże zorganizuje aż 72% właścicieli, czyli o 4% więcej niż w roku 2021. Co ciekawe, żadnych akcji nie planuje 16% ankietowanych, kiedy w 2021 roku było to tylko 11%.

Właściciele sklepów będą klientów informować o wyprzedażach na stronie swojego sklepu, w social mediach oraz newsletterach. Jakich informacji o Black Friday wyprzedaże klienci mogą się spodziewać. Otóż e-sklepu przygotowują się do:

  • obniżki cen – aż 94% sprzedawców (w 2021 roku było to 73% wskazań).
  • specjalnej oferty produktów - 36% sprzedawców (43% w 2021).

Czekamy więc, na to co dzisiaj będzie się działo! Szaleństwo zakupowe czas start!

Przeczytaj także:

Zupa gotowa w 20 minut? Gulasz zrobiony w 30 minut? Takie cuda potrafi zdziałać szybkowar. Jeśli jeszcze go nie masz, szybko nadrób zaległości.

24.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

W 2023 roku wynajmujący i właściciele mieszkań, które trafią do sprzedaży będą mieli nowy obowiązek - posiadania certyfikatu energetycznego nieruchomości.

23.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

22 listopada Biało-czerwoni rozegrają swój pierwszy mecz na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Katarze. W pierwszej kolejce zagrają trzy mecze.

22.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.