Bezpieczeństwo w internecie - zasady, które musisz znać

08.02.2023

2023-02-08T08:27:00.000Z//2023.02.08

|
Udostępnij:

Bez internetu obecnie nie wyobrażamy sobie życia. W sieci załatwiamy sprawy urzędowe, płacimy rachunki, poznajemy nowych ludzi, oglądamy seriale, korzystamy z mediów społecznościowych, robimy zakupy, i wiele innych czynności. Rutyna może jednak zgubić. Jeden nieostrożny ruch, może spowodować katastrofalne skutki, np. utratę oszczędności całego życia.

bezpieczny internet

Aby zapobiec takim zdarzeniom, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko, że wydarzy się coś złego. Jakie są najważniejsze?

  • Uważaj na oszustów internetowych – w sieci należy zachować ogromną ostrożność podczas podawania swoich danych osobowych nieznanym osobom. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać nikomu danych do logowania do bankowości elektronicznej – więcej na temat oszustw w internecie, przeczytasz w artykule: BLIK – jak nie dać się oszukać?
  • Zainstaluj program antywirusowy – nawet jeśli coś umknie Twojej uwadze, program antywirusowy, który działa w tle, w porę wychwyci niebezpieczeństwo i poinformuje Cię, o tym. Takie programy występują również w wersji darmowej, więc warto z tej formy zabezpieczenia skorzystać.
  • Nie otwieraj podejrzanych e-maili, a szczególnie linków, które są w nich wskazane – mogą znajdować się tam złośliwe oprogramowania, które wykradną dane z Twojego komputera, albo na tyle rozgoszczą się w Twoim komputerze, że będą mieć np. dostęp do kamerki.
  • Ustaw hasło – szczególnie jest to ważne, jeśli jesteś posiadaczem laptopa, który zabierasz ze sobą z domu. W przypadku kradzieży, czy zgubienia, uchronisz swoje dane.
  • Pamiętaj o kopiach zapasowych – jeśli masz ważne pliki, zabezpiecz je na oddzielnym dysku lub „w chmurze”. Dzięki temu, jeśli komputer ulegnie awarii, nie stracisz cennych dla siebie plików.

Zawsze pamiętaj o przestrzeganiu powyższych zasad. Jeśli będziesz świadomy zagrożeń, jakie mogą się pojawić i skorzystasz z profilaktycznych narzędzi chroniących przed atakiem szkodliwych programów i oszustów, to mało prawdopodobne, aby cos złego się wydarzyło. W ten sposób dbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Przeczytaj także:

Trzymająca w napięciu akcja wyreżyserowana na podstawie tragicznych zdarzeń z przeszłości - tego można się spodziewać po serialach o seryjnych mordercach.

07.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aktualizacja telefonu wymaga jedynie jednego kliknięcia użytkownika. Warto ja przeprowadzić, aby telefon działał sprawnie i bez żadnych opóźnień.

06.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Łączenie się z internetem za pomocą VPN, a nie bezpośrednio jest legalne i ma wiele zalet. Istnieją nawet darmowe rozwiązanie pozwalające korzystać z sieci VPN.

03.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.