Podsumowanie Black Friday 2021

07.12.2021

2021-12-07T16:10:00.000Z//2021.12.07

|
Udostępnij:

Święto zakupów Black Friday przypadało w tym roku 26 listopada, co nie umknęło uwadze przeciętnego polskiego konsumenta. Według badań „Zakupy Świąteczne 2021” firmy Deloitte, aż co dziesiąty Polak planował w tym okresie zakupy związane z nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Co ciekawe, szansa na kupno w niższej cenie w przypadku większości sklepów została przedłużona o kilka dni. Niestety wzorem lat poprzednich zaskakująco dobre promocje były w tym roku rzadkością.

black friday

Znaczna oszczędność jedynie z pozoru

Zgodnie z przytoczonymi badaniami firmy Deloitte, pomiędzy 12 a 26 listopada różnica w analizowanych cenach produktów wynosiła zaledwie 3,6 proc. Dla porównania w roku ubiegłym było to odpowiednio 3,4 proc., a dwa lata temu 4 proc. Podczas badania monitorowano ceny ponad 400 produktów, z których promocją objęto około 48 proc.

Pod uwagę należy też wziąć tegoroczny wzrost cen, który wyniósł średnio 3,1 proc. Łatwo więc wysnuć wniosek, że w odniesieniu do lat poprzednich ceny w sklepach praktycznie się nie zmieniły.

Zdaniem analityków obniżki większe niż 5 proc. były rzadkością. Na największe promocje mogli liczyć entuzjaści gier komputerowych, które niekiedy kosztowały nawet 20 proc. mniej. Odczuwalne promocje dotyczyły również kosmetyków oraz akcesoriów do smartfonów.

Nieuczciwe praktyki sprzedawców

Z danych przedstawionych w raporcie „Zakupy Świąteczne 2021” wynika, że maksymalny spadek cen w analizowanych sklepach sięgnął 36 proc., podczas gdy przekazy medialne deklarowały obniżki sięgające nawet 70 proc. To wciąż nie koniec nieuczciwych działań marketingowych.

Część sklepów wziętych pod uwagę podczas badania zawyżyła sztucznie ceny swoich produktów względem poprzedniego tygodnia. Takie kuszenie klienta na pozorne promocje dotyczyło blisko 10-15 proc. sprzedawców.

Porównanie Black Friday 2020 i 2021

Eksperci Deloitte pokusili się również o porównanie cen na tegorocznym Black Friday z rokiem ubiegłym. Pod tym względem na analizowane ponad 400 produktów aż 309 miało podobne ceny. W przypadku 68 proc. produktów ceny wzrosły, a w 32 proc. zostały zmniejszone. Warto przy tym pamiętać, że porównanie to może nie być w pełni wiarygodne ze względu na negatywny wpływ inflacji na koszyk zakupowy. Co ciekawe, najbardziej zdrożały starsze modele telewizorów, zabawek oraz konsol do gier.

Przeczytaj także:

Latające taksówki, taksówki powietrzne, elektryczne taksówki - takie frazy mogą kojarzyć Ci się z filmem science fiction. Propotyp takiej taksówki już jest!

06.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Do powstania świecących roślin wykorzystano nanotechnologię. Być może w przyszłości rośliny świecące w ciemności zastąpią tradycyjne oświetlenie.

03.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Nie masz pomysłu na mikołajkowy prezent? Słodycze zawsze sprawdzą się w tej roli. Które są najlepsze na upominek? Pewnie te, które przypomną nam o Mikołaju.

02.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.